1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По колку време тестот за бременост дава точен резултат?

Дискусија во 'Бременост' започната од praski4ka, 15 декември 2009.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Ако се поминати две недели од односот, тестот покажува најточен резултат. Дај Боже да е бремена, ама не верувам. Многу зависи и кога биле ризичните односи. Ако се во плодни денови, нема утка. Ако се покасно, тогаш најдобро е да се почекаат две недели по односот. Има жени што останале бремени по завршување на плодните денови.

    @milicka19 утре направи уште еден тест за да бидеш сигурна. Ако пак е негативен, одма на лекар.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Кој тест според Вас е добар? Вака и не се сеќавам баш со односот од причини што не водам точна евиденција на датуми за односот ама од прилика беше тој датум. Симптомите иначе ги имам истите како за менс. само проблемот е што не ми иди. Дај боже да не е нешто лошо...Ако уште еднаш покажи негативен ќе одам секако на преглед.
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Sure Check, Be Safe, Fruhtest. Овој последниот го правев во Септември. И јас бев во иста ситуација како тебе. Два теста негативни, а симптоми за добивање. Добив и ми траеше помалку од очекуваното. Најверојатно заради промената на клима. Претходниот месец бев на одмор. Тестот е околу 130 денари и се прави во било кое време од денот. Исто како и другите два теста. Можеш да земеш и од тие што се прават само наутро. Поминало доволно време и тие ќе бидат точни. Be Safe е околу 100 денари, а Sure Check околу 145 денари.
     
  4. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Не знам до што е ама еве не сака да ми дојде. Направив уште еден тест но исто така е негативен.Точно пресметано 9 дена ми доцни. Се плашам да не е нешто лошо. Следно ќе проверам крв па на гинеколог не се чека повеќе.Неизвесноста ме прави понапната.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да испитуваш крв. Отиди на гинеколог да те прегледа. И ќе ти каже дали има бременост.
     
  6. sementa

    sementa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Vaka jas imam edno prasanje na 25 02 .imam dobijeno normalen ciklus koj kaj mene e sekogas redoven .Posle zavrsuvanjeto na ciklusot so maz mi se obiduvafme za pravenje bebeee ..inaku mnogu sakame veke imame edno sega odime na vtoro .. no problemot e uste od prvoto svršuvanje vo mene po samo edna nedela gi imam sintomite ..cesto odenje vo Wc ,custvitelni gradi blagi bolki na dolnijot del na stomakot nadujenost ,promena na raspolozenije .. utrovo napraviv test i e negativen .pa dali e rano da pokaze ili treba da cekam uste edna nedela da vidam dali ke dobijam ili ne . Dali ovie sintomi ukazuvat na bremenost ?da naglasam vo prvata bremenost gi nemav ovie sintomi .ve molam za odgovor "Blagodaram"od napred.
     
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Премногу е рано :nod: почекај уште минимум 7 дена и повтори го. Со среќа.
     
    На sementa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anicka91

    Anicka91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам едно прашање требаше вчера да добијам ама не добив исто и денес. Но сакам да прашам дали му се случило на некој да му касни а да нема микакви симптоми за добивање?
     
  9. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Поради тоа што бев нестрплива, на само еден ден доцнење на менструација направив тест и се покажаа две линии :)) од симптоми само ме болеа градите што никогаш претходно ми се немаше случено
     
    На Veki4kaa и Lejlaah им се допаѓа ова.
  10. Anicka91

    Anicka91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Мене ништо не ме боли само ми станува на моменти мн топло и мн често мокрам :)
     
  11. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Јас имав такви симптоми и тестот беше позитивен.А резултатот се чита најмногу 3-5 минути повеќе не е релевантен но зависи од тестот и како пишува во упатството.
     
    На Anicka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anicka91

    Anicka91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали да направам тест или да почекам уште некој ден?
     
  13. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Ако си на ден два пред добивање или ти касни барем некој ден можеш утре сабајле со прва утринска мокрача ако не чекај да ти касни и прави тест. Ако е позитивен провери преку крв бхсг вредност со упат од матичен гиниколог и по некое време закажи на гиниколог.Ти посакувам да си добиеш тоа што си посакуваш.
     
  14. Anicka91

    Anicka91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски

    Требаше вчера да добијам ама еве уште не сум добила. Незнам што да правам ?
     
  15. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Јас правев на денот за добивање и ми излезе позитивен :) ти посакувам || а секако можеш и сега да го направиш...ајде чекаме позитивен тест :*
     
    На Martka и Anicka91 им се допаѓа ова.
  16. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Кај тестов значи нема грешка,резултатите се покажуваат после 40 секунди отприлика. Ова е осетлив тест за рана бременост,значи дури и ако е почеток само ќе покаже. Е сега не знам кај нас таму дчи го има,јас во ДМ го купив.

    4103040013545_E_1_4.jpg
     
    На Lejlaah и Martka им се допаѓа ова.
  17. Anicka91

    Anicka91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Јас го земав sure check мислам тој добар е?
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anicka91

    Anicka91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски

    Kolku pari e testot?
     
  19. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Најточен тест кај нас е self clear од еурофарм, мислам е околу 180 ден ама со него нема утка
     
    На NarCis@, Anicka91 и baby 5 им се допаѓа ова.
  20. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Овде е околу 8€ мислам,отприлика.
     
    На Anicka91 му/ѝ се допаѓа ова.