Пост

Дискусија во 'Религија' започната од Lovely, 13 февруари 2010.

 1. Katiija

  Katiija Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  10
  понеделник, среда и петок се строг пост без зејтин, четврток и вторник со зејтин и вино, а сабота и недела се со вино и риба. а доколку се падне да во понеделник, среда и петок има некој празник тогаш може да се јаде со зејтин :) само не знам за алкохол како, а пример за Нова Година како да не се напијам чашка плус во друштво за расположение :)
   
  На Eleni73 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. twisterworp

  twisterworp Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  18
  јас имам само ова да го кажам и атеистите во македонија и христијаните во македонија не си ја знаат библијата еве го зборот на јагнето вистинит и чист:

  16 ”А кога постите, не бидете тажни како лицемерите; зашто си ги помрачуваат лицата, за да ги видат луѓето дека постат; вистина ви велам, ја имат својата награда.

  17 А ти, кога постиш, помажи ја својата глава и измиј го своето лице,

  18 за да не те видат луѓето дека постиш, но твојот Татко, Кој е во тајност; и твојот Татко, Кој гледа во тајност, ќе те награди јавно.”

  19 ”Не собирајте си богатства на земјата, каде што молецот и рѓата ги уништуват, и каде што крадци поткопуваат и крадат;

  20 туку собирајте си богатства во небото, каде што ни молец, ниту ‘рѓа ги уништува, и каде што крадци не поткопуваат и крадат;

  21 зашто каде е твоето богатство, таму ќе биде и твоето срце.”

  22 ”Светилото на телото е окото. И така, ако твоето око е бистро, целото твое тело ќе биде осветлено;

  23 но ако твоето око е лукаво, целото твое тело ќе биде темно. И така, ако светлината, што е во тебе, е темнина, колкава ќе биде темнината!”

  24 ”Никој не може да им служи на два господара; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на мамона.”

  25 ”Затоа ви велам: не грижете се за својата душа, што ќе јадете или што ќе пиете; ниту за своето тело, што ќе облечете. Зар душата не е повеќе од храната, и телото од облеката?

  26 Погледнете ги птиците небесни! Тие ниту сеат, ниту жнијат, ниту собираат во житници, и пак вашиот небесен Татко ги храни. Зар не сте вредни многу повеќе од нив?

  27 Кој од вас може, грижејќи се, да му придаде на својот раст еден лакот?

  28 Зошто се грижите и за облеклото? Погледнете ги полските лилјани како растат; не се трудат, ниту предат;

  29 а Јас ви велам дека ни Соломон, во целата своја слава, не се облече како еден од нив.

  30 И, ако Бог ја облекува така полската трева, што денес е, а утре ја фрлаат во печка, нема ли многу повеќе вас, маловерни?

  31 И така не грижете се, велејќи: ‘Што ќе јадеме?’ или: ‘Што ќе пиеме?’ или: ‘Што ќе облечеме?’

  32 Зашто сето тоа го бараат народите, зашто вашиот небесен Татко знае дека ви е потребно сето ова.

  33 Но, барајте го првин царството Божјо и Неговата правда, и сè тоа ќе ви се додаде.

  34 И така, не грижете се за утрешниот ден, зашто утрешниот ден ќе се грижи за себеси. Доста му е на секој ден неговото зло.”
   
  На aerodrom му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Farasha

  Farasha Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  19
  АМИН :) некој ја отворил оваа тема и тоа е убаво но сакам само да прашам...како вие постите како треба да се пости...Во Библијата сите што земале пост па и Исус самиот 40 дена бил без вода и леб...тогаш сотоната дошол да го искушува велејки му..ако си ти Божји син тогаш направи овие камења да станат лебови...значи Исус постел без храна и вода... затоа ме интересира како вие постите и каде писува за тоа ...
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.493
  Допаѓања:
  44.675
  Дали некој знае кога почнуваат велигденските пости годинава? Велигден е на 24ти април, видов кога почнуваат постите, ама никако бре да ми текне која беше датата...
   
 5. miljkovic

  miljkovic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  360
  7ми март(понеделник) ;)
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Anjichka

  Anjichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  71
  Па мислам дека се после Прочка секогаш :?:
   
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Секогаш постите започнуваат во понеделникот после празникот Прочка.
  Годинава е на 6ти Март прочка, значи од 7ми е постот.
  И потоа следат точно 7 недели велигденски пост.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.493
  Допаѓања:
  44.675
  Си знам дека почнуваат денот после прочка, прочка е во недела, ама не ја знаев датата, па да си прашам :)
   
 9. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  515
  Пол:
  Женски
  Од утре почуваат велигденските пости...па ќе постите ли?
  Јас се мислам...ама најверојатно нема па неможам јас да издржам без винце :D
   
 10. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.253
  Допаѓања:
  14.524
  Пол:
  Женски
  Никогаш до сега не сум постела. Мислам дека нема да издржам без благо т.е. чоколадо, или без млечни производи.
   
 11. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.538
  Никогаш ги немам постено целосно постите многу ми е. Тие што постат кажуваа дека само првата недела и е тешка, а подоцна се привикнуваат па дури и кога ќе завршат постите и е тешко да се привикнуваат после да јадат мрсно
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.493
  Допаѓања:
  44.675
  Мене првите два-три дена ми се потешки, додека да се привикне организмот, после немам гајле. Јас не планирам да се причестувам, не можам сексуалните односи да ги исклучам, се причестив само првата година кога постев. тогаш цел пост си го испостив со сите аманети. Тоа некако не ми менува многу... Си постам за себе :)
   
 13. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  3.475
  Пол:
  Женски
  Па здравје, ќе почнам... никогаш не се зарекувам зошто одам на факултет, секој ден пат, предавања... исцрпувачки е да седиш цел ден со една те иста посна храна но сепак ќе се потрудам. :)

  Обично првата или последната недела ги постам без масло за причесна. Убаво ми е кога постам, не внесувам масти и крвта ми се регулира а и симнувам по некое килце... сепак пред се постам за себе и за мојот дух.

  Инаку имам братучед што пред некоја година после велигденските пости си продолжи со истата исхрана и си стана вегетаријанец. Сега никако не може да смисли месо, јајца, млеко и сл.
   
 14. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  50.025
  Пол:
  Женски
  па и јас здравје боже од утре планирам да постам тоа го правам од мала и сите во семејството постат ама ги постам со масло само пред велигден не јадам или кога се причестувам
   
 15. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  Од утре почнувам да постам, воопшто не ми е тешко веќе сум навикната, во последниве неколку години ги постам целите пости и многу подобро се чувствувам затоа што не внесувам масти ни благо. Инаку јас само последната недела ја постам без зејтин и се причестувам. И само таа последна недела веќе ме фаќа криза за јадење, ама се издржува. :)
   
 16. ma4o4female

  ma4o4female Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  349
  За 24 минути започнува постот. Јас постам веќе четврта година, но само Велигденскиот пост. Тој е воедно и најстрогиот пост. Од понеделник до петок без зејтин, а сабота и недела со зејтин. Постам бидејќи сум голем верник и да се прочистам, не само физички, туку и духовно. Се подготвував цела недела и сега почнувам. Можам да го издржам, воопшто не ми е тешко. Потребно е само да се внесуваат доволно витамини, за да не ослабне организмот, а без друго се живее. Поздрав до сите кои ќе постат и Бог да ни даде сила. Поздравче :*
   
  На Bitter-Sweet и beached им се допаѓа ова.
 17. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.294
  Допаѓања:
  17.910
  Пол:
  Женски
  Прости ми Боже, но и оваа година ништо од постот. Едноставно не можам. Факт е дека не јадам многу, ама во тоа „не многу“ клучни се млечните производи и јајцата кои едноставно не можам да ги откажам. Ќе се обидам последната недела пред Велигден, ама ќе се обидам
   
 18. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  612
  Пол:
  Женски
  Девојки а како постите ,мислам на оние кои пишуваат дека постат или првата или последната недела пред големиот празник Велигден,јас сакам да постам ама не знам дали оваа недела или последната и дали е ок тоа , и се до Велигден не се јаде месо јас не сум многу обожавател на месо али сакам да знам
   
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.681
  Прввата и последната недела се пости строго (без зејтин), а предходната недела (почнувајќи од 28 февруари) не се јадеше месо. До среда се тримерите, не се јаде ништо ниту се пие. Другите недели е нормален пост.
  Јас ќе пробам да постам, па ќе видам како ќе оди. :)
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.024
  Допаѓања:
  91.380
  Вајлд,не сакам да бидам нападна или некако лошо да ме сфатиш,претпоставувам дека сакаш да постиш и со цел да ослабеш покрај се останато.Искрено да ти кажам,на пости се дебелее многу,така да не ти препорачувам.Премногу се јаде храна со јагленихидрати,а плус организмот у повеќе си бара за да остане сит,а за разлика од нив,протеините долго време те држат и ти даваат чувство на ситос,а плус помалку калории имаат и помалку дебелеат,иако имаат и мал процент маснотии (до душа и во храната со јаглени хидрати има маснотии и тоа многу повеќе).
  А за друго намена,на твои години,мислам дека не си згрешила толку многу за да правиш такво мачење на телото,ниту пак имаш од какви гревови да се исчистиш. (е оваа тема,веќе ми е многу дискутабилна и ...чудна):)