1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Почетници на гитара

Дискусија во 'Музика' започната од dejan123, 24 јуни 2011.

 1. dejan123

  dejan123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  Деновиве планирам да си купам акустична гитара, а немам искуство. Има ли некој гитарист кој може да ми објасни нешто? Има ли некои скали кои треба за почеток да се научат бидејќи над песните акордите ги пишува со големи букви. Ве молам објаснете...
   
 2. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Часови по гитара

  Ќе се обидам да ти помогнам, иако баш и не знам да свирам нешто посебно бидејќи не вежбав доволно, а плус моментално немам жици. :)
  Жиците се бројат од доле, па нагоре, т.е. 1 (E), 2 :l:, 3 (G), 4 :d:, 5 (A) и 6 (Е).
  [​IMG]

  Дуровите се бележат со голема, а моловите со малечка буква (пр. D-dur; a-moll).

  За почеток би можел да ги научиш A-dur, D-dur, C-dur, G-dur.
  Можеш да ги најдеш на гугл. :) Со тоа што ќе ги свириш наизменично, па откако ќе ги извежбаш можеш да почнеш да свириш и песни.
  Мислам дека „Немој сречо, немој данас“ од Рибља Чорба е лесна за почетници, исто како што и „Кад сам био млад“ и „I'ill be there for you“ oд Бон Џови. :)

  Доколку те интересира уште нешто, слободно прашај, доколку можам ќе ти помогнам. :)
   
 3. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Дурот стои над секој збор каде што треба да смениш. Пример свириш А-мол ти доаѓа збор а над него имаш Г-дур, тогаш менуваш.
  Ти кажа Вајлд за ''Тад сам био млад''. Многу е лесна за свирење. Имаш само два дурови. А-мол и Г-дур. Ритамот можеш да го свириш како оргиналот, ама можеш и да импровизираш. Исто така звучи убаво.
  Први дурови кои треба да ги научиш за да можеш да свириш комотно ти се: а-мол, А-дур, Г-дур, е-мол,
  Е-дур, д-мол, Д-дур, Ц-дур и во многу песни се среќава многу често ф-мол.
  На почетокот ќе ти биде потешко додека да свикнеш бргу да ги менуваш прстите. Научи го прво тоа, вежбај ги скалите, потоа почни со песни. Ќе ти биде полесно кога ќе ги научиш. :)
   
 4. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Тоа заборавив да ти спомнам, на почетокот многу ќе те болат прстите бидејќи треба цврсто да ги држиш жиците за да излегува тон. Дури може и да почне да ти се лупи кожата на врвовите, но со тек на време се навикнуваш и ќе ти се стврднат врвовите на прстите и ќе немаш гајле. :)
   
 5. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Зависи и накакви жици ќе свири. Од пластичните не се лупат многу прстите. А од оние другите мене и над 10 пати ми се имаат лупено :lol:
   
 6. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  И јас на времето бев надежен почетник, ама ништо. Научив неколку дурови и една цела песна и толку бидна. И сега ме фаќа мерак чат-пат, па си барам и симнувам туторијали, ама никако да ја земам гитарата в раце. Се надевам дека желбата да свирам на гитара нема да ја однесам во следниот живот. :D

  Инаку на времето да имаше интернет сигурно ќе ме гледавте во некој бенд.[​IMG]


  Еве добра страна за почетници на гитара (на српски е страната).
  http://www.gitare.info
  А и на youtube има буквално се, па со упорност и вежбање може и од дома да се научи.
   
 7. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  http://www.youtube.com/watch?v=O_n9Dys8K2o

  И оваа е за почетници. Ептен е лесна. Јас го знам само интрото и дел од првата строфа сега зимото пак ќе учам да свираам. :)
   
 8. ToFe

  ToFe Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
 9. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  И јас сум моментално почетник и ги учам нотите на 1 па 2 па 3 жица и тн.......
  Ако сакаш да научиш некоја полесна песна:Ода на радоста( Ode to joy),Ten little indians и Тwinkle twinkle little star.......... :) :)
   
 10. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Има ли некоја што сака да учи?
   
 11. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
 12. Aerodromka

  Aerodromka Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2014
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  117
  И јас сакам да се научам да свирам на гитара.Сега имам 27 години и ми викаат касно ти е.Тоа требаше додека беше мала да учиш.Додека бев мала од оправдани причини не учев да свирам.Кажете ми кај кого да одам на часови по гитара(Предложете ми некој) и колку пари е?
   
 13. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  јас можам да се наречам intermediate малку повеќе од почетник сеуште учам секако и почнав кога имав 9-10 години кога ми ја купија првата гитара :$
  порано давав пари за класови ама џабе беше се а и учителот ништо не ме научи и ги прекинав и почнав сама да си се учам од книги, јутуб видеа и слушање квалитетни гитаристи :lol:
  немам електрична, планирам да купам или дедо мраз ќе си ја направи работата :rofl:
  за ептен почетници прво требa да ги знаеш имињата на деловите и жиците од гитарата основни работи како тоа, за да знаеш за што се прави муабет на пример кога ќе речам жица А или G после се учат лесни акорди , би ти предложила прво да ги научиш дур акорди : А дур , G дур , C дур , E дур, Д дур мислам овие 4 се одлични за почеток да ги научиш додека ја навикнеш раката ;) , после почни да учиш МОЛ акорди и скали , ученето на скали ќе ти помогне многу во свирењето и исто така ако сакаш да направиш твоја музика ( соло ) .. има на интернет можеш да најдеш песни со 3-4 акорди многу лесни што можеш да ги свириш за да се вежбаш на брзина на менување на акордите и за да ги навикнеш прстите ( од прво прстите многу ќе те болат ама после ќе се навикнеш ако вежбаш) e сега електрична ти е полесна од акустична гитара , ама јас би ти рекла да почнеш на акустична затоа што звукот можеш да го чуеш чисто и јасно , ако се научиш на акустична прво , полсе на електрична ќе ти биде многу полесно зошто жиците се полабави и не треба многу да стегаш како на акустична . исто така штимај ја гитарата или некој нека ти е штима ако не знаеш ти ( или купи си tuner :lol: ) на секоја една недела.. вежбај често ако сакаш да се научиш треба да вежбаш - ова од искуство ти го кажувам .. некогаш ќе мислам дека нема шанси нешто да отсвирам и ќе го вежбам 1-2 недели и ќе го научам :)
   
 14. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  43.863
  Пол:
  Женски
  Ај да ве замолам,ако знаете да ми предложите некои туторијали од јутјуб за да научам да свирам. :?: Ја купив гитарава пред 2дена,што се вели уште не почната со свирење почнав да се нервирам. |( Не можам баш да се снајдам,па ако знае некој,нека остави линкови од добри туторијали,Благодарам однапред.
   
  На SexyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  штом си ја купила сега прво почни да ги учиш како се викаат деловите и имињана на сите жици :) E(low) A D G B E (high)
  оти ако почнеш одма со акорди нема да знаеш за што се прави муабет кога ќе речат жица А или друга
  ( само штимај ја гитарата почесто , оти некогаш проблемот може да е до тоа )
  почни со овие
  http://www.youtube.com/watch?v=ppoiecarX-o
  потоа почни лесни акорди да учиш , прво ДУР научи ги немај гајле за другите :) и вежбај секоја ден 3-4 акорди навикни ги прстите и раката навикнија на побрзо менување на акордите , не брзај по полека прави ги и со време ќе се навикнеш ..еве видеа некој најдов :
  http://www.youtube.com/watch?v=OGE4ZVbaDFQ
  гледај го цело видео убаво објаснува :)

  и пс. ако се нервираш нема да научиш :D take it easy
   
  На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
 16. pinkberry

  pinkberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2013
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  564
  Знае ли некој околу колку се движат цените на акустичните гитари?
   
 17. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  43.863
  Пол:
  Женски
  @pinkberry , половните се поевтини,од 1500 па нагоре,а нова ако сакаш,баш во Скопје во ГТЦ видов беа 8000денари мислам,новите се поскапи нели,но има и нова од 3000 па нагоре,но има и разлика во квалитетот.
   
  На pinkberry му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Deniere danse

  Deniere danse Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  да не знае некој/а некој пеач или пејачка што пее пониски песни ???
   
 19. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.465
  Допаѓања:
  155.005
  Пол:
  Женски
  Јас сум почетник во гитара и да те утешам неможиш да бидиш полоша од мене :tmi: Така да со среќа :l: Ќе видиш и не е толку тешко како што ќе мислиш на почеток :)
   
 20. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  електрична Конечно купив пред еден месец и многу малку време ми зеде да се навикнам после 5 години искувство со само акустична
  многу многу е полесна за свирење нормално жиците се потанки и многу полесни за стегање .. никогаш не сватив колку вреди акустична додека не ја имав електричнава гитара.. и пак ќе речам со акустична се почина , чист звук ..:D
  јас никогаш не бев нежна со гитари :rofl::tmi: барем сега можам да свирам рок и метал соло после години од пробување да направам pull-off на 17ти фрет на дебели жици :nod:
   
  На BoneMachine и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.