1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По десет години...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Unfaithful18, 5 јуни 2010.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Периодот што го преживувам по една деценија би сакала да биде бледа страница од животната сторија.
    По 10 години се надевам дека ќе го живеам заслуженото.
     
    На LejlaD, Meckicja и SoNi55 им се допаѓа ова.
  2. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    1. Да имам прошетано добар дел од светот
    2. Да бидам со згоден партнер и со мини верзии од нас :l:
    3. Да имам големи приходи и да немам маки од таа страна :D
    4. Да личам многу млада и сите да се чудат ко ќе им ги кажам годините :o :D
     
    На cresa-jagoda, LejlaD и Meckicja им се допаѓа ова.
  3. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    8.726
    Пол:
    Женски
    По десет години се гледам со човек кој што ќе прави сѐ за мене, ама не оти јас така сакам (па по дифолт да мора), туку зашто љубов луѓе. И обратно.
     
    На cresa-jagoda и LejlaD им се допаѓа ова.
  4. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Среќна во љубовта, задоволна со себе, и со уште поголем напредок на професионален план.
     
    На cresa-jagoda и LejlaD им се допаѓа ова.
  5. sunshinebabe

    sunshinebabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    6.564
    Пол:
    Женски
    По 10 години од сега се гледам во својот ресторан покрај море :inlove:
     
    На cresa-jagoda и LejlaD им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.995
    Пол:
    Женски
    Ме вративте назад на почетоците на форумов @CameliaMiller и @TeddyGrey. Го препрочитав мислењево, напишано точно пред десет години.... и освен своја ординација, другото го имам. Па и повеќе од тоа, и не можам да се жалам. Кариера нема тука, со исклучоци, така што, тоа останува само сон.
    За десет години од сега - мислам дека не сакам да планирам ништо. Особено годинава ми го покажа тоа. Да извлечеме жива глава од сите овие срања околу нас, после ќе му ја мислиме. Само да сме сите на број, здрави и живи. Другото - што биде, ќе биде.
     
    На thelittle17, cresa-jagoda, LejlaD и 22 други им се допаѓа ова.
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.811
    Допаѓања:
    38.283
    Пол:
    Женски
    По десет години се надевам дека ќе успеам да излезам од овој круг во кој постојано се вртам.Да почнам нешто и тоа да тече, а не постојано се од ново да почнувам.
     
    На thelittle17, Izaabella, Herrera и 6 други им се допаѓа ова.
  8. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.749
    Пол:
    Женски
    Сум го пишала ова во 2010. Сега ме потсетија девојките со лајкови :)

    Таман ми се исполнило тоа што сум замислила.
     
    На Herrera, thelittle17, cresa-jagoda и 12 други им се допаѓа ова.
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    По 10 години...
    Се гледам себе како успешна деловна жена, специјализант на клиника.
    Уште сме заедно со него и полека правиме подготовки за свадба, а го уредуваме и заедничкиот дом. Двајцата имаме стабилна работа, се сакаме и среќни сме.

    Убаво изгледа во фантазиите. :)
     
    На Moon.Girl, thelittle17, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    *Без кредит:!:

    *Појака пичка од сеа (mooning)

    *Со тинејџер кој ми мкне мувачици дома и ми краде клучеви од кола:rofl:
     
    На thelittle17, Izaabella, cresa-jagoda и 10 други им се допаѓа ова.
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.785
    Допаѓања:
    131.351
    Забавно е да си ги видиш плановите од пред 10 години, па уште вака детални :D

    За работа не излезе ниту една од опциите, ама работата што ја имам ми е топ. Докторат сѐ уште не сум запишала, го поскапеа и искомплицираа, ама не ми ни треба.

    Семејството не се прошири. Нека се живи и здрави пубертетлиите, ме држат во форма :D

    Со шетањето каснам, ама ќе биде, здрави и живи да сме. Важно најдобрите пријатели ми се повеќето тука и на број. А и пријателствата на далечина ги одржуваме.

    Искрено, се изненадив дека сум пишала за желбата за кајче, секогаш таа желба била во позадина, ама кога се случи сфатив колку многу ми значи.

    За 10 години од сега сакам децата да станат самостојни, добри и вредни возрасни луѓе. Да придонесам некој да биде среќен и да има поубав живот. И да работам на реализирање на желбата да се преселам на море и да живеам во мир и спокојство.

    А најважно од сѐ, сите да сме здрави и среќни.
     
    На orhideea, Sky-butterfly, thelittle17 и 15 други им се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Големата ќе биде на факултет.. валда на уметност пошто тоа и е желба... Огромна

    Малата средно... пошто е неодлучна како мене, ќе скуби коси на шо ли да се запише. Она се сака да биде

    Син ми (ако го добијам а посакувам многууу) ќе биде најмало, нај долго очекувано и затоа и најразмазено од сите.

    Јас и он ќе бидеме во нашата нова вила на Маврово која ќе почнеме да ја градиме сега на пролет. Живи здрави насмеани... и познавајќи го ќе рече... видиш се склопиа сите коцки на крај.. И навистина ќе се склопат до тогаш.
     
    На minne992, LiliBoz, Cutiepie1 и 20 други им се допаѓа ова.
  13. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    За 10 години хммм...
    Бис сакала да бидам на подобро работно место, со маж, дечиња околу мене, да водам мирен и скромен живот. А, до тогаш да се вратам уште 2-3 пати во Турција :inlove:
     
    На cresa-jagoda, LejlaD и Ariel им се допаѓа ова.
  14. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    За десет години, живи, здрави со 1 тинејџер, 1 скоро тинејџер и 1 мала кукличка...
    Посакувам да сум целосно пронајдена себеси дотогаш...
    Да имам работа која ќе ме исполнува.
    Да сум усовршена во областите кои ги сакам.
    Да имам патувано многу и да имам листа на непосетени места и куфер спремен за тргнување.

    И секако, да постои форумов дотогаш, за да видам како сум размислувала пред 10 години.
     
    На thelittle17, cresa-jagoda, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.114
    Well, освен последното, океј сум :D:D:D
     
    На cresa-jagoda, Annath, LejlaD и 2 други им се допаѓа ова.
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.192
    Допаѓања:
    23.925
    Многу интересно да го читаш ова после 10 години.
    Мажена сум со истиот дечко од тогаш и имам син :)
    Имам магистерски студии завршено во странство, и имам шетано ептен многу по светов.

    Не работам во хуманитарна организација, ама преку нешто слично се борам за подобро општество за сите нас и сега.

    Совет до помладите што може ќе прочитаат, не се откажувајте од желбите и работете силно да ги остварите.

    Пред точно 10 години ги имав изгубено и мајка ми и татко ми, бев на факс и живеевме со брат ми со 3000 мкд пензија за студенти останата од мајка ми. Живееме со баба ми и нејзината пензија со која плаќаше сметки и купуваше основна исхрана.
    Одев на факултет пешки или со точак и во лето и во зима, купував ѓеврек за јадење и ретко седнував на кафе ао колеги. Цело лето работев по кафичи за плус дневница. Носев носена облека која најчесто ми ја даваше прва братучетка на мајка ми.
    Во недела одев на ручек кај дечко ми (сега маж) и неговата фамилија уште тогаш ме прифати како нивна. Знаев од тогаш дека сакам и јас такво семејство.

    Fast forward, делови има пишувано шп форумов во периоди кога сум била активна. Учев многу, волонтирав по организации, работев. Добив стипендии за да учам во странство. И прва асална работа на 22 години за тогашни 23.000 мкд. До ден денес се смеам кога таа директорка (сега и пријателка од која научив буквално се за работата) ми кажа дека ме вработила затоа што сум звучела амбициозно а скромно, сум знаела точно што сакам од животот и сум имала тиркизен лак на нокти на интервју што и се допаднало.

    Јас ќе кажам имав среќа. Тие да препознаат нешто во мене и д ми дадат шанса да научам и да стекнам многу контакти.

    После 10 години имам голема плата, а траумите од немање пари порано ми се одразуваат на тоа што секое одење во маркет купувам се х2. За да има. Зошто знам многу добро како се пазари со броени пари. Можам да влезам во бутик и да си купам буквално што сакам. Јас, која една нова година отидов на сред снег со балетанки зошто немав чизми, а не сакав да ставам патики на фустан.

    Затоа работете на себе и верувајте дека ќе успеете. И поддржувајте се со браќата и сестрите.
     
    На sweet-cherry, Presrekna, AgentGinger и 42 други им се допаѓа ова.
  17. jaaagooodicaaa_

    jaaagooodicaaa_ Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    За десет години ќе имам 28 години и би посакувала да сум со сегашниот дечко кој премногу го сакам,да имаме 2 дечиња,не е битно дали машки-женски,да се живи и здрави.Да си бидам на посакуваната работа-во аптека.Да зимам добра плата и да имам многу подобар живот отколку сега бидејки многу работи ми се имат случено во последно време кои ме многу повредија..Се надевам дека еден ден се ке си биде на свое место и ќе имам дом со пресреќни дечиња и маж.:inlove:
     
    На cresa-jagoda и LejlaD им се допаѓа ова.
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    фала на @TeddyGrey од се срце што ме потсети на постов
    П.с. 10 години поминаа жива здрава сум среќна омажена хеххе ама со две детенца и убава работа.
    За уште 10 год да се средам стамбено и ќе речам ок. Се гледаме во темава за наредни 10
    Кога поминаа 10 години на Фемина машала
     
    На mal.ecka, cresa-jagoda, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    За 10 год најмногу се надевам на здравје.
    Па дека веќе ќе сме преселени надвор од државава.
    Ќе живееме во мало куќаре со големо дворче и ќе родам синче.
    Ќе го работам тоа што го сакам и ќе ми текне валда да се уклучам да го прочитам ова :)
     
    На deskarada, sia.bella, Biljarkata и 7 други им се допаѓа ова.
  20. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    По 10 години сакам да го завршам факсов. И искрено сакам да имам некој со мене, заедно да планираме фамилија. Посакувам да сум во добро здравје и сите блиски уште да се до мене.
    На професионално ниво, сакам да сум успешна и да не зависам од никој.
    *ќе чекам некој да ме потсети во 2030 на постов пошто 100% ќе го изумам*
     
    На cresa-jagoda, flower30 и LejlaD им се допаѓа ова.