1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Потврда за Даночен Резидент

Дискусија во 'На работното место' започната од Booky, 7 јуни 2021.

 1. Booky

  Booky Нов член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2021
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Од X причини требаше да пополнам потврда за даночен резидент дека бев како Work and Travel во германија (3 месеци).
  Дали ке треба да платам определена сума на УЈП поради тоа што бев германија?
  Некој велат дека данокот кој го ми го зедоја германија ке треба и мк да го исплатам?
  Ако може некој да ми објасни шо е баш Потврдата за Даночен резидент?
   
 2. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.132
  Допаѓања:
  9.251
  Пол:
  Женски
  http://www.ujp.gov.mk/mk/regulativa/opis/96

  Ако таму ти е оданочено, нема потреба во Македонија. Ете го Договорот за избегнување двојно оданочување меѓу Германија и Македонија. @Booky

  И ова е барањето: http://www.ujp.gov.mk/files/attachment/0000/0596/89-19_B-PDR-Baranje_10.05.2019_formi.pdf

  Даночен резидент може да е физичко или правно лице (фирма) т.е лице кое го плаќа данокот. Во случајот ти си физичко.

  Едит: https://arhiva.finance.gov.mk/mk/node/4443
   
  Последна измена: 8 јуни 2021
 3. Booky

  Booky Нов член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2021
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Значи ако веќе сум платил данок во државата каде што работав (германија) тогаш нема да треба да платам нешто дополнително во Македонија (УЈП)? да не се плашам :sweat:
   
 4. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.132
  Допаѓања:
  9.251
  Пол:
  Женски
  А нели ти дадоа некоја потврда/документ ако веќе си платил таму, во Германија? Нема смисла двапати да плаќаш данок ако веќе еднаш си платил, тоа е и законски изрегулирано. Нема што да се плашиш.