Пост

Дискусија во 'Религија' започната од Lovely, 13 февруари 2010.

1. душленце

душленце Истакнат член

Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    1.404
    Веќе втор ден како постам. Мислев среда и петок е без масло но најдов на денови.мк дека и вчера било строг пост. Не знаев
    Имам испит во Петок значи нема да стасам на литургија па се мислам дали може да се земе причест во недела. (Не сум во Мк малку ми е шубе тука да го прашам попот)
    Гледам пишува строг пост и без масло. Ја мислев исто е. Ако знае некој нека објасни што е разлика.

Прикачени фајлови:

Последна измена: 9 јули 2019
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Orthophill

Orthophill Популарен член

Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    3.004
    Немај гајле пости како можеш, ама задолжително исповедај се.
    Строг пост - значи јадење само леб и неварено овошје/зеленчук после 15 часот.

На душленце му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Norah Jones

Norah Jones Активен член

Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    9
    Дај помогнете. Денес почнав да постам но ме интересира еднодневната пости што се секоја Среда и Петок што смее а што не смее да се јаде. Објаснете нешто повеќе околу причест после овие пости... не знам што да правам кај да одам..... и кажете ми за куќна слава ако се паѓа ден среда а не е перјод на пост дали славата мора да биде одбележана без масло?

4. Rama

Rama Форумски идол

Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    3.816
    Допаѓања:
    44.295
    Денес почнаа Богородичните пости, и масло смееш да јадеш само во сабота и недела, нормално не смееш да јадеш месо, јајца, сирење и млеко, ама ако си болна или пиеш лекарства, ако си бремена или доиш, дозволени се исклучоци, ама за тоа ќе си зборнеш со попот кој ти е во близина, односно на парохијата каде што припаѓаш...не можеме да ти кажеме ние каде да одиш, можеш да одиш и во подалечна црква или манастир, ама по непишано правило обично сите одиме таму каде што ни е најблиската црква и се правиме таму.
    За славата исто ќе си прашаш поп, сепак тие знаат повеќе од нас.

Јас денес почнав да постам, сакам да се причестам, не сум се причестила повеќе од една година сигурно...
    Нека ни се лесни и благословени Богородичните пости:)

На Orthophill, Aschenputtel и kuc им се допаѓа ова.
  5. Orthophill

Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    3.004
    Убаво објаснила @Rama , ќе се обидам само да ја дополнам.
    1) Во среда и во петок, кога не е пост, се јаде секаква растителна храна и масло, дури и риба да се јаде не е грев, макаршто подобро е да не се јаде.
    2) Причеста во сите пости е иста. Покрај постот, задолжително е пред свештеник да ги исповедаме нашите гревови и да се покаеме за истите. Најдобро да си појдете во најблиската црква (тоа не е непишано правило, туку е правило на Православната Црква) и да го побарате вашиот парохиски (реонски) свештеник.
    3) Славата што паѓа во среда или петок, а ако не паѓа во Велигденскиот пост или Богородичниот пост, секогаш се слави со риба. Нормално и на Благовештение, Цветници и Преображение се јаде риба.

На Rama и kuc им се допаѓа ова.
  6. Norah Jones

Norah Jones Активен член

Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    9
    Ups. Znaci treba da odam kaj svestenik vo najbliskata crkva i da de ispovedam i pricestam?

7. Orthophill

Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    3.004
    Да. За да се причестиш мора да се исповедаш. Оти само свештеникот може да ти ги разреши гревовите.

На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.