1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поткожни влакна

Дискусија во 'Тело' започната од irena, 10 ноември 2009.

  1. dottie

    dottie Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Од нив нема спас. Барем за мојата кожа. Освен да пораснат па да избијат некако, друг начин е едно по едно да ги вадиш (па рани од копање да си напрајш) :tmi:
     
  2. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам дали пилингот со шекер и маслиново масло што го имате пишано, освен со маслиново масло (бидејки немам) може да се замени со нешто друго и што доколку може? Позз
     
    На Baby.M му/ѝ се допаѓа ова.
  3. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Јас го имам правено и со бадемово масло и вероватно може со било кое од тие масла (ореово,рицинусово,невеново и сл) или исто имам и користено Бекутан масло за тело
     
    На Mace salon му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    @doubleinfinity Супер, имам дома рицинусово само незнам дали кај мене не е ко што треба или такво и е-премногу е густо. И сакам да те замолам да ми дадеш точна мерка за да го направам пилингот зашто катастрофа сум по раце и нозе. :/ Кај тебе имаше ефект со ова рицинусовото? Ти поставив куп прашања, извини
    :)
     
  5. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    епа рицинусово со овој рецепт немам користено ама ефектот на маслото е да ги спои состојките а и да даде малку хидратација на кожата т.е. останува така маслен ефект на кожата...инаку за рецетот точно незнам како беше ама секогаш од око ставам...на пример правам 2 лажици кафе, 2 лажици шеќер бел, малку кафеав шеќер и малку сол и масло ставам малку па мешам па ако смесата е посува ставам уште малку...и со овие мерки можам 2 пати да се направам во телово..ефект за поткожните дали има незнам,мислам дека треба почесто да се правиш а јас насекое заборавам,ама за отстранување на мртви клетки и мекост на телото ми е супер и особено практикувам пред депилација
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Ми се пoјaви пoткoжнo влaкнo, нa препoнoт кaкo целиндaр е нa дoпир сo тoa штo кoгa фo пoтфaтaм и гo стиснaм е oкoлу 3-4цм. Кoгa стискaм гнoј и крв излегувa. И пaк гнoи.
    Читaв пo нер некaквa бoлнa пoстaaпкa нa биквaтa И. Некaквa црнa мaст и oперaцијa.
    Пoмoш,штo дa стaвaм
     
  7. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Домашен лосион за отстранување на поткожните влакна

    Поткожните влакна се чест проблем со кој понежниот пол се соочува. Главно не се опасни и се само естетски проблем, но ако ги запуштите и не ги третирате на соодветен начин треба да се загрижите.
    За да не си правите ранички при нивно отстранување, пробајте да подготвите домашен лосион со неколку етерични масла.

    Потребни состојки:

    5 капки масло од темјан
    5 капки масло од лаванда
    10 капки масло од чајно дрво
    Вазелин или лосион за тело

    Помешајте ги сите масла и додајте 2-3 лажички вазелин или лосион за тело.
    Со добиениот препарат мачкајте се секојдневно на подрачјата каде поткожните влакненца се појавуваат најчесто.

    Преземено
     
  8. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Мене секогаш ми помага црна маст- Ихтиол на памукче го оставам да стои цела ноќ и утрото веке е пукнато и излезено влакното.Потоа хидроциклин маст ке ставам и ке го премачкам и како ново !!!
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Јас мака имам со ова на нозете, одамна престанав да одам на депилација и се бричам и редовно по ден два ми излегуваат како набабрени гнојничиња со влакна подкожни и не за друго ама ме чеша и цело вррме се чепам, тука ми е умот, па со пинцета го вадам влакното и зацрвенува местото и ко да гнои, ко каснато од пајак е и пак чеша, и соантибиотик се мачкам и пак, и од едновлакненце никакво цел кратер ми се прави, па зарасни јас чешај откирни..... и ми остануваат лузни ко модри и срам ми е со кратки да се облечам, цело лето сум по догли :( а лузните ми остануваат, грозно изгледа, сукњи носам и при топло со хулахопки подебели да не се познава :(:( некое чаре за лузните???
     
    На AnGeL4e009 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    153
    Imam potkozno vlakno na intima ....zavcera mi se pojavi ma se napravi mn pogolemko crveno e mestoto i mn jako na dopir....Se preplashiv zato sto prvpat vakvo nesto mi se pojavilo i plus koga go dopiram so malo pritiskanje tece krv i gnoj...Mn mi e grozno ...edna drugarka mi kaza probaj so igla i trni go so pinceta,....jas nemam srce too sama da si go napravam.,...Denes ce odam na kinekolog mn mi e stravvv :( :(
     
  11. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    пробај со црна маст или флогоцид маст таа е за чиреви околу 150 денари е во аптека мене многу ми помогна,експрезно ги снема такви големи грозни загноени ....:puke:
     
  12. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Мене ми се појави поткожно баш на интимата, сега ми излезе дали има месец ипол. Навидум го гледам влакното, но не се осудувам со алкохол и игла да го подигнам.
    Бев и на депилација но не излезе, а козметичарката ми рече не е страшно.
    Не е надуено, мала површина е, но е внатрезаглавено и кога го чепкам менува боја во црно/црвено ( како гребаница).
    Совет?
     
  13. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Другарчиња, ај малку повеќе информации за маста Ихтиол што се споменува погоре, а чинам и @buba4e89 ја спомена во некоја тема. Дали може да се зема на своја рака, за колку време делува, дали потоа местото треба да се исчисти со нешто и слично? Пребарав на интернет и гледам дека ја има од Betty, Фитофарм и Зегин, па која сте ја користеле и дали сте задоволни? Благодарам однапред :)
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека е без рецепт, може да се земе на своја рака. Не се става врз отворена рана, туку се мачка и за отприлика 3-4 дена треба да помине. Треба да си чиста и да не носиш синтетички ѓаки туку памучни бидејќи маста е црна по боја и мириса ужасно. Се мачкаш два пати во денот можеш и повеќе. Инаку од која сакаш аптека земи ја, пакувањето е кафеаво со бели букви. @Oxymoron
     
    На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Во медицината важи ова правило, ubi pus ibi evacua. Значи ако има гној, мора да се исчисти. Во домашни услови со дезинфицирана игла, убаво истискајте го гнојот, па и нека протече крв. Потоа дезинфицирајте со алкохол.
     
  16. russia7

    russia7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    504
    И мене често ми се појавуваат поткожни влакна на нозете и интимата, но да ги стиснам излегуваат, или доволно е неколку дена да се смири отокот и само ќе си направи врвче.

    Е ама така убаво се зезнав сега, што најверојатно сечење не ми бега...
    На десната нога одма на вдлабнатината на коленото од десна страна, претходново лето ми се направи како мала бубулица, си реков или од депилацијата или има поткожно ама ајде ќе си излезе самото. Е од тогаш па наваму цело време на истото место ќе се собере малку гној ќе го стиснам и ден-два воспалено ќе ми биде, па ќе се смири и 2 месеци нема да има ништо. И се така до пред 3 дена кога повторно ми се собра, го стиснав, и ми се направи огромен оток кој не поминува воопшто, местото цело време ме боли дури и од спиење се будам кога ќе го налегнам, го чувствувам цело време како да е активно и внатре да собира, а на допир и површина е тврдо, отечено и црвено. Ме боли и површината околу него, на моменти ногата не можам да си ја исправам од што ме боли таму. Луѓе не сум нормална јас што си направив, ќе останам без нога ми се чини, страв ми е да не ми е инфицирано цело место внатре. Имала ли некоја до сега ваков проблем да ме упати каде да одам и како оди тоа вадењето на лекар, ме фаќа паника...?
     
  17. ladyyas08

    ladyyas08 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Jas imav mnogu golem problem so potkozni vlakna, dodeka ziveev vo Mkd sve i svasta probav no zaludni, koga se preseliv resiv da odam na dermatolog. Prviot den koga me vide dermatologot mi rece deka dzabe ke me maltretira so tretman od 6 meseci, koga nisto nema da pomogne kako lasersko.
    Na kraj ispadna deka bil vo pravo, go zavrsiv 6 mesecniot tretman od antibiotici i kremi i pilinzi i svasta i nisto ne pomogna. Ama IC! Kaj mene dodusa vnatresnite vlakna bea mnogu mnogu razmnozeni. Pocnav laserski tretman, naredniot mesec mi e posledniot 7mi tretman i nozete skroz mi se iscistija.
    Sovet: kupete ja novata philips lumea - the end na potkoznite vlakna :P
     
    На daksi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Betide. Beti

    Betide. Beti Нов член

    Се зачлени на:
    21 мај 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo devojki I jas go imam istiot problem kje si puknam od maka
    Imam potkozni vlakna vekje nekolku god se depiliram so depilator I celo vreme gi stiskam mi iskocija nasekade fleki po nozete vekje 3 god mi stojat flekite nezz kako da gi iscistam a nezz ni dali se cistat 2 pati probav so proizvodot lepten i nishto ako znaete neshto ve molam kazete
     
  19. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Исто и јас и многу други девојки кои се депилираат со депилатор го имаат овај проблем. Почни да правиш редовно пилинг на нозете додека се тушираш со морска сол и маслиново масло, па можеш да додадеш и талог од кафе, Нанеси од пилингот и помасирај се неколку минути и исплакни :) Мислам дека ова многу ќе ти помогне, а и кожата ќе ти биде многу мазна.
    Плус совет : Немој повеќе да ги стискаш мозолчињата со поткожни влакна ,така уште полошо ќе ти изгледа кожата на нозете. Знам по себе :)
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Betide. Beti

    Betide. Beti Нов член

    Се зачлени на:
    21 мај 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Fala mogu Rubinka za sovetot a za flekite da gi snema postoi li nekoja krema?