1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Почитување на работното време и културата на муштериите и вработените

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од GirlLove, 19 јуни 2018.

  1. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Работното време ми е до 4, ја затварам канцеларијата отприлика 20/15 до 4. Да имам време да потсредам, да затворам каса и у 4 гитла. Вчера имав ситуација буквално во 5 до 4 ми дојде човек, со кој бевме договорени да дојде у 12 ама се успал. Мрчеше затоа што му реков дека затварам и треба да дојде денес. Нејќам луѓе кои ги оставаат нештата да ги завршат во последен момент, после други им се криви.
     
    На Indiegurl, GirlLove, Amellie13 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Мислам дека затоа некои продавници затвораат 5-10 минути порано. За да не им доаѓаат муштерии во 5 до 12. А има безобразни муштерии. Заради тоа фамозното муштеријата е во право, нема да не биде. Нормално дека работата на продавачот е да биде услужлив. Ама што е со оние муштерии што си земаат за право да ги навредуваат вработените? Зошто мора да им се молчи? Другарка моја работеше во еден маркет и газдата им кажал на вработените дека ако некој муштерија биде дрзок и безобразен со нив, имаат дозвола од него да го избркаат. Еден од ретките што постапува така.
     
    На GirlLove и CoCoGiiiRL им се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Настрана нијансите околу тоа колку време е пред крај и што бара клиентот тогаш во обична продавница/маркет, ова е сериозен проблем и срамота. Па уште и фалење (facepalm) Не е ни чудно на што личи здравството во државава.
     
    На blackwave, Gosh, lovestoneddd и 14 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ме изнасмеа :rofl:
    Не е дека се такви, туку смачено им е и не им е ни гајле како звучат. Ама се кладам!
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Има такви луѓе кои мислат ако оставт 200 денари (па и 2000...па и 20 000) можат да се изживуваат со вработените во маркетот.

    Секому може да се случи да го фати последниот воз за да набави нешто во последен момент.

    Ама мора да признаете дека има такви кои се мерак да гњават.
     
    На 1209, Victorian, blackwave и 14 други им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Намерно влегуваат во 5 до 12, само за да ти ја извадат маста. Уште кога ќе слушнам коментари од типот - Од мене земате плата...Косата ми се крева. Еднаш одам во продавница, а продавачката ми вика - Ајде побрзај, автобусот ќе ми избега. :@

    Темата за арогантни продавачки

    https://forum.femina.mk/threads/Арогантни-продавачки.141/page-31
     
    На orevka, GirlLove и referentka им се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ако работното време ми е до 16 00 јас си одам во 16 02 мин . едино ако имам нешто работа за кое треба да кажам дека ќе излезам порано ама и тогаш не е фрка зашто имам колешка која е тука и никој не испашта.
     
    На Victorian и SummerGirl им се допаѓа ова.
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Или ситуација:

    Од 12 каси само 4 работат.
    Гужва, ред се чека до Росоман.
    Жената земала две фротирки (оние со купони и доплата) ама за поклон, па не е сигурна дали бојата ќче им се допадне.Па ја масира продавачката да праша дали може да се вратат фротирките и да се земат нови, друга боја.Па оваа оди да прашува.Па кога и кажа одговор, жената незадоволна побара начин како да се сменат, да си најдат тие.
    Редот од 8 човека стана 15.
    ...
    и се така додека не почнаа сите да псујат и викаат.

    Понекогаш не е до продавачите.До нас е.
     
    На PaLaVa, kukla21, 1209 и 24 други им се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Во однос на ова. Ме нервира кога муштериите немаат трпение. Треба да сфатат дека можеби продавачката е нова. Можеби системот на компјутерот паднал. Секакви ги има. А има и такви кои сакаат преку ред да се пикнат. Влегува само за да купи цигари или пиво, и одма коментира - Ај наплати ми, да не чекам. Не ги ни прашува тие што чекаат дали ќе му остапат ред. Јас можеби чекам 10 минути, а ти ми се правиш паметен. Што се однесува до оние муштерии што ги масираат продавачките. Секакви сум сретнала. На пример, зема тоалетна хартија па те прашува дали е добра. Божем продавачките ги произведуваат. (facepalm)
     
    На PaLaVa, Victorian, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Или дошол со отворено терапак млеко и на цел глас вика дека било расипано, Божем касиерката е внатре па знае дали е ОК или е скиснато.
    Кажи полека и ќе се среди !
     
    На Victorian, toogood, theowndemon и 9 други им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Секаков народ има. Најинтересни ми се кога ги прашуваат продавачките се за производот што сакаат да го купат. На пример, купуваат ориз и ги прашуваат кој го произведува (а на самото пакување пишува), дали е вкусен, дали брзо се вари, и др. Така за сите можни видови на ориз што ги има во продавницата. (facepalm)
     
    На PaLaVa, Victorian, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    По муабетиве испаѓа дека купувачите се виновни, а не се. Неколку пати ми се има случено да ми кажат дека машината за сецкање е измиена, иако е 21:30 а работното време е до 22.

    Еднаш влегов во локален маркет да купам нешто на мерење, продавачката кога почна да треска со лопатката по машината, кога почна да рола со очите, 15 до 22 беше, а машината за мерење не треба да се мие.

    Не знам за други маркети, ама во Рамстор и Тинекс не смеат да ви кажат дека машините се измиени. Секако, да не е 5 до 10, па да нема време касиерката да ви наплати, ама вработените го почитуваат тоа дека купувачите секогаш се во право.
     
    На blackwave, senza.parole, Doozy и 9 други им се допаѓа ова.
  13. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Најинтересни ми се оние пензионерите кои а чујат се отвара втора каса спремни се да те истуркаат само да се пикнат пред тебе .. Ќе се истепаат да бидат први на каса. Шо ако и ти си со мали деца и си чекаш уредно ред.
    Или ко свекрва ми... Наредила се на лента и се ближи кон каса за плаќање нејзе тогаш и текнува дека заборавила нешто и трча да докупи .. Иако и дошло ред за плаќање :worried:
    Па прави застој на каса ]:)
     
    На kukla21, GirlLove, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Па и не мора да има застој. Продавачките може да услужат други и после тоа да ја услужат неа. Сега со компјутерите е полесно.
     
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас од вработен во маркет барам само малку учтивост. Толку.
    Ако нешто што сум го зела е расипано, ќе го вратам без да се расчуе, ама сакам коректен однос кога го вратам, а не тоа смрди, таа ме убедува дека така треба да мириса, а шефот само ми враќа пари (ем помалку од што кошта, ем за цела интеракција ни еден збор да не прозбори, ко јас да сум крива). Ова во Рамстор. Во истиот тој Рамстор приметив дека леб е мувлосан, го викнав девојчето на страна и и кажав, 100 пати ми се заблагодари затоа што знае дека утре некој ќе и го врати и ќе и направи сцена.
    Во КАМ сум враќала со поминат рок, им беа подметначе, не ни беа тие криви. Шефицата едно по едно сите ги провери, мене ми даде нов со непомимат рок. Исто, фина, културна.
    Секогаш ќе потенцирам кога нешто што го купувам има различна цена на полица и на каса. Знам дека не е кривица на вработените. Ако е голема разлика очекувам исправка. Обично е доволно да ми кажете "ќе провериме". Не мора ни да провериш. Ми се случувало 3 пати секој ден да земам нешто што е со различна цена и да напоменувам, цената да не биде променета. Не сум се бунела, побитен ми е односот, што вработената рекла дека ќе провери отколку таа мала разлика во цената.
    Ама не, никако не е во ред ако ти напоменам дека има разлика во цената да кренеш рамења и да ми кажеш "не ми е гајле" (да, ми се има случено).
    Секогаш, секогаш се трудам да бидам максимално фина. И на работа и кога комуницирам со некого на неговото работно место. Никогаш се немам развикано на клиент, затоа не толерирам некултурни продавачки, келнери, и слични услужни дејности. Ако можам јас да се потрудам да бидам фина кон тебе, можеш и ти. Ич не ми е гајле каков ти бил претходниот муштерија.
     
    На PaLaVa, Rebecca_R, Victorian и 15 други им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    @DAngel арно ме потсети. Пазарувам со поголемиот син и во тој момент доаѓа еден муштерија да врати кисело млеко. Се гледаше дека е расипано. Одозгора беше со жолто. Ги праша продавачките дали имаат друго, а ону му рекоа - Дојди утре. Кога си отиде, одма почнаа да коментираат - Го врати млекото. Што ако е расипано. (facepalm) Слушав и не ми се веруваше. До каде оди човечноста.
     
    На ♡BuBaLe♡ и DAngel им се допаѓа ова.
  17. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Има и безобразни касиери и безобразни купувачи. Ако работно време им е до 10, 15 до 10 да влезеш мислам дека е океј, ако треба еден производ да купиш. Ама без култура е да влезеш баш 5 минути па и згора на тоа нешто да ги задржуваш, да ги замараш продавачите.
    Туку мене ме интересира што бараат 10тина каси во марекине кога најмногу 4 работат? Што ќе им се толку ако немаат толку вработени?

    Ситуација која ме изнерира еднаш - Пазарев во тинекс и застанувам на каса, ми фати 108 некаде. Давам стотка и женава на сака набрзина ја зема стоткава ја става во каса, јас во меѓувреме барав ситни 8 денари во новчаник. Ги давам и тие ситни и женава Девојче, уште 100? :|:^). Викам само што ви дадов, ја ставивте во каса. Само рече аха добро. Почекај да ти ги дадам сите пари па стави ги тогаш...

    Ми се случувало многу пати да вратам расипан производ и досега барем биле учтиви со мене. Лани се случуваше неколку пати по ред да ми се погоди расипан јогурт од еден маркет, од таму ми кажаа дека и други се жалеле за ова.
    Секако дека не се криви вработените ако производот е расипан, ама муштеријата е уште помалку крив.
     
    На daylight, ♡BuBaLe♡, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Пишав и на таа другата тема.
    Како очекувате некој да ви клепа како мачор и да ве воспева, а да работи за мали пари?
    Извинете, ама колку пари, толку музика е муабетов.
     
    На lovestoneddd и daylight им се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Од вработени барам само култура. Добар ден/ здраво и повелете. Толку е тешко да се каже тоа?
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Некогаш и тоа е тешко. Денес зборнале со 250 различни луѓе, 250 различни карактери, кои не секогаш се пријатни да ги слушаш, па уште и треба да имаш фиксирана насмевка. За тие пари... ја не би.
     
    На Victorian, lovestoneddd, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.