По смртта

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 4 февруари 2010.

 1. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  12.284
  Пол:
  Женски
  Јас ги копирав одговорите на оваа тема, но ми беа избришани.
   
 2. KariGrimsbo1

  KariGrimsbo1 Нов член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  vie ste dale za Swedenboarg ne za Dr Sam Parnia kako shto gledam ..
  aj kazete gi ovde,
   
 3. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  12.284
  Пол:
  Женски
  Тоа не е точно. Одделно наведов контра-аргументи и за двајцата.
   
 4. KariGrimsbo1

  KariGrimsbo1 Нов член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Da ve prasam neshto , shto ste vie vo privaten zivot ? ako ne e tajna i kako mozhe da se protivite na Doktor so renome Fizicar isto i covek koj shto poveketo smetaat deka e realen i samiot kazal deka zbori za toa shto ima dokazi a dokazot e deka posle smrtta dushata postoi ama nemoze seushte da kaze dali e kratko ili vecno ama sepak ne umira so umiranjeto na teloto

  ovde go kazuva toa .. a po vashite tekstovi gledam kako da sakate da ne ubedite deka vie ste vo pravo i deka on neznae ili e skrenat so pametot ?
  covekot ima vrakano lugje koi bile 2 dena mrtvi vo zivot nazat

  eve i ovoj

  Неврохирургот д-р Ебен Александар вели дека науката покажува дека мозокот не ја контролира свеста и дека постои причина да веруваме дека нашата свест продолжува и после смртта, давајќи ја валидноста на идејата за задгробен живот.
  shto mislite ?
   
  Последна измена: 22 октомври 2019
 5. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  12.284
  Пол:
  Женски
  @KariGrimsbo1 многу луѓе имаат поделени мислења за истражувањето на Парнија, кое засега се смета само за хипотеза, и истите го сфаќаат на различен начин. Секој научен експеримент докажува нешто, дури и ако тоа не било примарното прашања кое експериментот се трудел да го одговори.

  На пример, јас можеби не го перцепирам експериментот на Парнија како доказ за живот по смртта, меѓутоа го разбирам како можно сугерирање дека при оваа состојба, нешто се случува со човечкиот мозок, но дури и ова е појава од субјективен карактер бидејќи како што се сеќавам, само 40% од испитаниците кои доживеале клиничка смрт, на некој начин биле свесни.

  Ова го поврзувам со тоа дека секој човек има различна невролошка реакција за состојбата со која се соочува. Според невроанатомските модели, постојат два вида на искусувања на клиничка смрт:

  Првиот вид се должат на билатералните фронтални и окципитални, но претежно десни хемисферични оштетувања на мозокот кои влијаат на вистинскиот временски париетален спој и се карактеризираат со надворешни искуства на телото, изменето чувство за време, сензации на летање, лесна варијација и летање.

  Вториот вид се должат на билатералните фронтални и окципитални, но претежно лево хемисферични оштетувања на мозокот кои влијаат на левиот временски париетален спој и се карактеризираат со чувство на присуство, средба и комуникација со духови, гледање на блескави тела, како и гласови, звуци и музика без векција.

  Исто така, чувството кое испитаниците го доживеале "како го напуштаат своето тело" е познат како "Out-Of-Body Experience" и се вели дека истиот претставува резултат на нарушена телесна мултисензорна интеграција што се јавува за време на настани кои го загрозуваат животот.

  Меѓутоа, имало полно изјави од луѓе кои се убедени дека искусиле нешто натприродно, што значи дека секој има право овој феномен да го толкува според сопствено убедување и/или искуство.

  Со други зборови, лично сметам дека мозокот игра сензорни трикови врз субјективната перцепија, која патем не се искусува задолжително кога станува збор за клиничка смрт, туку и под дејство на одредени дроги, ментални болести и слично. Но во случајот на клиничка смрт, сметам дека станува збор за илузии предизвикани од оштетувања на мозочните хемисфери.

  Како што кажав, секој го толкува истражувањето на Парнија на различен начин и има право да го искаже своето мислење. Така, за некој истото може или да претставува или да не претставува доволен доказ за живот по смртта.
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 6. KariGrimsbo1

  KariGrimsbo1 Нов член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  е ова е веќе фер мислење ,да се сложиш барем малце со Парниа а не само да се негира...
  секој си има свое сфакање , ама на крајот може овој доктор да докаже мн во иднина
  и други научници
   
 7. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  12.284
  Пол:
  Женски
  Тоа е бидејќи сметам дека од секој научен експеримент/истражување може да се извлече некаков заклучок, дури и кога тој заклучок е сосема спротивен на целта поради кој бил спроведуван. Поради тоа, не може на строго директен начин одреден експеримент/истражување да се дефинира како "неуспешен".
   
 8. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  2.952
  ...Човек во мигот на смртта не сфаќа дека починал, бидејќи сè она што го опкружува е исто.. Се наоѓа во својата куќа, го посетуваат пријатели, оди по улиците на својот град, не мисли дека умрел; но тогаш почнува нешто да забележува. Почнува да забележува нешто што во почеток го радува, а потоа го вознемирува: сè е на тој друг свет поизострено отколку на овој.

  Ние секогаш мислиме на другиот свет некако магловито, но Сведенборг ни вели дека е токму спротивно, дека примените впечатоци се многу поостри на другиот свет. На пр. има повеќе бои. ... повеќе облици. Сè е пореално, сè е поопипливо отколку на овој свет. Дури во таа мера - вели тој - што во споредба со светот кој го видов на моите неброени талкања низ небата и пеколите, овој свет е некаква сенка. ..
  .„
  - извадок од предавањето на Х.Л. Борхес за шведскиот научник и мистичар од 18 век Емануел Сведенборг одржано на универзитетот во Белграно, Аргентина 1978 год. - линк кон целиот текст
   
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.498
  Допаѓања:
  107.753
  Нема враќано луѓе по два дена.
  И топлината на телото не паѓа веднаш после смртта.
  Нема ни еден доказ колку време после смртта постои таа 'свесност', ама пошто се електрични импулси во прашање, не е чудно да тера уште некое време во лер...
  А овој зел еден дел од квантната физика, и се' потпрел на нејзе.
  Зборува за double-slit experiment во кој е докажано дека квантните честички 'зазамаат' материјална форма само кога се набљудувани, иначе се однесуваат како бранови.

  Практично... нема доказ за живот после смртта.
  А шпекулации и теории, секогаш се добредојдени.
   
  На Briar Rose, Someonespecial, Lianna Anna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  Значи вака , вие неколку што мислите дека нема доказ за живот после смртта тоа е ваш проблем. Др Сам Парниа има кажано со докази дека свеста постои и по смртта , он лично има враќано луѓе од клиничка смрт што биле без надеж и по 24 саати мртви ..
  Животот не би имал смисла ако после смртта нема ништо .. така да има , не е џабе свеста да постои и после смртта , сега вие ќе се правите ама физиката ова хемијата она .. Луѓе не се правете дека се знаете и препуштете на тие што се задолжени да си ја вршат својата работа .. колку и да знаете сигурно не знаете повеќе од Др Сам Парниа пример и таквите како него..
  Он има вратено луѓе од клиничка смрт , има оживеано , доктор е цел живот го има посветено на тоа он тврди дека има нешто после смртта и мн доктори и луѓе вие се најдовте да разубедувате ...
  За работи што не ги познавате не се мешајте и лупајте зелени
   
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.498
  Допаѓања:
  107.753
  А ти си ги преслуша видеата што ги постираше, или не?
   
 12. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  jas nemam postirano nikakvo video za zhal , si me ispomeshal/la so drug ili druga ...
   
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.498
  Допаѓања:
  107.753
  Нема везе, битно си го слушала, си читала за него?
  Пошто јас и преслушав и прочитав, и ти кажувам дека не вели тоа ти што го тврдиш.
  Слушни го само видеово погоре, доволно е.
   
  На Briar Rose, lovestoneddd, Lianna Anna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.907
  Допаѓања:
  158.850
  Пол:
  Женски
  Со секој нов отворен профил со кој спамираш и убедуваш за постоењето на Бог, правопропорционално сè посигурно место имаш во рајот, keep going (fingers) :D
   
  На Briar Rose, Alisa22, lovestoneddd и 3 други им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.498
  Допаѓања:
  107.753
  882fd68692e4568a033d5e7c7f51b069.jpeg
   
  На lovestoneddd и Someonespecial им се допаѓа ова.
 16. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  Decki jas nemam nikakov profil .. ne me sudete nitu kazav neshto za gospod ... samo rekov da ne sudite i da se pravite pogolemi nauchnici od naucnicite i od lugjeto shto mu e rabota toa .. jas sega otvoriv profil ama neznam za koj ili koja mislite ne sum toj ili taaa ... samo da se sudelo
  Ako covek ili isto ili slicno mislenje isti covek e ... bog da cuva
   
 17. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  jas imam video gledano kade kazuva deka spored dokazite go tvrdi ova a ne ova .. mozhe go nemash toa video gledano ti
   
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.498
  Допаѓања:
  107.753
  Кажува дека 'свеста' не 'умира' кога ќе престане да циркулира крвта и ќе запре дишењето, туку сеуште постои, само не знае до кога.
  Може запира по некое време, а може не.
  И тоа не е доказ, туку претпоставка.
   
 19. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  Ova go imam jas gledano .. Ama realno Zivotot bi nemal smisla ako ne postoi neshto ...
   
  На doubleg му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  e toa druzhe , pa cim doznal deka postoi znaci ne e dokaz ? ne e dokaz porano shto neznaele nishto
  sepak e eden vid ili vrsta na dokaz .. staviv koe video go gledav podole