Поткожни мозолчиња?

Дискусија во 'Лице' започната од anije, 1 февруари 2010.

 1. verica94

  verica94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  ги мразам.
  почекај да ти созреат па стискај ги да излезе гнојот под пареа
   
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.743
  Допаѓања:
  72.358
  Пол:
  Женски
  Пробајте на самото поткожно мозолче да ставите помрсна крема, на пример павловиќева маст, или од онаа црната маст. Најдобро е пред спиење, па во текот на ноќта гнојта ќе се извлече на површината како ќесичка и ќе може колку - толку да се стисне и отстрани.
  Мене овој трик ми е спасот од поткожните гадости. :)
   
 3. Little-Mk

  Little-Mk Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  322
  епа вака девојки..,
  јас имав поткпжни мозолчиња на челото.Толку многу ги имаше што неможев да си фатам моја мазна кожа.Дури ми било страм да излезам од дома .Се тоа така повеќе од половина година.Во таа половина година сто не сум пробала морска сол,четка за лице,лосиоми ,кремови од дрогерии,кремови од кожни доктори ,сонце летово (често ми помага сонцето ама овај пат не ми помогна)абе ништо не ми помагаше .Се решив да ги оставам на мира иако тешко се предавам .Верувале или не само со камена пудра малку ги сокривав за школо .после дома одма го миав лицето и го оставав така .Си се повлекоа се сега имам на образите пред ушите и брадата ама тие се special :lol: пробајте како ви одговара на кожа се е до човекот и кожата ;)
   
 4. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.021
  За овакви поткожни мозолчиња правиме муабет,whiteheads?
   

  Прикачени фајлови:

 5. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  3.652
  Не не овие на сликава се ситни и не се толку поткожни, најчесто излегуваат од шминка.
  Темава е за длабоки поткожни што болат, најчесто хормонски.
   
 6. BlueEyess

  BlueEyess Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  19
  Го најдов ова на интернет и ми помогна на мене за поткожните, имам сува кожа али околу добиено ми се прави по некоја поткожна и неможам да користам нешто многу силно што суши ради кожава моја, се нервирав али најдов едно за мед, ама не се препорачува за тие што се алергични може осип се добие.Медот има дезинфикациски својства и помага мали ранички побрзо да зараснат(иако не е препорачливо за бебиња незнам некои спори имало во него итн), битно се става на поткожната и се остава, ја вака преку ден правам само малку мед и смирува,не ја суши кожата а отокот од поткожната(барем кај мене) спласнува.Вака преку ден си правам а вечер бела паста за заби си ставам и малку помага пастата али медов си го обожавам,исто на една раничка на лицето што ја имав не беше многу голема,мед и ставав вечер-одозгора фластер и помогна многу немам ни лузна ни ништо.Супер е медов што не е скап ни ништо а нема некои хемии во него,али ако итно треба да ти ја снема поткожната незам,ова помага за да ја снема за неколку дена не преку вечер,само да напоменам не е за алергии,големи рани алергични и мали деца т.е. бебиња.За обични бубуљици само паста за заби ставам али за поткожните не помага тоа,мене само мед,а ако имате може да пробате мене ми помага а се надам и на вас :*
   
 7. Little-Mk

  Little-Mk Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  322

  се согласувам blueeyess !паста за заби ама мора да биде БЕЗ fluor !!
  јас исто си правам маска од белка од јајце и малку мед и тоа го оставам додека се исуси а после го миам со млака вода.но треба да си пазите незнам дали е за секаква кожа ;)) п.с миризбата не е толку лоша :tmi:
   
 8. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.021
  A за овакви некој да не го знае лекот,ги имам премногу на образите :sweat:
   

  Прикачени фајлови:

  На tally-w му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MejkApGirl

  MejkApGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  58
  Јас ги имам многу на челото и брадата. Чаре? :(
   
 10. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.021
  Јас ги имам многу на челото и брадата. Чаре? :([/quote]
  http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... TpdlHvWC9o
  Ова го најдов јас,ми помогна,ама за сите дека ќе си ги истиснеш тешко,тешко...
   
 11. MeniPedi

  MeniPedi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  1
  ако е за вакви како на сликицата треба да си користиш препарати со овошни кисњелини или со деривати на витамин А. Кај нас има најразлични ,мој совет ти е да си одиШ кај добар дерматолог да ти даде препорака затоа што можеш да си направиш поголем проблем- тие стануваат после акни. Јас имам масна кожа и слични вакви по лицето па ова од искуство :)
   
 12. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.736
  Пол:
  Женски
  не видов слична тема ако има кантааа.. :D
  ми излезе внатрешна мозолка и никако да ми помине веќе 5 дена, ми викаат да не ја фаќам дека внатрешна е ама неможам више некој совет некако како побрзо да помине.. :?:
   
 13. popi

  popi Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2013
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  63
  и јас исто имам проблеми со внатрешни, некои велат дека било од многу јака крв, некои друго ... мене битно ми сметат многу, :$ сега пред менс на лицето само си се редат секој ден нови по 3-4 и дури болат аман веќе !
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 14. badgirl2

  badgirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2012
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Девојки пред 2 дена ми излезе мала мозолка на крајот на устата и многу ме болеше не можев да ја фатам, сабајле кога се разбудив устата ми отекла и премногу ме боли. Што да ставам да ми помине?
   
 15. olence86

  olence86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  91
  Јас сум имала проблем со внатрешни мозолчиња. Сите тие ми излегувале под брадата, односно на горниот дел од вратот каде веќе се спојува со лицето.Сум посетила многу козметичари и дерматолози и на крај добив до заклучодк дека тие се појавуваат поради стрес, нервози а најчесто поради цицсти на јајниците.
  Така ми утврдија и на мене дека имам полицистични јајници, ми дадоја контрацепциски таблети и откако ја примив сета терапија, мозолчињата ги снема. Сами се повлекоја.....и денес знае некоја вматрешна да ми излезе и самата знам дека ми е од стрес и нервоза.

  Не ги чепај, остави ги сами ќе избијат....
   
 16. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.658
  Допаѓања:
  20.426
  Пол:
  Женски
  Најчесто се појавуваат поради стрес и хормонален дисбаланс.
   
  На Soncence3, Srekicka3, Aleksandra9999 и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Frosi333

  Frosi333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  Јас имам кај окото, ама вчера
  ја допрев неколку пати и сега окото ми е отечено:worried: ве молам помогнете што да правам ?
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.743
  Допаѓања:
  72.358
  Пол:
  Женски
  Не ја чепкај бубулицата никако, не се обидувај да ја стиснеш. Зезнато е кога се јавуваат на такви специфични места. Чисти го местото со камилица и ставај ладни облоги од камилица да се смири отокот.
  До душа, ако отокот е многу голем јави се на лекар да не ти е некоја реакција од нешто. Види како ќе биде до вечер, утре, па процени.
   
 19. an4ii

  an4ii Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  383
  Пол:
  Женски
  Девојки вчера ми испадна брунче кај устата мн ме болеше на допир му ставав етанол алкохол за да изгори почна мн да ме боли на допир да ми ја затегнува и устата. Синоќа пробав да го стиснам ама нежожев мн болеше и уште нема гној на површина испаднато но ме исплаши почма да ми отекува устата многу му ставив маст од чајно дрво и мислев у ноќта ќе се повлече ама утровп отпкот уште си беше тука. Ме боли и устата од таа страна ми е отечена што да ставам ?? 20191105_052635.jpg