1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По смртта

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 4 февруари 2010.

  1. TheLittleMermaid

    TheLittleMermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Јас целосно се сложувам со Kitten од причина што сакале да веруваме или не вистината е таа. Се што ние поседуваме во нашето тело е создадено од клетки. Тие со текот на времето изумираат и се создаваат нови. Доколку постои некое нарушување во дел од нашето тело тие нема да се обновуваат и така настануваат болестите, но и смртта. Ова не се предавања на тема клетки зошто сите ние тоа многу добро го знаеме. Но, сепак во кодот на човековиот вид е да верува во она што го сака. Практично, не постои никаква можност ние и по смртта да живееме. Меѓутоа убаво е да се верува дека постои нешто по овоземскиот живот, зошто тоа е единствениот начин да не се плашиме од смртта.
     
  2. TheLittleMermaid

    TheLittleMermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Драга, се што постои, па и универзумот си има свој рок на траење. Енергијата едноставно не може да постои ако нема што да ја произведе. А таа е нешто што сепак се троши. И ако нема обновливи извори за таа енергија да се произведе, тогаш нема ни да постои.
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Енергијата ниту се создава, ниту се троши. Таа само преминува од еден вид во друг.
     
  4. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Smetam deka ne e se taka "bioloski" kako sto se objasnuva ovde...
    Postoi nesto sto se uste ne e objasneto ,a nmie ,kako domorodcite za Mesecinata imame razlicno objasnuvanje...
    Eheheee kolku treba da se istrazuva uste,sto se ke se doznae..eheheheeee...aj ne sum tolku arogantna da kazam ,nema zadgroben zivot i kraj!
    Od kaj znam?
    Znam samo deka dusata zivee i posle smrtta ,akako -neznam!
    Znam deka nekoj sepak ne gleda i e tuka!
    Aj kako gu objasnuvate duhovite ,koi se zabelezani i so kamera......
    Kako objasnuvate deka nekoj komunicira so vas od "onoj svet....
    Ako vi kazam deka stalno mi se slucuva da ja sonuvam baba mi ,koja pocina pred 8 godini i vo sonot mi dava soveti i mi kazuva i dr.raboti ,bitni....ke mi vi se naezi kozata...pointeresno e sto taa ima tri deca i na nikoj do sega ne mu se javila vo son ,ni na vnuci ,ni na deca -samo na mene!
    E aj sega!
     
  5. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    i jas veruvam deka postoi zivot posle smrtta,naseto telo umira no nasata dusa ne..
    mnogu forumdziki kako gordana 10,hipica,babyketi itn.kazaa ubavo pa nesakam da povtoruvam.
    ednostavno ne mozam da veruvam deka se e samo sega,i samo ovde..deka ne postoi nisto posle smrtta..
    i deka site paranormalni pojavi se samo proizvod na nasata imaginacija..
     
  6. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Не кажал никој како е за да знаеме .. иначе и јас мислам дека нашата душа , дух сеуште живее.. дали на друго место , во друг облик незнам ..
     
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    i jas mislam isto...dusata e nematerijalna zatoa..i site tie neobjasnivi paranormalni raboti mislam deka ne se plod na nasata podsvest..ima nesto sto nemoze ni da se objasni ni kontrolira
     
  8. После смртта продолжуваш да живееш,барем така мислам,како и секое суштество.Душата заминува и оди во друго тело.
    И од таму ми е познато Deja Vu,нешто што предходно сме го виделе,како блиц,за момент и потоа се е нормало.Инаку непостои ни пекол ни рај,тоа го измизлиле за да не лажат,да бидеме добри и да завршиме во рајот хахаха
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе можда е така, ама не мислиш дека не е фер и тие што биле добри и тие што биле лоши во ист кош да се ставаат?
    Верувам дека сепак некаде има правда. Дали во овој живот или после него, таа постои.
     
  10. WildAngel

    WildAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    108
    мислам дека после смртта телото умира а, душата не.Ако не е така тогаш откаде ке има толку слични луѓе... ;) а за рај и пекол можеби има нешто но никој не се е вратил да ни каже...
     
  11. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    i jas se slozuvam so tebe,smrta samo pretstavuva pomin od ovoj zemjen vo vecniot zivot,Gospod rekol deka treba da veruvas i bez da vidis,nemozes se sto postoi da vidis,vazna e VERATA ,AKO NEKOJ IMAL PRILIKA DA BIDE SO SMRTNIK NA POSTELA KOJ SE NAOGA NI NA OVOJ NI NA TOJ SVET SIGURNO SLUSNAL KAKO SMRTNIKOT GI GLEDA UMRENITE LUGE KOI GI POZNAVA I SI RAZGOVARA SO NIV,,,,,,,,,,,,,,SUM VERUVALA I KE VERUVAM,,,,,,,,,
     
  12. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^ Се согласувам со вас две.
    Што е најважно, се зависи од нашата верба. А тоа кај секого е различно, затоа не можам да судам. Секој различно ги перцепира работите околу него, секој различно живее.. Заблуди, лаги, вистини, сомнежи..
     
  13. vivien

    vivien Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Nashata religija hristijanstvoto kako prvo se povrzuva so Biblijata. Zatoa smetam deka ako nekoj go interesira sto posle smrtta, treba da si otvori Biblija i da procita na kogo sto mu sleduva posle smrtta. :up:
     
  14. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Posle smrta... smrt nikoj ne se vratil da kaze kako e tamu ...VERUVANJA ,VERUVANJA deka sto pravime na ovoj svet toa ne ceka i vo vecniot. RELIGIJATA NE UCI EDNO ...a vistinata posle smrta MISTERIJA NESTO NEOBJASNETO SE DO SUDNIOT DEN .
     
  15. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Оффффффф, кога би знаеле што има таму, нема да пишуваме овде, ќе бидеме таму далеку :lol: :lol: :lol: Не знаеме, затоа што не смееме да знаеме :) А дека има нешто, мора да има! Па луѓе, не може ова се да е залудно создадено, за ние да се родиме, да умреме и да не снема. Како што рече Хипица, енергијата не се раѓа и не се троши, таа само преминува од еден во друг вид. Тоа бар сме го учеле во 7одд по физика :D Така да, дали е утеха или вистина, не се секирајте сите ќе дознаеме некој ден :twisted: :twisted: :twisted:
     
  16. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Во медицината постои нешто што се нарекува клиничка смрт,тоа е некоја фаза која се смета дека е најблиску до смртта а сепак ја доживуваат луѓе што "се враќаат во живот"така да кажам,мислам дека сите имате слушнато барем нешто од дожививањето на тое луѓе,а тоа е едно исто дека сите гледаат некаква светлина.Незнам можеби има нешто,можеби само сакаме да веруваме дека е така,но факт е дека постојат многу паранормални работи кои неможат да се објаснат.Јас лично сеуште немам цврсто изграден став за ова прашање што после смртта,едноставно затоа што многу работи не се докажани а од друга страна,верник сум, верувам во Бога.
     
  17. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    :clap: :up: тогаш верувај дека душата после смртта ја чека вечен живот, зашто тоа е врлина на оние кои веруваат во Бог!
     
  18. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    71
    "zivite znaat deka ke umrat a mrtvite nisto ne znaat,i veke za niv nema nagrada,zasto i spomenot za niv e predaden na zaboravot"."zatoa se sto moze da pravis pravi dodeka si ziv -zosto vo grobot kade sto ke pojdes nema ni rabota ,ni znaenje ,ni razmisluvanje nitu pak mudrost" -propovednik 9:5,10
     
  19. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Јас мислам дека има нешто после животот а како што викате вие никој не се вратил да каже . А и секако верувам во Реинкарнација.Значи кога ке умреме ние се раѓаме повторно на друго место,во тотално друга околина и тотално различен живот а може и форма. Но никој не знае што бил во претходниот живот..Имам гледано на ТВ дека некои луѓе имаат способност да видат што биле преку некои визии.А она што ни се случува како Дежа ву што мислиме дека ни се случило веќе пред да се случи сега,мислам дека има поврзаност со некој од претходните животи или само наликува на нешто што ние сме го сонувале или ни се причинува како да го имаме видено. ;) Инаку јас не се плашам од смртта лично за мене а се плашам од смртта на најблиските =] бидејќи никој од нас не се родил да живее вечно.. Сепак треба да ја прифатиме смртта бидејќи таа е една шема од космосот.
    А ако сакате има една песна од РНС на You Tube поврзана со овие работи еве ви линк .. мислам дека во ова има сепак некоја вистина

    http://www.youtube.com/watch?v=z18FSEpD09A
     
  20. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    јас мислам дека после смртта повторно се раѓаме само во друго тело и на друго место инаку од каде ни е она дежа ву?мислам дека пак живееме и после смртта.