1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поткожни влакна

Дискусија во 'Тело' започната од irena, 10 ноември 2009.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Се е до кожата, значи и до бричевите и до депилацијата. По пишанотогледам дека имаш чувствителна кожа. Значи до депилацијата е, не ти одговара така. Е сега помеѓу брич и депилација има разлика. Може другаркати се бричи со обичен жилет. Јас се бричам но немам такви нешта. Јас користам женски брич за бричење и малку е поскап но е одличен. Значи пробај со брич, бидејќи депилацијата ти создава иритација, и користи лосион за тело после бричење обавезно.
     
  2. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    hristina, дали претходно некогаш имаш користено депилатор, и колку време користиш шеќерна? според мене може влакната да си ги тегнела во погрешен правец, или пак влакната ти се премногу тенки па се скинале и ти се напраиле поткожни. а дали си ги стискала, излегува од нив нешто? најубаво да си идеш на дерматолог да видиш што ќе ти каже доктор, зашто до кожата ќе да е..
     
  3. hristinnnna

    hristinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    171
    Неам досеа депилатор користено, иначе шеќерна користам околу 3 години.
    Влакната ги корнам во правец како шо и треба, прво мама ме научи па после јас, тоа нема проблем.А сум пробала и да ги стиснам, али као шо реков, не се мозолчиња туку точки црвени :)
     
  4. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Девојки помагајте, има ли спас од поткожните влакна?? Се депилирам со депилатор долго време, и на нозете имам поткожни влакна, како да се спасам од нив ? :)
     
  5. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    На сестра ми депилаторката и кажала дека поткожните влакна најубаво се вадат со турпија за нокти. Ќе ги ,,стругаш,, нозете/рацете и влакната ќе почнат да си излагаат. Тоа направи го пред да почнеш со депилација. И кога ќе завршиш стави некој хидратантен крем, за да ти ја омекне кожата :)
     
    На jagodka.18 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    прво според мене што треба да направиш е да престанеш да го користиш депилаторот, оти од него ти се прават :worried:
     
  7. darling69

    darling69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    DEVOJKIIII.....iam problem so potkozno vlakno megu nogata i preponot so me maci 2 godini i nikako da otidam na doktor zaso mislam deka sekoj pat koga ke porbam da go stisnam ke iskoci nesto. Mi treba sovet za na koj lekar da otidam i gi procitav sovetive za piling i slicno, ke probam obavezno. Blagodaram odnapred!
     
  8. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    види вака, ако ти е загноено, мислам дека би ти помогнало флугоцид, ама не сум сигурна, а и тоа не се зема без лекарска дозвола... јас би ти ја препорачала николина од дебар маало, па иди види консултирај се, може ќе ти најде чаре :)
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Отиди си прво кај матичната да те види па ќе те упати кај што треба. Ако си за операција ќе те прати на пластична хирургија, ќе ти го сецнат и готово. Предолго го чуваш, за 2 години којзнае колку ти израснало и загноило. Не си играјте сами да ги стискате ќе закачите триста инфекции.
     
  10. Patricija28

    Patricija28 Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки некој совет за како да се справам со поткожни влакна??? имам голем проблем со нив
     
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.601
    Допаѓања:
    151.784
    Кога ке се избањаш земи сунгер за триење тело помини секаде кај со мислиш декаимаш поткони и после пак издепилирај
     
  12. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Jas So pinceta gi vadam :D
    Ama nemam mnogu, od vreme na vreme se pojavuvaat po edno dve.:D
     
  13. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    природен пилинг- во едно филџанче се става шекер,и се полева со маслиново масло,колку да се накваси само...после се зема и се трие на местата со крута кожа или поткожни влакна...се прави пред капење...проверено ;)
     
    На Mina_Z му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    @macamaca24 Само со маслиново масло ли успева ова или може и со обично масло (зејтин) или бадемово,ореово.. ?
     
  15. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    па маслиновото е за да ја навлажни кожата.... ама бадемово па зошто да не...
     
  16. temily

    temily Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Овој пилинг го користам неколку пати во месецот, и задоволна сум. И обавезно еднаш пред депилација :)
     

    Прикачени фајлови:

  17. Mina_Z

    Mina_Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Здраво, баш пред некој ден една другарка ми го кажа истиот рецепт и навистина ли успева, те молам кажи ми оти веќе цела година имам проблем со поткожните влакна.
     
  18. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    еднаш неделно е доволно да се употребува,и обавезно ден-два пред депилација
     
    На Mina_Z му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Женски колкава е веројатноста сами да излезат влакната после ексфолијација ? Имам на ногата и преѓе лом се направиви никако да излезат. :( Страшно изгледаат како убоди од комарец. Инаку се депилирам само со депилатор. :)
     
  20. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Исчитав премногу мислења, јас имам огромни проблеми на интимната зона, а се депилирам со ленти. Голем дел од девојките овде велат дека од депилаторот им се појавуват. Чисти го со алкохол пред и после депилација обавезно..
     
    На pupi.girl му/ѝ се допаѓа ова.