1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Појадок во Тифани (Breakfast at Tiffany's) [1961]

Дискусија во 'Филмови' започната од malechkata, 31 мај 2011.

 1. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  [​IMG]

  Во главните улоги: Audrey Hepburn, George Peppard и Patricia Neal.


  Еден збор: КЛАСИКА ! :)
   
 2. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  198
  го гледав одамна, но колку што се сеќавам беше супер филмче.. :D
   
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.476
  Ахх.. :inlove:
  Филмот е класика. Точно.
  Но мислам дека повеќемина не го сфаќаат значењето на тој збор.
  Тоа не значи да го сакате филмот и Одри бидејќи другите ги сакаат, туку самите вие да ја искусите убавината која ја нудат. Не секој го доживува исто.
  Патем, мислам дека насловот треба да биде Појадок кај Тифани, нека ме поправи некој доколку грешам. :)

  Oh, dream maker, you heart breaker
  wherever you're going I'm going your way.
  Two drifters off to see the world.
  There's such a lot of world to see.
  We're after the same rainbow's end
  waiting 'round the bend,
  my huckleberry friend,
  Moon River and me...
  :wasntme:

  Инаку, ја има некој читано книгата? Баш размислувам да ја земам. :)
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.551
  Книгата со македонски превод кај нас ја има во издание на Антолог.
  [​IMG]

  Ми се допаѓа филмот, ми се допаѓа и насловната нумера :lol: , но Одри Хепберн во филмот просто зрачи.
  Има неверојатен шарм, буквално глуми со очите.
  Интересен, романтичен, безвременски.

  Светот веројатно се решил дека секоја жена треба да го поседува the little black dress токму после ова ремек-дело.

  На моменти ликот на Холи ми е прилично разгален, но изведбата на Одри ве тера да ја засакате.
  Да беше друга глумица најверојатно ќе ми останеше антипатична до самиот крај.
   
 5. love.edward

  love.edward Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  242
  Јас од дамна се канев ама вчера го гледав, многу е добар, Одри ептен е прекрасна :)
   
 6. Madonna

  Madonna Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  144
  Насловната тема ми е зацртана во глава и си ја потпевнувам / само мелодијата без текстот / незнам зошто, ама секогаш кога ми мачно, .... кога ми е досадно ,..... кога размислувам за некоја одлука....
  А филмот е класика...есенција на шарм...
   
 7. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.406
  Пол:
  Женски
  Нема веќе вакви глумци штета. :(
  Ќе си рече некој просечен филм, но сепак одлична глума може да те натера филм просто да го обожаваш.
  Класика на филм, класика на прекрасна жена и глумица.
  Двајцата се одлични.
   
 8. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.652
  Допаѓања:
  14.682
  Пол:
  Женски
  само што го симнав, ќе го изгледам па ќе пишам збор два за филмот. дали знае некој како да најдам македонски превод?
   
 9. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  3.526
  Допаѓања:
  6.919
  Пол:
  Женски
  Појадок кај Тифани го имам гледано како мала. Ми асоцира на Стилисимо - Цаци Паковска. :rofl: Ноу комент, би требало да го репризирам.