1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Потемнета кожа на пазувите

Дискусија во 'Тело' започната од black-angel, 16 мај 2013.

 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.538
  Допаѓања:
  4.057
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека не сум единствена со овој проблем , од бричењето (изгледа од тоа е ) многу ми е потемнета кожата на пазувите , скоро црна :( и после средување изгледа како ич да не сум се средила :tmi: има чаре за ова ?
   
 2. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.541
  Допаѓања:
  11.920
  Пол:
  Женски
  Имав читано дека пред да се избричиш, треба убаво со луфа да се истриеш, за да испаднат мртвите клетки. И така редовно на секое бричење, ама не знам колку помага :?:
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.325
  Допаѓања:
  5.284
  ~ Ако користиш дезадоранси како антиперспиранти најверојатно си направила депигментација на кожата, значи не ти е од бричење. Обично се јавува кај оние кои имаат многу сува кожа или од употреба на дезадоранси, ролони и сл. за под пазуви. Не секое тело/кожа исто реагира после долга употреба.
  За да дојдеш во нормала ќе ти треба многу време и нерви со употреба на најразлични креми ако сакаш да ја исчистиш флеката.
   
 4. Sardinija21

  Sardinija21 Нов член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  92
  Ова нема врска со бричењето, туку повеќе со густината на влакната и затоа се познава црно иако влакната се отстранети а изгледа како да си подникната. Истиов „проблем" го има и мајками но не го сваќа како проблем тукувели дека тоа на некој начин е и посекси отколку да е кожата бела исто као и на било кој дел од телото. Тие особи што имаат потемна боја на кожа под пазувите исто им се случува и доле и по отстанувањето на влакната им се оцртува местото каде што биле па така иако тазе депилирана можеш да ја видиш формата на влакна во интимната зона. Затоа немој да се искомплексираш од овој проблем туку уживај и слободно носи си маички на прерамки и кревај ги рацете без никаков срам, бедејќи тоа не е нешто од што треба да се срамиш.
   
 5. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  144
  и јас го имам истиот проблем бев на кожно и докторката ми рече нема за што да се грижам кај некои девојки тоа и било нормално ама дека неможело со ништо да се отстрани...и од тогаш немам ни препрашано некој ни ништо а и не се замарам мн мн...
   
 6. Venera.13

  Venera.13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  И јас го имам тој проблем. Гледав на јутуб некои видеа и една девојка кажа дека требало да се прави пилинг и да се мачкаат пазувите со лимон или сок од краставица кој ќе го држиш 10 минути па да се исплакне тоа со вода и демек така ќе се осветлат. Епа сеа ќе го пробам ова , па ќе видиме какви ќе бидат резултатите.
   
 7. joana18

  joana18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  29
  и на мене пред некое време ми се појави овој проблем но само на едната пазува има потемна боја претпоставувам дека е од стик но се плашам да не е нешто серизно...