Пост

Дискусија во 'Религија' започната од Lovely, 13 февруари 2010.

 1. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.629
  Допаѓања:
  3.735
  Постам за Велигден секоја година.. Една недела без зејтин, додека брат ми цел пост го пости без зејтин, за мене тоа е многу време, не велам дека не можам, ништо не е невозможно.. После причесна се чувствувам како препородено, мирна душа, духовно исполнета.
   
 2. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.212
  Нека ви е за спасение и здравје постот и светата Причест, на сите оние кои го издржаа до крај овој Петровденски пост :) .

  Благодатта Божја, секогаш нека биде вашата светлина и патеводителка :angel: .
   
  На angelce1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Јас сега од август мислам 14 се паѓа здрави живи па се до Богородица ќе постам :)
   
 4. Karelia.93

  Karelia.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  Постам веќе 4 години по ред,1 недела без зејтин за Велиген и се причестувам во црква.Не дека некој ме тера туку едноставно се чувствувам поубаво кога ќе си ги испостам тие денови.Мислам дека треба почесто да постиме лично за себе а и од религиски причини.Секој би се чуствувал убаво кога ќе сфати дека ги исполнува своите должности како верник или барем дел од нив.. ;)
   
 5. mamita

  mamita Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Постев зза Велигден 2 недели,Петровденските пости не и баш ми беше криво,сега планирам да постам за Богородичните.А,чувството кога се пости ми е прекрасно,едно чудно смирување ,на душата ми е прекрасно.А,причестувањето е навистина нешто што секој верник би требало да го почувствува.
   
 6. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.872
  епа јас постам уште од 8/9 годишно дете и редовно се причестував. Нити некој ме тераше нити ништо од тоа туку едноставно самата сакав. И сега постам но поретко се причестувам, бидејќи постот излегува од уста не влегува во неа...
   
 7. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  17.929
  Пол:
  Женски
  И јас сакам да постам за Богородичниве пости...кога почнуваат?
   
 8. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  1.192
  Почнуваат на 14-ти август и траат до 27-ми август,накратки се и најлесни пости.
   
 9. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.629
  Допаѓања:
  3.735
  Ќе ги постам и јас... Но имам едно прашање.. Јас постев за велигденските пости и сега ако постам за богородица тоа се два поста во годината, нели треба непарни да бидат ?! Или грешам ?!
   
 10. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.212
  Мила, нема врска тоа дали се парни или непарни постите што ќе се постат.
  Ако зборуваме за најправилно постење, по правило секој христијанин треба да пости четири пати во годината (според правилата на православието за повеќедневните пости во годината), што значи ако гледаме така сепак е парен број. Всушност овие работи (да не ме разбереш погрешно ) се од оние луѓе што мислат дека знаат нешто за постот, ама не до разбрале (бајачите, гатачите, бабичките). Така да без некоја потсвесна загриженост ако веќе планираш да постиш, да си постиш.
  Ти посакувам се најдобро и со лесно да си ги испостиш :) .
   
 11. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.629
  Допаѓања:
  3.735

  Фала ти од срце !!... Нека е со лесно.. Ќе го постам :)
   
 12. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  719
  Допаѓања:
  267
  Јас една година испостев 40 дена, цели Велигденски пости, а секоја година постам по една недела последната без зејтин, навистина е нешто посебно постот, мир, спокој, можам да постам, не сум стрвна на јадење ич, до душа и вака по еднаш во денот јадам, но ме буни, сега имам дечко, и да не се ни бацам тие 2 недели, 40 дена колку и да е, многу е навистина, за однос ок, и дечко ми е верник сигурно нема ни да ми пререче, ама за бацување... Вие се бакнувате со дечко/мм додека постите? :D
   
 13. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.629
  Допаѓања:
  3.735
  Кога започнува постот за Богородица ?!
   
 14. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.212
  Од недела, 14 август.
   
 15. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.629
  Допаѓања:
  3.735

  Фала ти многу Серафима :) Дека некои ми викаа од 7ми :^)
   
 16. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.212
  Мало потсетување.

  Од утре започнува Богородичниот пост.

  Најправилниот пост, според правилата и одредбите на православната црква е строгиот пост. Односно постот без масло. Од понеделник до петок се пости без масло, додека во сабота и недела се блажи со масло и вино. Риба се јаде исклучиво за Св. Преображение (19 август, петок), додека во другите денови, не.
  Доколку е во прашање почетник во постењето, со благослов од духовникот може да се блажи со масло и единствено пред Причест да се пости строго.

  Нека им е лесен постот и од Бога благословен на сите оние кои од утре ќе постат и ќе се удостојат да Го примат Господ во себе преку Светата Причест :) .
   
 17. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  2.669
  Пол:
  Женски
  Почнав од денес.
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 18. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  613
  Пол:
  Женски
  Девојки и јас почнав да постам денес , без масло не знам дали ќе одам на причесна затоа што ќе добијам менструација ,а ме интересира дали ако имаш менструација за време на постот и ти заврши пред причесна после тоа можеш да се причестиш затоа што ти завршила менс , :?:
   
 19. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.212
  Да. Но, не значи дека треба да се чека само празникот, Успение на Пресвета Богородица за Причесна. Можеш да се пришестиш и оваа недела, пример во петок, или недела. Се зависи од тебе. Имаш две недели, а ако не ти е започнат циклусот сеуште можеш да си постиш строго до четврток и петок за празникот да се Причестиш.

  Нека ти е лесен постот :).
   
 20. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  613
  Пол:
  Женски
  фала на одговорот,значи да си продолжам со постот :)