1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По колку време тестот за бременост дава точен резултат?

Дискусија во 'Бременост' започната од praski4ka, 15 декември 2009.

  1. ina88

    ina88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    МЕНЕ МИ Е РЕДОВЕН ЦИКЛУСОТ И ИМАВ ДОБИЕНО НА 06,08 И СЕКОГАШ МИ ДОАЃА 3-4 ДЕНА ПРЕД ПОСЛЕДНИОТ ЦИКЛУС СЕГА СМЕ 6,09 И МИ СЕ ПОЈАВУВА КАКО РОЗЕНИКАВО САКАМ ДА СУМ БРЕМЕНА ПРАВЕВ ТЕСТ И МИ ИСКОЧИ НЕГАТИВЕН ДАЛИ ДА СЕ НАДЕВАМ НА БРЕМЕНОСТ ИЛИ ПАК ДА ЌЕ СИ СЕ РАЗОЧАРАМ :(
     
  2. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    изгледа не си бремена
     
  3. ina88

    ina88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    А тоа розеникаво ми се поајвува веќе 1 недела и никако да добијам како што треба, аман, веќе 3 години чекам бебе и никако не можам да се израдувам. Сепак фала на одговорот :)
     
  4. MiaBeMia

    MiaBeMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    35
    Ајде сега ве молам за брз одговор, не знаеме дали втората црта ја гледаме со маж ми зошто сакаме да ја видиме или стварно ја има ама ептееееееен бледо. :worried: Читав дека макар и ептен бледа да е, позитивен е тестот, тоа е нели поради присуството на ХЦГ хормонот а кај некого може да е сеуште многу мало. Ама ете како што кажав не знам дали стварно ја гледаме или толку сакаме да ја видиме, многу многу е бледа, скоро да не се гледа ако не се загледаш. Што имате да ми кажете?
     
  5. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Истото и јас сум го читала, дека без разлика колку е бледа цртата, битно е да ја има ;)
    Сепак повтори го тестот за неколку дена, или за една недела. Ако си бремена, тогаш не би требало да е бледа цртата, колку што знам.

    Ајде со среќа, се надевам ќе ја видиш втората цртка подебела и потемна што е можно поскоро :* :)
     
  6. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    Јас кога правев беше побледа од другата, ама сепак забележлива. Од друга страна, кога сум правела тест, а не сум билла бремена - воопшто ја немало. Ама не сум читала ништо поврзано со тестови за бременост, освен упатството.
     
  7. MiaBeMia

    MiaBeMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    35
    Фала девојки на подршката, ама ништо :x , бев на тест за бременост преку крв, кога им кажав за тестот со урина прво ми рекоа дека најверојатно сум, но на вториов излезе негативно, и бев и на гинеколог, тој ми рече може и вториот да не е веродостоен па ајде ехо, ама нема ништо. Ми рекоа и таму кај што го правев тестот и гинекологот дека е можно да постоел плод, но најверојатно сум го исфрлила прерано за да може да приметам, и ми кажаа дека тоа никој не може да го увиди и потврди. Сепак следен пат повеќе среќа ;)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nicol

    nicol Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    139
    Ми касни веке 12 дена и земав тест и ми покажа негативно и по некој ден усте немав добиено викам ајде па да одма да купам и и викам на таа тест за во секое време и ми вика сега биле сите такви ама некако ми е сумјиво и пак направив и пак ми покажа негативно и сега со д аправам кажете ми дали с есите така илиима за прва мокраќа,а некако ми се виде ефтин 40 денара што мислите вие кажете ве молам !
     
  9. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Купи си Sure Check, за него знам дека се прави во секое време од денот, цената му е околу 120.
    Иако мислам дека после 2 негативни теста, скоро никаква е можноста за бременост.
     
  10. alexae

    alexae Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    девојки ве молам за одговор ...
    имав сексуален однос пред 15 дена што значи веднаш по завршувањето на претходната менструација, треба да добијам за 6 дена... дали можам да направам тест за бременост сега... или е уште рано.. нестрплива сум не можам да чекам
     
  11. isidora89

    isidora89 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    alexae istiot slucaj kako kaj mene , dojdov na forumov so cel da prasam dali po 15 dena od "rizicen odnos" mozi da se napravi test.... jas go imav toj odnos 2 dena posle menstruacija....a spored toa kolku denovi mi trae menstruacijata toa e eden od moite plodni denovi.
    nemozam da docekam do 7-mi (toagas bi trebalo da mi dojdi)
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Сепак според мене најдобро е да се почека откако ќе ти задоцни мензис, и 2 дена да ти доцни можеш да си направиш тест, да не не покаже после 15 дена од однос, може е рано сеуште бидејќи ако има бременост не се нзае кога точно е настанало оплодувањето, па затоа јдобро е после доцнење на мензис ;)
     
  13. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    девојки нова сум во форумов имам едно прашање до вас. последна менструација имав на 2 јуни, на 14 и 18 ден од почетокот на менструацијата имав незаштитен однос во кој дечко ми тврди дека не свршил целосно во мене и дека нема причина за паника. но некако не ми е сигурен искрено 5 месеци сум во таа врска, месец дена имаме односи. дали е можно да сум забременила. ве молам за совет. многу се плашам при крај сум со студиите, планирам да продолжувам а за свадба не ни мислам ... е сега за колку дена ке можам да направам тест и ако има некој кој за најкраток период покажува бременост ?
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Како тоа не целосно свршил во тебе??
     
    На Sk95 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам прво треба да ти доцни циклусот 7-10 дена, па потоа да направиш тест.
    Иако доцнењето не мора да значи дека си бремена. ;)
    А за тест?... па Sure chek мислам дека е еден од подобрите тестови затоа што не мора да се прави со првата утринска урина.
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^не треба да доцни 7-10дена за да прави тест....се вели дека 7/10 дена по ризичниот однос,веќе може да се прави тест-но не е сигурен....а веќе само еден ден по задуцнувањето можеш да направиш тест со сигурност ќе биде точен резултатот
     
    На zelcepapagalce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Ете убаво си пишала, НЕ Е СИГУРЕН, зошто тогаш воопшто и би правела тест :^)

    А секогаш ли точно го знаете датумот кога треба да добиете циклус или толерирате 2-3 дена земајќи ги во предвид и др. околности покрај ризичниот секс, како на пр. стрес, нервоза, промена на клима итн.
    Ако веќе сте чекале на пр. половина месец, зошто да не почекате уште 5-6 дена :^) , ако ништо друго барем, ќе добиете сигурен тест.

    Инаку ако постои бременост, гинеколог ти потврдува бременост откако плодот ќе биде 6-та недела, а срцева реакција се гледа 7-мата недела. Па сега рачунајте ;)
     
  18. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    ако сакате да дознаете рана бременост уште од првиот ден на доцнењето на менструалниот циклус ви го препорачувам тестот SHURE CHECK најдобар тест за испитување на бременост до сега 99% ви кажува точно,една моја другарка и доцнење еден ден си зема тест и и покажа позитивен
     
    На zelcepapagalce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    епа дали свршил целосно или не, ист ти е ризикот
     
  20. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    иначе направив тест сабајлево и излезе негативен :D сега ми останува само да чекам и не дај боже ако ми доцни да направам уште еден ......