1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пост

Дискусија во 'Религија' започната од Lovely, 13 февруари 2010.

  1. arodoet20

    arodoet20 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2017
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Девојки првата недела ја постев и се причестив и оваа недела ја постев цела али вечерва се напив пиво и сега не знам за поната што да правам како дали да продолжам или не?
     
  2. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Да продолжиш! Пивото не е ни мрсно, но и да се омрсиш по грешка, не значи дека треба да го прекинеш постот.
     
    На korisnichka, arodoet20 и kuc им се допаѓа ова.
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    @Orthophill сакам да те прашам дали ако изедеш некој производ за кој мислиш дека е посен а во составот му пишува дека може да содржи трагови од млеко и јајца, си се омрсил??
    Ти благодарам однапред.
     
    На kuc му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    Не си омрсен бабе ;)
    По закон мора да пишува дека може да содржи трагови од јајца,млеко бидејќи во истите садови се прават истите работи посни и мрсни но претходно се чистат.Но доколку свесно јадеш мрсен производ ,а постиш секако дека си омрсен.
     
    На Rama, korisnichka, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Одговорот на @kuc е и мој одговор.
     
    На korisnichka, kuc и baba Rada им се допаѓа ова.
  6. ivanоо7

    ivanоо7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2017
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Машки
    здраво дали ѓеврек може да се јаде у строг пост
     
  7. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Дали е дозволено секс за време на пост?
     
  8. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Ако е без масло - да. Макаршто ако ти е проблем да нема што да јадеш, јади и со масло.

    Зависи со кого. За оние кои се во црковен брак - дозволено е секогаш (и во пост и во мрс), за оние кои не се во црковен брак - не е дозволено никогаш (ни во пост, ни во мрс).
     
    На kuc, Rama и Ма.нев им се допаѓа ова.
  9. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Значи не можам.
     
  10. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    А постиш?
    Ако постиш, знаеш дека не можеш, аман бре човек, ќе издржиш неколку дена или недели.
    Не знам како некои постат а имаат секс за време на пост, не осудувам, само не ми е јасно.
    Ок и јас сум грешна, сум имала односи а не сум во брак, ама барем кога сум постела никогаш немав односи:D
    А од друга страна, знам доста кои се во врска, си постат и си имаат секс, и тоа пази со дозвола на поп|(
     
  11. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Не реков дека сум имал односи за време на пост.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не си во право. Не верувам дека некаде е регулирано ова и си го толкува кој како сака. Логично е кога постиме, да постиме со тело и душа. Во тоа е и суштината, да се воздржиме од телесни задоволства. Како што храната е потреба и задоволство така е и сексот, без разлика дали е во или надвор од брак. Се пости со душа и тело.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Тешко на тие што мислат, дека постат и си тераат полови кефови, ама уште потешко на поповите кои им дозволуваат да прават такви гревови. Јас знам за еден архимандрит(!) кој дозволува такви работи, за поп не знам.

    Храната е неопходна за телото, половото општење не е. Но, во бракот телото на мажот и` припаѓа на жената, а телото на жената му припаѓа на мажот, зашто едно тело се. Затоа ако брачниот другар сака да општи телесно, а другиот пости, не е грев за тој што пости и да имаат односи.
     
    На kuc, Rama и BlackNight им се допаѓа ова.
  14. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Ти ги почитувам мислењата околу религија, ама ова е чиста глупост.
    Ми изгледа како изговор и оправдување за конзумирање на секс за време на пост на телото и душата.
    И самиот си даде одговор во првата реченица, Храната е неопходна за организмот а сексот не е (барем за време на пост).
     
    На Rama и Orthophill им се допаѓа ова.
  15. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Точно дека е најдобро да се нема односи за време на постот, но доколку и двајцата брачници постат. Ако едниот пости, а другиот не и сака односи, тој/таа што пости ако има односи со својот брачен другар, по барање на брачниот другар не го нарушува постот.
    Сепак јас ниту сум бил, ниту сум во брак, ниту сум имал односи. Затоа повеќе не коментирам.
     
  16. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Хахахаха добар си со субјективново гледиште. Ако двајцата постеле не смееле да имаат секс а ако постел само едниов од нив, на другиов ако му се сака може да го искористи другиов, кај е логиката тука.
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Се извинувам, погрешно сум разбрала де.
    Се надоврзав на твоето прашање, ама се што ти кажав тебе, се до збор го мислам општо истото, да не се повторувам.

    Ортофил ти го почитувам секој збор на темиве за религија, и знаеш дека со тебе се имам многу советувано за многу работи во врска со верата.
    Да не грешам душа сега, не знам како е најдобро, ама мислам дека кога се пости ни во брак не треба да се имаат односи, нели Апостол Павле им кажува на сопружниците да се разделат на некое време, и после повторно да се спојат, јас мислам дека тоа се однесува токму кога е времето на пост.
     
    На cresa-jagoda и Ма.нев им се допаѓа ова.
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ако едниот партнер пости и не сака односи поради постот, другиот не треба ни да помисли да го присилува, уценува или да му се лути поради тоа.
    Не само во пост, туку кога и да е. :!:
     
    На cresa-jagoda, Rama и Orthophill им се допаѓа ова.
  19. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Во врска со причествувањето, дали има нешто последната недела пред тоа што треба/не треба да се прави, или како што си постев до сега со зејтин и да одам да си се причестам во блиската црква на 27ми рано наутро?
     
  20. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Да си појдеш в црква деновиве, да си најдеш поп и да се исповедаш и нему да му го поставиш ова прашање. Ние овде не сме попови и не можеме да ти дадеме дозвола да се причестиш или пак да ти кажеме како да се подготвуваш во деновите пред причесна.
     
    На kuc и Rama им се допаѓа ова.