1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пост

Дискусија во 'Религија' започната од Lovely, 13 февруари 2010.

  1. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Постам за Велигден секоја година.. Една недела без зејтин, додека брат ми цел пост го пости без зејтин, за мене тоа е многу време, не велам дека не можам, ништо не е невозможно.. После причесна се чувствувам како препородено, мирна душа, духовно исполнета.
     
  2. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Нека ви е за спасение и здравје постот и светата Причест, на сите оние кои го издржаа до крај овој Петровденски пост :) .

    Благодатта Божја, секогаш нека биде вашата светлина и патеводителка :angel: .
     
    На angelce1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Јас сега од август мислам 14 се паѓа здрави живи па се до Богородица ќе постам :)
     
  4. Karelia.93

    Karelia.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Постам веќе 4 години по ред,1 недела без зејтин за Велиген и се причестувам во црква.Не дека некој ме тера туку едноставно се чувствувам поубаво кога ќе си ги испостам тие денови.Мислам дека треба почесто да постиме лично за себе а и од религиски причини.Секој би се чуствувал убаво кога ќе сфати дека ги исполнува своите должности како верник или барем дел од нив.. ;)
     
  5. mamita

    mamita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Постев зза Велигден 2 недели,Петровденските пости не и баш ми беше криво,сега планирам да постам за Богородичните.А,чувството кога се пости ми е прекрасно,едно чудно смирување ,на душата ми е прекрасно.А,причестувањето е навистина нешто што секој верник би требало да го почувствува.
     
  6. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    епа јас постам уште од 8/9 годишно дете и редовно се причестував. Нити некој ме тераше нити ништо од тоа туку едноставно самата сакав. И сега постам но поретко се причестувам, бидејќи постот излегува од уста не влегува во неа...
     
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да постам за Богородичниве пости...кога почнуваат?
     
  8. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Почнуваат на 14-ти август и траат до 27-ми август,накратки се и најлесни пости.
     
  9. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Ќе ги постам и јас... Но имам едно прашање.. Јас постев за велигденските пости и сега ако постам за богородица тоа се два поста во годината, нели треба непарни да бидат ?! Или грешам ?!
     
  10. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Мила, нема врска тоа дали се парни или непарни постите што ќе се постат.
    Ако зборуваме за најправилно постење, по правило секој христијанин треба да пости четири пати во годината (според правилата на православието за повеќедневните пости во годината), што значи ако гледаме така сепак е парен број. Всушност овие работи (да не ме разбереш погрешно ) се од оние луѓе што мислат дека знаат нешто за постот, ама не до разбрале (бајачите, гатачите, бабичките). Така да без некоја потсвесна загриженост ако веќе планираш да постиш, да си постиш.
    Ти посакувам се најдобро и со лесно да си ги испостиш :) .
     
  11. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742

    Фала ти од срце !!... Нека е со лесно.. Ќе го постам :)
     
  12. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Јас една година испостев 40 дена, цели Велигденски пости, а секоја година постам по една недела последната без зејтин, навистина е нешто посебно постот, мир, спокој, можам да постам, не сум стрвна на јадење ич, до душа и вака по еднаш во денот јадам, но ме буни, сега имам дечко, и да не се ни бацам тие 2 недели, 40 дена колку и да е, многу е навистина, за однос ок, и дечко ми е верник сигурно нема ни да ми пререче, ама за бацување... Вие се бакнувате со дечко/мм додека постите? :D
     
  13. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Кога започнува постот за Богородица ?!
     
  14. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Од недела, 14 август.
     
  15. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742

    Фала ти многу Серафима :) Дека некои ми викаа од 7ми :^)
     
  16. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Мало потсетување.

    Од утре започнува Богородичниот пост.

    Најправилниот пост, според правилата и одредбите на православната црква е строгиот пост. Односно постот без масло. Од понеделник до петок се пости без масло, додека во сабота и недела се блажи со масло и вино. Риба се јаде исклучиво за Св. Преображение (19 август, петок), додека во другите денови, не.
    Доколку е во прашање почетник во постењето, со благослов од духовникот може да се блажи со масло и единствено пред Причест да се пости строго.

    Нека им е лесен постот и од Бога благословен на сите оние кои од утре ќе постат и ќе се удостојат да Го примат Господ во себе преку Светата Причест :) .
     
  17. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Почнав од денес.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  18. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Девојки и јас почнав да постам денес , без масло не знам дали ќе одам на причесна затоа што ќе добијам менструација ,а ме интересира дали ако имаш менструација за време на постот и ти заврши пред причесна после тоа можеш да се причестиш затоа што ти завршила менс , :?:
     
  19. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Да. Но, не значи дека треба да се чека само празникот, Успение на Пресвета Богородица за Причесна. Можеш да се пришестиш и оваа недела, пример во петок, или недела. Се зависи од тебе. Имаш две недели, а ако не ти е започнат циклусот сеуште можеш да си постиш строго до четврток и петок за празникот да се Причестиш.

    Нека ти е лесен постот :).
     
  20. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    фала на одговорот,значи да си продолжам со постот :)