Поуки од светите отци

Дискусија во 'Религија' започната од Serafima, 23 јануари 2012.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.108
  Допаѓања:
  43.137
  Пол:
  Женски
  Бог често не одговара на нашите молитви. Тој молчи. Неговото молчание за многумина претставува знак, дека „Бог не постои“, дека „Бог умре“. Но, ако би размислиле, во каква положба го ставаме Бога со нашите страсти, би виделе, дека Тој нема друг пат, освен да молчи. Ние бараме од Него да застане на наша страна во нашите неправди. Тој не не` обвинува јавно, не` остава да одиме по нашите зли патишта и да ги жнееме плодовите од сопствените гревови. Но, ако се обратиме кон Него со покајание, Тој доаѓа брзо, побрзо, отколку што можеме да очекуваме.

  Старец Софрониј Сахаров

  :l:
   
  На Rama, P.S.love, kuc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  7.648
  Пол:
  Женски
  Кога имаш добро срце... Многу помагаш, многу веруваш, многу даваш, многу сакаш, а се чини дека секогаш си најмногу повредуван.


  Ама луѓето со добро срце и во другите го будат доброто - затоа се радосни.

  Ниту една убавина не сјае толку сјајно како што сјае нивното добро срце.


  Оти, најкорисниот посед на една личност не е главата полна со знаење, туку срцето полно со љубов, човек што има уши да слуша и раце кои се желни да помогнат.


  Добрите луѓе се како свеќа. Ќе се изгорат себеси за да им дадат светло на другите.


  Затоа подобро човек да е сиромашен со добро срце, отколку богат со лоши намери.


  Зашто на крајот од денот нема да се сеќаваме на луѓето со прекрасно лице. Ќе се сеќаваме на оние со прекрасно срце и душа.

  Архимандрит Партениј
   
  На kuc, Rama, melnicanecot и 2 други им се допаѓа ова.
 3. melnicanecot

  melnicanecot Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  773
  Пол:
  Машки
  Тогаш, по враќањето во Грција, напишав статија во локален весник под наслов „Сите за еден“. Во материјалот го поставив прашањето: колку жители има нашиот град. 70.000 луѓе. Ако секој жител одлучи да дава по 1.000 годишно, што значи под 100 драхми месечно, тогаш со леснотија би собрале 70 милиони драхми, многу повеќе од потребните 20 милиони за трансплантацијата на ова момче. Така, би можеле да помогнеме не само на едно, но и на други деца. Што ни недостига? Ни недостига љубов, а не постои и загриженост за проблемот на другиот.

  Извор: https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/site-za-eden/
   
  На kuc и P.S.love им се допаѓа ова.