Поуки од светите отци

Дискусија во 'Религија' започната од Serafima, 23 јануари 2012.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.238
  Допаѓања:
  44.774
  Пол:
  Женски
  Бог често не одговара на нашите молитви. Тој молчи. Неговото молчание за многумина претставува знак, дека „Бог не постои“, дека „Бог умре“. Но, ако би размислиле, во каква положба го ставаме Бога со нашите страсти, би виделе, дека Тој нема друг пат, освен да молчи. Ние бараме од Него да застане на наша страна во нашите неправди. Тој не не` обвинува јавно, не` остава да одиме по нашите зли патишта и да ги жнееме плодовите од сопствените гревови. Но, ако се обратиме кон Него со покајание, Тој доаѓа брзо, побрзо, отколку што можеме да очекуваме.

  Старец Софрониј Сахаров

  :l:
   
  На Meckicja, marija305, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
 2. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.505
  Допаѓања:
  8.114
  Пол:
  Женски
  Кога имаш добро срце... Многу помагаш, многу веруваш, многу даваш, многу сакаш, а се чини дека секогаш си најмногу повредуван.


  Ама луѓето со добро срце и во другите го будат доброто - затоа се радосни.

  Ниту една убавина не сјае толку сјајно како што сјае нивното добро срце.


  Оти, најкорисниот посед на една личност не е главата полна со знаење, туку срцето полно со љубов, човек што има уши да слуша и раце кои се желни да помогнат.


  Добрите луѓе се како свеќа. Ќе се изгорат себеси за да им дадат светло на другите.


  Затоа подобро човек да е сиромашен со добро срце, отколку богат со лоши намери.


  Зашто на крајот од денот нема да се сеќаваме на луѓето со прекрасно лице. Ќе се сеќаваме на оние со прекрасно срце и душа.

  Архимандрит Партениј
   
  На kuc, Rama, melnicanecot и 2 други им се допаѓа ова.
 3. melnicanecot

  melnicanecot Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Машки
  Тогаш, по враќањето во Грција, напишав статија во локален весник под наслов „Сите за еден“. Во материјалот го поставив прашањето: колку жители има нашиот град. 70.000 луѓе. Ако секој жител одлучи да дава по 1.000 годишно, што значи под 100 драхми месечно, тогаш со леснотија би собрале 70 милиони драхми, многу повеќе од потребните 20 милиони за трансплантацијата на ова момче. Така, би можеле да помогнеме не само на едно, но и на други деца. Што ни недостига? Ни недостига љубов, а не постои и загриженост за проблемот на другиот.

  Извор: https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/site-za-eden/
   
  На kuc и P.S.love им се допаѓа ова.
 4. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.505
  Допаѓања:
  8.114
  Пол:
  Женски
  Десет идеални никогаш, никому и никого
  Никогаш


  1. Не се препирај.

  2. Не го повишувај гласот.

  3. Немој да паѓаш со духот.

  4. Не очајувај.

  5. Не се прејадувај и не се опивај со вино.

  6. Не лажи.

  7. Не се гневи.

  8. Не барај возвраќање и благодарност за доброто.

  9. Не прифаќај и не отфрлај нешто категорично.

  10. Не се возгордевај.

  Никому

  1. Не завидувај.

  2. Не ласкај.

  3. Не се одмаздувај.

  4. Не му зборувај груби работи.

  5. Не ветувај она што не можеш да го исполниш.

  6. Не се фали.

  7. Немој да му бидеш на терет. (Доколку е можно)

  8. Не му го памети злото.

  9. Не одговарај со зло на злото, туку со добро.

  10. Не го посакувај она што не си го посакуваш себеси.

  Никого

  1. Не навредувај.

  2. Не презирај.

  3. Не се гнаси.

  4. Не лути.

  5. Не исмевај.

  6. Не осудувај.

  7. Не го сметај за полош од себе (туку обратно).

  8. Не го оставај без должно внимание.

  9. Не оговарај.

  10. Не го претворај од смртник во свој идол.  Што сака и што не сака човек

  Што сака човек:

  Добар однос према себе.

  Почит, љубов.

  Бескрајно среќен и млад живот.

  Слава, пари и богатство.

  Сите можни задоволства и забави.

  Среќа во семејството.

  Вкусна храна.

  Накит, убава и модерна облека.

  Одмор. Патувања.

  Многу имот.

  Да има одлично здравје.

  Брзо задоволување на своите желби.

  Да остава добар впечаток на другите.  Што човекот не сака:

  Грубост, потценување во односот према него. Невнимание.

  Омраза и гнев од страна на другите. Да старее, да боледува и да умре.

  Да биде во сенка и незабележан.

  Сиромаштија и беда.

  Досада и едноличност.

  Семејни расправии и раздор.

  Гладување.

  Да биде лошо облечен.

  Напорна работа.Непрестајно престојување на едно место.

  Да има малку.

  Да доживува физичка болка и страдање.

  Исчекување.

  Да изгледа лошо.

  *********
  Парадоксот се состои во тоа дури и доколку човек би добил се што сака, тоа не му гарантира среќа.

  Од друга страна дури и доколку му се случува се` она што
  не сака, тој може да биде среќен.
   
  На Dessa, kuc, Philippa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.238
  Допаѓања:
  44.774
  Пол:
  Женски
  20200105_181841.jpg
   
  На SeaMermaid, P.S.love, afrodita94 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.238
  Допаѓања:
  44.774
  Пол:
  Женски
  20200110_094020.jpg
   
  На SeaMermaid, Rama и P.S.love им се допаѓа ова.
 7. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Како што прочитав во Библикаја Исус ни рече сее дур живееме на планетава да не речеме на никој човек дека е "папа или отец"...Не би требало Свештениците да ги викаме "оче"...Ако Свештениците се продолжетокот од Апостолите на Исус,тогаш Апостолите не би рекле за себе дека се Папа или Оче...Господ Отецот ако живее преку поповите или папите,не значи дека Поповиве и Папиве се со титулава "оче".
   
 8. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  1.795
  IMG_20200122_152644.png
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.