Поткожни мозолчиња?

Дискусија во 'Лице' започната од anije, 1 февруари 2010.

 1. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29

  i jas isto prvi pat taka 2 nedeli se kadisvav :)
   
 2. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  38
  Пак ми е страв. Кај сум со лузни цела добро не баш цела али страв ми е :(
  сигурно сигурно нема ништо? јајхаха
  извини вака ама :( ;(
   
 3. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  hahah lizni i jas sum cela od ko bev mala so pagav
  ama od ova ne se plasi malce ke go podbocnis mozolceto i ke go pricnis
  aj so sreka :) :D
   
 4. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  38
  готово се реши денеска пробувам
  фала ти мн и извини шшто те изнамачив :inlove:
   
 5. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.236
  Допаѓања:
  1.310
  Мачкајте Гарамицин маст 1% на местото на мозолчето ,одма поминува и повеќе нема да ви се прават на истото место.
   
 6. Greenny

  Greenny Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  38
  Јас бев пред некој ден на дерматолог за поткожните мозолчиња кои ги имам веќе подолго време и никако не ми се губат и дерматологот ми препорача крем Triacneal..се надевам дека ова ќе ми помогне.
   
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.704
  Обавезно пред да добијам ми се појавуваат по неколку, многу болат и дури повеќе ги мразам од обичните. По една недела ми стојат, не поминуваат. А кога ќе поминат, следниот месец пак на истите места се појавуваат. :devil:
   
 8. grda

  grda Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  унгандин муе мајката се поминува и ништо не се прави повејке
   
 9. CrystalNoir

  CrystalNoir Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  91
  Triacneal е на Avene? и ај ако знаеш цената plzz пиши колку кошта
   
 10. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.450
  Да на Авен е, и чини 960 денари.
   
 11. CrystalNoir

  CrystalNoir Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  91
  благодарам за одговорот

  а дали знаете дали таа крема може да се користи за нормална кон сува кожа која нема големи проблеми со акни,освен повремени поткожни мозолчиња,или е исклучиво за мрсна кожа,ако некој ја има користено или ја користи plzz за коментар околу тоа.
   
 12. Greenny

  Greenny Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  38
  Па во упатството пишува дека е за третман на кожа со акни кај адолесценти и возрасни, а не пишува исклучиво за каков тип на кожа е и мислам дека е за секаков тип без разлика дали е мрсна кожата или сува...Јас го зедов од аптека и чинеше 900 ден.
   
 13. macencetoo

  macencetoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  3
  а ти помогна кремата почна да ја користиш?
   
 14. Greenny

  Greenny Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  38
  Па ја користам три недели и уште не ми се изгубени а и дерматологот ми рече дека потребно е најмногу 2месеца па ќе видиме :)
   
 15. Meggy

  Meggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  385
  Како тоа ја инфицираш? |(
   
  На BlueEyess и lolita97 им се допаѓа ова.
 16. eemmiilliijjaa

  eemmiilliijjaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  213
  па сигурно нема така право треба прво иглата да ја дезинфиџираш со чист алкохол и мозолчето па потоа....јас еднаш пробав на обично мозолче ама многу ме заболе и никогаш не сум пробала :D
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.970
  Пол:
  Женски
  Јас си најдов спас за тие подкожни :@ лелеее како болат.
  Young derm - течна пудра алкалоид 70-80ден. намачкајте ја само на мозолето, после саат два пак, така неколку пати во денот, уште после второто мачкање ќе приметите како се суши мозолчето.
  Дури и ќе почне да се лупи на слоеви.
   
 18. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  3.667
  Еве и јас да ви кажам како се справувам со моите поткожни мозолчиња што ми излегуваат на лице.
  Пробав со игли-оуф, никогаш повеќе, реков ај на козметичар, па и дупчиња ми останаа... После некое време, пак, си реков ќе одам некаде каде што е постручна козметичарката, па отидов кај друга (демек ја фалеа) и пак истиот проблем, дупчиња (после тоа право на дерматоллог, козметичар реков никогаш во животот)
  Еден период дупчињата ги третирав со овошни киселини, ми се изгубија, ми се израмни кожата, но тоа не спречи да ми излегуваат поткожни.
  Е стигнав до истите... не е на одмет да пробате со црна маст (таа за чирчиња што е) во аптека е до 50 денари, малку смрди, ама верувајте влече се што имате внатре, и немора ни да се стискате, туку по неколку пати мачкање на мозолчето, само си излегува врвче, и на пареа јака пука (јас и така и така правам пареа кога ќе се бањам во купатило, премногу жешка вода и така сами ми пукаат) после тоа не ми се појауваваат.
  Се надевам ќе ме послушате, нема ништо штетно во ова, а ако не ви успее, никому ништо. Не пробувајте со игли да ризикувате, па дури и на козметичар, не знаете каква ви е кожата.
  Сега ги немам тие проблеми како порано (плус со користење на апчиња за контрацепција веќе една година воопшто не ми се појавуваат, имав и дисбаланс на одредени хормони - тоа е и причина плус за таквите мозолчиња -обично тие се јавуваат во долниот дел на образот, брадата, и под брадата.), но за да ми поминат ми помогна баш таа црна маст. :)
   
  На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.
 19. varsa

  varsa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2011
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  3
  а каква е таа црна маст, слика ако може
   
 20. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.176
  Допаѓања:
  2.413
  Пол:
  Женски
  само што ја ставив маста на лице и ке чекам резултати, ама многу гадно ми мириса бе, како онаа маста што ја стават на автобуси како се викаше коломаст, дури и се прашувам да не сум ја утнала.
  Како изгледаше кутивчето? Бело округло со црвена етикета од фитофарм?