Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Поткожни влакна

Дискусија во 'Тело' започната од irena, 10 ноември 2009.

 1. cvet85

  cvet85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  6
  Главна причина за појава на поткожни влакна е кинење на влакна при депилација. Поради тоа што влакната се вадат во спротивна насока од насоката на растењето, влакната се кинат и потоа кога растата неможат да се пробијат под кожата. Јас го имав истиот проблем порано, сега веќе една година се депилирам во Александрија со канадска шеќерна паста и од тогаш немам никаков проблем. Влакната се вадат во нивен природен правец на растење и не се кинат. Една другарка проба дома да ја прави пастата со рецепт најден на интернет, амо не е финтата во правењето иако и она никако да ја погодеше правата смеса, туку во техниката на вадење. Јас идев една година специјално за депилација во Куманово бидејќи тука во скопје немаше таков салон, амо сега отворија и во Скопје и сега тука си идам. И плус имаат специјални средства пред и после депилација, не е ниту приближно болно како со восок, повеќе трае, нема поткожни влакна, е малку е поскапо од обична, амо кога ќе видиш дека подолго трае, уствари и не е поскапо. Јас после една година депилирање сега пример интимна зона депилирам на 5 недели, раце на 6 недели, нозе околу 5 недели. Искрено на сите им препорачувам да пробаат...
   
  На ame23.88 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.108
  Може лп да ми испратиш со подетални информации, цена, контакт телефон и слично?? :*
   
  На ame23.88 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  816
  И јас ги одгледувам посебно на нозете.. :tmi: Знам дека ми се од депилација со машинче ама ете овој начин најмногу ми одговара за нозе и си го терам. Со редовен пилинг е малце подобро но сепак се овде, па ги докрајчувам со игла..друго чаре незнам јас :$
   
 4. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.822
  Препорака за пилинг за тело освен тој домашниот што се приготвува , некој за осетлива кожа ?
  Во Тинекс ниеден немаше ,или јас не пребарав убаво ...
  Аnyone !? :?:
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nika666

  Nika666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  217
  Јас поткожни влакна на препоните имам.. Еднаш бев и на лекар ми го сечеа тоа, па секој ден идев да ми сменат завој и дрен да ми стават и кујзнае што ми правеа ама многу страшно ми се виде :$ Е сега имам некој лосион природен мајка ми ми го зема и кога имам така поткожно влакно се мачкам и ми се смирува колку толку...
   
 6. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.822
  ^
  Што ти сечеа? :o
  Како се вика тој лосионот ?
   
 7. Nika666

  Nika666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  217
  Епа од поткожното влакно ми се насобра гној и доста беше големо па на доктор ми го сецнаа тоа и ставија дрен за да истече гној и после само си зарасна и си се затвори тоа ма да имам белег мал...
  Иначе лосионот го нема да се купи по продавници, од некоја жена е дома го прави околу 30 и нешто евра беше, и од србија го земав јас...
   
 8. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Мене не ми излегуваат многу поткожни но сепак има...со пилинг не помага ништо,еве сега прочитав дека тој планет па го препорачувате па може и ќе го земам инаку јас се мачев со чупалица ги вадев и ич не ми е болно бидејќи влакненцата се одма под површината ама многу време одзема :(
   
 9. jana-809

  jana-809 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Мене ми препорачаа да користам црна маст... Веќе 1 недела се мачкам и поткожните почнаа сами да си излегуваат... Пробајте!!!
   
 10. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.822
  ^
  Црна маст се вика или има некое друго име, каде да ја најдеме ?
   
 11. Unique1

  Unique1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Zdravo na site, da vi se priklucam i jas , "zarazena" so istiot problem. Me interesira za crnata mast, kakde moze da se nabavi i za salonot vo skopje kade depiliraat so seker?
  [mod-kirilica:1zjyndq6][/mod-kirilica:1zjyndq6]
   
 12. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  2 лажици кафе
  2 лажици шеќер
  1 лажица сол
  И масло за тело за да се направи густа смеса
  Дали некој го има пробано ова?

  Јас сакам да се обидам со ова, а ако нема ефект тогаш ќе пробам со црната маст.. Поткожниве влакна ме нервираат, многу ми излегуваат на препоните, мора да се најде некој лек и за нив.
   
 13. jana-809

  jana-809 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  ја има во аптеки и е околу 70 денари зависи во која.... инаку се вика црна маст....
   
 14. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.762
  Ајде да споделам нешто што мене ми помогна, а навистина мака мачев со нив особено кај препоните затоа што таму ми се појавуваа најмногу, па во летно време кога човек најмногу се поти, се запарува кожата - да не ви објаснувам.
  Но еве си ги смирив :)

  Фаза 1. Лечење на појавените поткожни влакна. На мене ми помага хидроциклин, (наредниот ден веднаш ми избива на површина влакното), или секако многу пилинг. Пилингот во суштина кај мене се покажа како најефикасен.
  Фаза 2. Спречување на нови поткожни влакна. Ја подготвувам кожата со пилинг, каде и да треба да се депилирам. Ништо повеќе. Наједноставниот рецепт е малку маслинест зејтин со крупна морска сол, се трие на одреденото место, се остава малку да делува, па се мие.
  Фаза 3. Депилирање. Треба да се внимава на правецот на депилирање - да се депилирате во правец на растот на влакната што кај мене со машинче е малку потешко, но и тоа може да се научи. Во секој случај треба да се дезинфицира депилираното место потоа со чист алкохол (јас после секое тегнење го поминував машинчето со памукче на кое сум истурила алкохол). А дури отпосле да се стави голема количина на бебешка пудра на депилираното место за да се смири. Во случај на интимна депилација, по дома шетање без гаќички, со некој најобичен чаршав преврзете се. Ко за во сауна. Битно да ја оставите кожата да дише и да одмори повеќе часа додека не се смири.

  Ете тоа, се надевам дека ви помогнав. Мене ова многу ми делуваше, плус што се заинаетив дека ќе ги средам, и пу пу ги средив.
  Епа ајде со среќа нова кожа без поткожни влакна ;)
   
  На Espadrila, LiderKa, sweetyears и 2 други им се допаѓа ова.
 15. AngelGirl

  AngelGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  77
  А што со белезите од подкожните влакна, постои ли некој начин да исчезнат ? :?:
   
 16. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  723
  Неџма јас го напишав рецептот, го користам од летото наваму. На почеток го правев на 2 дена, а сега еднаш неделно само. Предходно бев буквално катастрофа на нозете, и немаше пилинг што го немав пробано, плус имав и флеки од тоа што ги чепкав подкожните. Имав сериозен проблем, одев и по кожни лекари и сите беа со истиот совет: да направам трајна депилација. За малце и тоа ќе го направев, веќе имав почнато да се распрашувам за постапката. Овој рецепт го најдов случајно на интернет, и реков не ме кошта да го пробам. После една недела 80% од подкожните ГИ НЕМАВ! Пробај еднаш, одма ќе ја осетиш промената на кожата. Искрено ви го препорачувам, мене навистина многу ми помогна. Флеки имав многу, постепено ми избледија. Ништо не ве кошта, пробајте сите што имате ваков проблем, по една недела ќе видите резултати.
   
  На nedzma му/ѝ се допаѓа ова.
 17. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.294
  Ова се вика секој со маките...
  И како гледам може да казжам дека не сум сама со проблемот( само што како гледам на нити една од вас не ис е јавуваат овие проблеми и при бричење)
  Знаши таков „шит“ од кожа имам невидено !!!мене поткожни ми излегуваат и од бричење...топла или ладна депил... машинка... дури и депл креми :swear:
  Инаку да кажам дека давав пари и за поскапи креми само за да немам мака но не ми помагааат!!
  Се надевам дека рецептов со кафето ке помогне иако веке користам постојано пилин за тело од онаа колекцијата за анти целулит на Авон(но може е до кафето)

  Сакам некоја од вас што го пробала она со кафето на ново да се пофали и да инфо како поминала ;)
  поззз
   
 18. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  723
  Од се ми се појавуваја бре, брич, депилатор, ваква, онаква секаква депилација. После некој ми кажа демек, еднаш депилација, па после 2 пати брич да користам, сите можни пилинзи од авон, орифлејм, СИТЕ!!! А кожата да не правам муабет колку ми беше катастрофа, крема за депилирање не смеам ни да помислам, ставам од тоа, и после 2 секунди крварам од секоја можна пора. Ако сакаш чекај инфо од друг, мој совет пробај си одма. Ниту кафе продавам, ни шеќер па да рекламирам тука, сериозно ова ми беше единствен спас.
   
 19. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  612
  Пол:
  Женски
   
 20. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  Обавезно ќе го пробам.. ништо не губам. На препоните и јас имам флеки и ептен грдо изгледа особено на плажа.. А сега откако почнав да се депилирам со депилатор поткожни почнаа да ми излегуваат и по нозете.