Почитување

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 27 февруари 2010.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.187
    Пол:
    Женски
    Колку се почитувате себеси, а колку другите и што мислите околу оваа тема. Моето мислење е дека навистина треба да постои и те како взаемно почитување.
     
  2. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Мислам дека почитувањето е најбитната работа во секој однос. Без разлика дали се работи за однос родител-дете, другарка-другар,дечко-девојка, меѓу сопружници,помеѓу сограѓани мора да постои почитување за нормален однос. Со дечко ми и двата сме истомисленици на оваа тема дека љубовта некогаш ке исчезни по многу години ќе избледни и останува смао почитувањето. Едноставно мислам дека секој е должен да го почитува онај другиот значи мислам дека е должност да се почитуваме помеѓу себе да го почитуваш мислењето на другиот и сл. А за самопочитувањето кој ќе ме почитува ако не се почитувам самата себеси ? :roll:
     
  3. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.699
    Се почитувам себеди,но ги почитувам и другите што се околу мене.Мислам дека почитувањето е многу важна работа и дека најпрво треба да имаш почитување кој една личност,а потоа да следат сите други работи.
     
  4. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    Ako не се почитуваш самоит,никој нема да те почитува!
    Значи се почитувам себеси,доволно за да не бидам арогантна,туку да си имам свое јас.А ги почитувам сите околу мене,моите дома,дечко ми,неговите,пријателите,роднини,сите,и секогаш се обидувам да му покажам колку ги почитувам.Ама и треба да се почитуваат и нивните одлуки,мислења,дела,а не само тие како личности,ако се над нас или постари од нас.

    Но,исто така за да почитуваш некој тој истиот треба да заслужи да биде почитуван.
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.939
    Допаѓања:
    66.110
    Пол:
    Женски
    За самопочит и нема баш што да се каже, ако не се почитуваш самиот себе тогаш ќе имаш и проблеми.
    Почитувам посебно постари лица, бидејќи поминале многу и имаат многу што да кажат и да не поучат.
    Почитувам луѓе коишто имаат свое јас, достоинство и си стојат на својот збор.
    И почитта треба да се заслужи, исто како и довербата.
     
    На kikav му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Прво и основно: ако не се почитуваш самиот себеси - тури си пепел. Така да за самопочитувањето немам повеќе што да кажам.
    Почит кон другите мора да постои, затоа што на тој начин ја покажуваш својата култура на однесување и својата созреаност и интелигенција. Почитувам најмногу луѓе што се постари од мене, затоа што (како што кажа Реинбоу) имаат повеќе искуство и можат да не поучат. Ги почитувам луѓето кои знаат што сакаат и кои не трчаат слепо кон целта, туку имаат обзири и за другите луѓе.
    Секако дека не ги почитувам оние луѓе кои не ме почитуваат мене, па колку сака нека се стари и со богато животно искуство.
     
  7. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Се почитувам самата себе, ако не се почитуваш сам од кого ќе очекуваш да те почитва.Имам свое Јас и не дозволувам никој да ми го уништи иако сега сум во фаза да се пронаоѓам самата себе некако за мои години мислам дека сум доста зрела личност, исто знам дека од година во година мислењата ми се поразлични, но не верувам дека многу ќе ми се изменат од сега.Сум далеку позрела од многу врсници и бла бла да не должам многу.
    Се сложувамо со тебе дека почитувањето треба да биде взаемно инаку ништо од бизнисот :D
    Почитувањето е доблест на паметните луѓе и луѓе кои имаат култура.
    Убавоо имаа кажано погоре се сложувам со сите.
    Ги почитувам родителите, постарите од мене, и сите кои ме почитуваат и заслужуваат моја почит.
    Почитувај за да те почитуваат,ако не почитуваш небарај да бидеш почитуван !
     
    На _N_Girl_ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.330
    Допаѓања:
    5.844
    Ги почитувам моите дома,ги почитувам пријателите,ги почитувам постарите се почитувам и сама себе.. :)
     
  9. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    Се почитувам себеси и оние кои што мене ме почитуваат. :)
     
  10. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.095
    Допаѓања:
    789
    Прво и најважно-САМОПОЧИТ -нешто кое секој човек треба да го има за да си обезбеди убав живот и да ги оствари своите цели.Секако,тоа нема да го постигнеш ако не ги почитуваш и другите.Треба да знеш да ги цениш и почитуваш најблиските и оние кои ти значат како и оние од кои ти зависат многу нешта во животот.Јас се трудам да ги почитувам другите и нивните ставови,но често знам и да им се спротиставувам кога сум сигурна дека сум во право и кога тоа можам да го докажам :)
     
  11. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    исто ;)
     
  12. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    многу ми е важна почитта, и кога човек ке ја изгуби мојата почитт, тогаш е лошо...
     
  13. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Ако не се почитуваш себеси како мислиш другите да те почитуват :!:
    Значи самопочит па после почит спрема другите :!:
     
  14. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Бескрајно самокритичен човек, со потреба да се себе тортурира за да се движи. Така што, можеби не баш се почитувам себе си, бидејќи функционирам како две личности, едната која делува и едната која критикува. Секогаш се натпреварувам со самата себе, никогаш другите не ми се конкуранција, бидејќи и на 28 години една од работите, што не успеав да ги научам е колку е доволно. Но, тоа е тоа што ме прави јас, ако беше нешто поинаку ова ќе беше друг човек, немаше да делува онака како што делува се она што јас правам пред другите. Бидејќи другите и те како поинаку ме перцепираат од сето она што се случува внатре во мене. За почит кон другите?!? Секогаш имам и одвишок, колку и да ми згрешиле не сакам мојата битка да премине во лична пресметка и навреди.
     
  15. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    имам почитт за сите поединечно, ноо... некои лица кои знам колку вредат, и колку вредам за нив, имам поголема почитт. А и за себе имам почитт, така да-кога ке се бранам, луѓето ме викаат агресивна, ама... :$
     
  16. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Една од најважните работи во животот е почитувањето. Најважно е почитувањето кон самиот себе-самопочит. Човек мора да се цени себеси и да биде свесен за тоа колку вреди, со еден збор да се почитува себеси за другите да го почитуваат. :)
    Многу е важно и почитувањето кон другите, кон најблиските, кон пријателите, кон постарите... Ги почитувам сите оние кои мене ме почитуваат.
     
  17. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Најпрво јас сум прва на листата за почитување. Си се почитувам себеси, а после десет места.. почнува листата на други личности што ги почитувам.

    И :!: само тој што ме испочитувал, него ке го почитувам, тука се исклучок постарите, професорите.
     
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Потполно исто!

    Се почитувам самата себе, но не секогаш. Не за сите одлуки.
    Многу често си давам сама на себе критики и се чувствувам како будала влезена во цртан филм.
    Oд едната страна си зборувам со ангелче, од другата со ѓавол. :D
    [​IMG]

    Во однос на другите околу мене, ги почитувам толку-колку што заслужиле.
     
  19. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Кој, како и колку мене ме почитувал толку и јас него...(се разбира тука не спаѓаат родителите тие се посебна приказна) :)
     
  20. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Себе си се почитувам толку колку што заслижувам,а другите колку што заслижуваат(колку тие мене толку јас нив).