По колку време тестот за бременост дава точен резултат?

Дискусија во 'Бременост' започната од praski4ka, 15 декември 2009.

 1. ina88

  ina88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  МЕНЕ МИ Е РЕДОВЕН ЦИКЛУСОТ И ИМАВ ДОБИЕНО НА 06,08 И СЕКОГАШ МИ ДОАЃА 3-4 ДЕНА ПРЕД ПОСЛЕДНИОТ ЦИКЛУС СЕГА СМЕ 6,09 И МИ СЕ ПОЈАВУВА КАКО РОЗЕНИКАВО САКАМ ДА СУМ БРЕМЕНА ПРАВЕВ ТЕСТ И МИ ИСКОЧИ НЕГАТИВЕН ДАЛИ ДА СЕ НАДЕВАМ НА БРЕМЕНОСТ ИЛИ ПАК ДА ЌЕ СИ СЕ РАЗОЧАРАМ :(
   
 2. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  443
  изгледа не си бремена
   
 3. ina88

  ina88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  А тоа розеникаво ми се поајвува веќе 1 недела и никако да добијам како што треба, аман, веќе 3 години чекам бебе и никако не можам да се израдувам. Сепак фала на одговорот :)
   
 4. MiaBeMia

  MiaBeMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  35
  Ајде сега ве молам за брз одговор, не знаеме дали втората црта ја гледаме со маж ми зошто сакаме да ја видиме или стварно ја има ама ептееееееен бледо. :worried: Читав дека макар и ептен бледа да е, позитивен е тестот, тоа е нели поради присуството на ХЦГ хормонот а кај некого може да е сеуште многу мало. Ама ете како што кажав не знам дали стварно ја гледаме или толку сакаме да ја видиме, многу многу е бледа, скоро да не се гледа ако не се загледаш. Што имате да ми кажете?
   
 5. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.537
  Допаѓања:
  25.438
  Истото и јас сум го читала, дека без разлика колку е бледа цртата, битно е да ја има ;)
  Сепак повтори го тестот за неколку дена, или за една недела. Ако си бремена, тогаш не би требало да е бледа цртата, колку што знам.

  Ајде со среќа, се надевам ќе ја видиш втората цртка подебела и потемна што е можно поскоро :* :)
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.311
  Допаѓања:
  82.108
  Јас кога правев беше побледа од другата, ама сепак забележлива. Од друга страна, кога сум правела тест, а не сум билла бремена - воопшто ја немало. Ама не сум читала ништо поврзано со тестови за бременост, освен упатството.
   
 7. MiaBeMia

  MiaBeMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  35
  Фала девојки на подршката, ама ништо :x , бев на тест за бременост преку крв, кога им кажав за тестот со урина прво ми рекоа дека најверојатно сум, но на вториов излезе негативно, и бев и на гинеколог, тој ми рече може и вториот да не е веродостоен па ајде ехо, ама нема ништо. Ми рекоа и таму кај што го правев тестот и гинекологот дека е можно да постоел плод, но најверојатно сум го исфрлила прерано за да може да приметам, и ми кажаа дека тоа никој не може да го увиди и потврди. Сепак следен пат повеќе среќа ;)
   
  На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
 8. nicol

  nicol Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  139
  Ми касни веке 12 дена и земав тест и ми покажа негативно и по некој ден усте немав добиено викам ајде па да одма да купам и и викам на таа тест за во секое време и ми вика сега биле сите такви ама некако ми е сумјиво и пак направив и пак ми покажа негативно и сега со д аправам кажете ми дали с есите така илиима за прва мокраќа,а некако ми се виде ефтин 40 денара што мислите вие кажете ве молам !
   
 9. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.715
  Купи си Sure Check, за него знам дека се прави во секое време од денот, цената му е околу 120.
  Иако мислам дека после 2 негативни теста, скоро никаква е можноста за бременост.
   
 10. alexae

  alexae Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  девојки ве молам за одговор ...
  имав сексуален однос пред 15 дена што значи веднаш по завршувањето на претходната менструација, треба да добијам за 6 дена... дали можам да направам тест за бременост сега... или е уште рано.. нестрплива сум не можам да чекам
   
 11. isidora89

  isidora89 Активен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  alexae istiot slucaj kako kaj mene , dojdov na forumov so cel da prasam dali po 15 dena od "rizicen odnos" mozi da se napravi test.... jas go imav toj odnos 2 dena posle menstruacija....a spored toa kolku denovi mi trae menstruacijata toa e eden od moite plodni denovi.
  nemozam da docekam do 7-mi (toagas bi trebalo da mi dojdi)
   
 12. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.973
  Сепак според мене најдобро е да се почека откако ќе ти задоцни мензис, и 2 дена да ти доцни можеш да си направиш тест, да не не покаже после 15 дена од однос, може е рано сеуште бидејќи ако има бременост не се нзае кога точно е настанало оплодувањето, па затоа јдобро е после доцнење на мензис ;)
   
 13. ence

  ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  девојки нова сум во форумов имам едно прашање до вас. последна менструација имав на 2 јуни, на 14 и 18 ден од почетокот на менструацијата имав незаштитен однос во кој дечко ми тврди дека не свршил целосно во мене и дека нема причина за паника. но некако не ми е сигурен искрено 5 месеци сум во таа врска, месец дена имаме односи. дали е можно да сум забременила. ве молам за совет. многу се плашам при крај сум со студиите, планирам да продолжувам а за свадба не ни мислам ... е сега за колку дена ке можам да направам тест и ако има некој кој за најкраток период покажува бременост ?
   
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  5.256

  Како тоа не целосно свршил во тебе??
   
  На Sk95 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.833
  Пол:
  Женски
  Јас колку што знам прво треба да ти доцни циклусот 7-10 дена, па потоа да направиш тест.
  Иако доцнењето не мора да значи дека си бремена. ;)
  А за тест?... па Sure chek мислам дека е еден од подобрите тестови затоа што не мора да се прави со првата утринска урина.
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.969
  Пол:
  Женски
  ^не треба да доцни 7-10дена за да прави тест....се вели дека 7/10 дена по ризичниот однос,веќе може да се прави тест-но не е сигурен....а веќе само еден ден по задуцнувањето можеш да направиш тест со сигурност ќе биде точен резултатот
   
  На zelcepapagalce му/ѝ се допаѓа ова.
 17. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.833
  Пол:
  Женски
  Ете убаво си пишала, НЕ Е СИГУРЕН, зошто тогаш воопшто и би правела тест :^)

  А секогаш ли точно го знаете датумот кога треба да добиете циклус или толерирате 2-3 дена земајќи ги во предвид и др. околности покрај ризичниот секс, како на пр. стрес, нервоза, промена на клима итн.
  Ако веќе сте чекале на пр. половина месец, зошто да не почекате уште 5-6 дена :^) , ако ништо друго барем, ќе добиете сигурен тест.

  Инаку ако постои бременост, гинеколог ти потврдува бременост откако плодот ќе биде 6-та недела, а срцева реакција се гледа 7-мата недела. Па сега рачунајте ;)
   
 18. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  ако сакате да дознаете рана бременост уште од првиот ден на доцнењето на менструалниот циклус ви го препорачувам тестот SHURE CHECK најдобар тест за испитување на бременост до сега 99% ви кажува точно,една моја другарка и доцнење еден ден си зема тест и и покажа позитивен
   
  На zelcepapagalce му/ѝ се допаѓа ова.
 19. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  епа дали свршил целосно или не, ист ти е ризикот
   
 20. ence

  ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  иначе направив тест сабајлево и излезе негативен :D сега ми останува само да чекам и не дај боже ако ми доцни да направам уште еден ......