1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По колку време тестот за бременост дава точен резултат?

Дискусија во 'Бременост' започната од praski4ka, 15 декември 2009.

  1. sunshine-v

    sunshine-v Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    здраво на сите!
    јас сум нова-прв пат пишувам, но секогаш ве следам.
    сакам да прашам, последна менструација ми беше на 23 декември (а најчесто ми е редовна 28 дена) -се случувало и на 26-27 но повеќе од 28 само еднаш за овие десетина година-овој септеври ми дојде на 30 дена но затоа во август за прв пат на 24, меѓутоа во глобала ми е редовно на 28 дена.
    последна ми беше како што кажав на 23 декември и според моите претпоставки ми доцни веќе 2 дена односно веке 3 и денеска сабајле направив тест селф клиар и ми покажа мноооооооооогу бледа црта (едвај се познаваше)што мислите треба да му верувам на тестот или........??????



    инаку досега не се секавам да имам правено ваков тест обично сум зимала шур чек и секогаш ми било негативно, досега не сум имала искуство со бледа црта.
    инаку со сопругот побуваме веќе неколку месеци а можеби и една година ама без резултат.
    ве молам да ми казжете што мислите и дали некој имал вакво искуство :o
    инаку плодни денови според некои калкулатори ми беа од 01-07 а имавме односи рано наутро на 01 и на 09 јануари

    извинете на долгиот текст, но навистина сакам да ми помогнете со вашите искуства
    инаку тестот не ми беше со утринска мокрача, зашто цела ноќ не спиев ии во текот на ноќта неколку пати мокрев, затоа не беше концентрирана
    А и БТ ми е 37,1 - 37,2 (но за жал не ја мерев во текот на овулација и после тоа)
    ВИ БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД :*
     
  2. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    ako ima 2ra linija pa kolku i da e bleda ukazuva na rana bremenost zatoa e i bleda....zada si sigurna epten napravi si uste eden test ili odi do gink :)
    ti cestitam so lesno da si iznosis :*
     
  3. sunshine-v

    sunshine-v Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    благодарам најмногууу, дај боже да сум!
    ама јас не издржав и сега купив уште еден ама овој пат шур чек но овој пат линијата втора е уште побледа речиси ЕДВАААААЈ забележлива?!?!?!?!?!!?
    ке пробам сабајле со прва утринска мокрача па ке пишам како поминав :)
     
  4. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Ajde ajde so sreka gledas pak se pojavila bez razlika sto e bleda....:) dobro dojde vo klubot na trudnicite epten lesno da si ja pomines :*
     
  5. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Sigurno si bremena, cestitoooo I so lesno da so go iznosis. Moj sovet ti e testot da go povtoris za nekolku dena za da moze da pokaze jasna vtora crticka, a za na ginekolog ti e epten rano, nema da moze da se vidi nisto osven zadebelen endometrium, ama ubavo e da mu kazes na maticniot ginekolog za pozitivniot test za da ti dade sovet sto ponatamu. Epten mi e taze iskustvoto zatoa resiv da ti pisam :inlove:
    Cestito uste ednas, raduvaj mu se na periodot koj ti sledi idna mamicke :inlove:
     
  6. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    пошто никој не ми одговори сама си се цитирам вчера напрајв уште еден тест и тој негативен е сега незнам шо да мислам а уште немам добиено дали е можно да лажат тестојте или стварно не сум бремена ????иначе почнаја многу да ми се осетливи брадавиците на градите и да имам тапа болка во долниот дел на стомакот што не ми се вообичаени симптоми за менс ве молам за коментар :(
     
  7. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    ,Оди на гинеколог за најсигурно
     
  8. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Девојки,кога правите тестови внимавајте кога го гледате резултатот.Затоа што од возбуда или па страв може да ви се види поинаку него што е :lol: :lol:
    Јас пред некој месец кога ми каснеше долг период( 1 недела-а иначе имам редовна менс.)
    правев тест и го гледам резултатот цела испаничена и гледам една линија розева и уште една бледа.И кога споулавев инфаркт ке ме здрмаше и искачам од тоалет таква збудалена трчам кај дечко ми леле леле викам и му го давам и он ми го гледа резултатот и ми вика е добро де негативен е што паничиш.а јас уште упорна нее има бледа линија до него и он таков абе што ти е нема и кога видов пак стварно да ти немало :lol: :lol: Луда работа :D :D
     
  9. sunshine-v

    sunshine-v Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    оф леле, не кај мене и мм го виде и он ја виде бледата линија :)
    башка еве уште си ги чувам (знам дека после 10 минути резултатот е неважечки) но еве и денес уште си стојат линиите ама мнооооогу се бледи.... ќе видиме за два дена пак ке правам :clap:
     
  10. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    почекај уште некој ден .. симптомите се истите како за пред менстроација, така и за бременост (барем кај мене беше така). Се надевам дека си бремена, меѓутоа двата теста не верувам дека се глешни, купи си тест sure check јас таков напрајв и иако едната линија беше бледа веднаш заминав во Плодност и ми беше потврдена бременост. Очекуваме позитивни вести, поздрав
     
  11. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Кај мене бебето е зачнато на 23 август а тестот го направив на 16 септември тоа се 23 дена.
     
  12. dace-dani88

    dace-dani88 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Здраво.Вака, со дечко ми имавме односи и во плодни денови тој сврши во мене, меѓутоа од тоа свршување не би требало да фати затоа што јас бев од озгора и одма после тоа станав и истече се, но после една недела од плодните денови тој пак сврши во мене. Имам редовни менструации кои обично започнуваат или на 27миот ден , на 28 или пак на 29иот денно многу ретко. Одма после првиот ден од доцнењето направив тест за бременост излезе негативен, денес ми е 31 ден но сеуште немам добиено, па сакам да ве прашам дали има шанси да сум бремена а тестот да ми покажа негативен поради тоа што можеби од второто свршување да има фатено а немаат уште поминато 14 дена???? Поздрав
     
  13. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Рано е уште за да покаже нешто, мада мислам дека ако земеш од оној Self Clear тестот за бременост, ќе покаже дури и рано да е (Околу 8-10 дена по односот, бидејќи е поосетлив, мери од 10 miu/ml). Е сега за ова што си била одозгора, да не те плашам, меѓутоа јас колку што знам тоа не значи дека не може бремена да останеш. Потешко е, ама не значи дека не може. Сепак земи од овој Self Clear, 200 денари е, можеш посигурна со тој да бидеш :)
     
  14. dace-dani88

    dace-dani88 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    До сега ми се има случено само еднаш да добијам на 35 ден, па ќе причекам уште 3 - 4 дена и ќе направам уште еден. Сепак благодарам за вашето мислење... :)
     
  15. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    И дека си била одозгора нема да се фати ?????
    Ах......тест направи си по две недели....со среќа
    Кога сака да се фати и стоејќи ќе се фати ама ај...да не се објаснувам по 1000 0 00 00 00 0 пати на форумов
     
  16. dace-dani88

    dace-dani88 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    И дека си била одозгора нема да се фати ?????
    Ах......тест направи си по две недели....со среќа
    Кога сака да се фати и стоејќи ќе се фати ама ај...да не се објаснувам по 1000 0 00 00 00 0 пати на форумов[/quote]

    Од првото свршување од кога поминаа 2 недели направив тест излезе негативен а сеуште немам добиено.... ќе си причекам уште некој ден ако не добијам ќе си направам уште еден, а за тоа да во право си кога сака да фати че фати и стоејќи ;)
     
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Од првото свршување од кога поминаа 2 недели направив тест излезе негативен а сеуште немам добиено.... ќе си причекам уште некој ден ако не добијам ќе си направам уште еден, а за тоа да во право си кога сака да фати че фати и стоејќи ;)[/quote]
    Е не бе нема ;) ;) ;)
     
  18. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Од првото свршување од кога поминаа 2 недели направив тест излезе негативен а сеуште немам добиено.... ќе си причекам уште некој ден ако не добијам ќе си направам уште еден, [/quote]

    E кој е тој тест што покажува толку брзи резултати после две недели ? A за тоа со позите ,кој е одозгора кој е одоздола,ама апсолутно нема никаква врска,вие можете и на лустер да се качите и пак да фати :)
     
  19. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    сега од многу загриженост ти доцни
     
  20. dace-dani88

    dace-dani88 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3