По смртта

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 4 февруари 2010.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  Зошто да нема смисла?
  Преубав дар е животот.. секој ден е посебен, секое осознавање е магично, се' околу нас е волшебно...
  Не мора да има задгробен живот, за да го цениш тоа што воопшто постои животот.
  Абе тоа одамна е откриено, и само по себе не е доказ.. кога вели:
  Во ова долче, или има, или нема вода.. најверојатно.
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  eve od Muslimanska strana covekot ubavo si kazuva istoto shto jas go kazav ..
  Izgledaj go celo a taa recenica e ovde 1 min 59 sek go kazuva istoto By the way , if there were no life after this life , then honestly, life would not be worth living
   
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  Абе, во прашање е прв закон на термодинамика: Енергијата не се уништува, само преминува од еден вид, во друг.
  И топлината не 'исчезнува' веднаш кога ќе умреш. По некое време дури се лади телото.
  Исто и со мозочните импулси, кои се производ на електрична енергија, предизвикана од хемиска реакција..
  Време му треба да премине во друг вид.
  Затоа вели: Уште некое време после запирање на крвотокот и дишењето, 'свеста' постои.. Ама не можам да тврдам, дали со време исчезнува, или за секогаш 'постои'.

  Немам јас ништо против да докажат дека има и Бог, и задгробен живот, и се' друго.
  Нека има..
  Ама сега-за сега, нема ни еден валиден доказ за истото.
   
  На candy.cane и theowndemon им се допаѓа ова.
 4. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  ushte pred da pisesh , znaev deka kje palamudish za energija i toplina .. nesakam da diskutiram zatoa shto da beshe toa tocno nemashe da se istrazuva i da se baraat i dobivaat dokazi .. ne e zivotot samo fizika i hemija kako shto go zamisluvash , i jas mislev deka e taka ama ne e .. Procitav pred nekoj den se rodilo bebe vo Rusija od Majka Ukrainka 1 vo 800 iljadi slucaevi , se oformilo nadvor od matka po ne takanarecen priroden pat , ima fenomeni i slucki shto se neobjasnlivi i mn znaci i za gospod i za univerzum i za toa deka ima neshto .. Istrazuvaj samo pocituvaj tugjo mislenje
   
 5. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.312
  Допаѓања:
  9.176
  Пол:
  Машки
  Од атеистичка перспектива, човекот е само една биолошка машина која се напојува преку исхраната и кислородот. Сите човечки дејства се предодредени од биохемиските процеси, од причинско-последични природни закони - врз кои човекот нема ама баш никаква контрола. Па затоа и нема логика да се осудува некој што извршил убиство или неморал, бидејќи тој/таа не е крив, туку ете така атмоите се судриле и врзале во неговиот мозок и допринеле да направи таква акција. Дури и сите твои мисли не се ништо повеќе од судири на атоми, размена на електрони помеѓу водородот, јаглеродот, кислородот, азотот итн. Од атеистичка перспектива дури и твојата „свест“ е илузорна. Ти само си мислиш дека постоиш. Ама всушност и твојата свест е последица на интеракција на атомите и хемиските реакции помеѓу нив.

  Ме интересира какво е чувството кога атеистот размислува на овие теми, дека неговото/нејзиното постоење е само илузија, дека не постои дух во нас, дека не постои нешто што е вистински живо и над обичните хемиски соединенија во нас. Какво е чувството да веруваш дека твојата свест е една обична илузија на постоење? Има ли смисла атеистот да размислува и пишува на овие теми, ако знае дека сите тие мисли се само хемиски реакции помеѓу хемиски соединенија во мозокот?
  Порано кога бев атеист и размислував на овие теми, едноставно ми немаше смисла, ми немаше резонанција со здравиот разум.
   
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  Не 'паламудам', ти објаснувам како на дете од 12 години.
  Пази на речникот, оти ќе те пријавам да те банираат!
  Е како е 'илузија'?
  Оти мора да си го оверостоите постоењето со ентитет кој ве владее?
  Прашав и погоре:
   
  На candy.cane и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 7. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Nekade procitav vikaat Vernicite se plashat od smrtta i mrakot a Ateistite se plashat od zadgrobniot zivot i svetlinata
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 8. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.735
  Допаѓања:
  47.683
  Пол:
  Машки
  Молам? Каде тоа атеисти го тврдат ова?
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  ok izvini za zborot , btw nemora da mi objasnuvash jas tie raboti pred tebe gi znam , zatoa rekov deka edvaj cekam da napadnete so toa , drugi dokazi izgleda nemate
   
 10. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.715
  Допаѓања:
  35.619
  Пол:
  Женски
  takae e Ubavke, samo Bok moze i smee da ni sudi, samo koj da im kaze i dokaze na lujgevo, ke bide kasno edenden..
   
  На candy.cane, Lianna Anna, Alisa22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.312
  Допаѓања:
  9.176
  Пол:
  Машки
  Секој атеист кој што е интелигентен и конзистентен на својата вера во натурализмот, го тврди тоа.
  Ако ти си поинаков атеист, ајде кажи по која основа би го осудувал некој што извршил убиство. Како може личност чија свест и мисли се само реакции помеѓу хемиски соединенија слободно да одлучува за било што? Зарем сите твои мисли не се предодредени од хемиските реакции во твојот мозок? Како можеш ти да влијаеш на исходот на тие реакции?
   
  На Ubavka D му/ѝ се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  Јас имам докази, ти ги кажав.
  Ти не покажа докази за задгробен живот.
  Чекам..
   
 13. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.735
  Допаѓања:
  47.683
  Пол:
  Машки
  Од каде потребата да го девалвираш атеизмот кај и да стигнеш? Зошто едноставно не ви влезе у тоа мозочињата испрани дека сите сме исти без разлика кој у што верува?
   
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  Со тоа што искуствата, сензорните примања, околината итн.. те одредуваат како човек.
   
 15. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.312
  Допаѓања:
  9.176
  Пол:
  Машки
  Дали ако на роботот му инсталираш софтвер со кој тој ќе „размислува“ слично на човекот, дали тој ќе биде вистински „жив“? Дали тој може да размислува за себе си како што ти размислуваш за себе си? Дали некогаш роботот ќе може да се почувствува жив и тоа чувство и тие мисли да бидат реални, а не само информација на екранот „Јас сум реален“?

  Од атеистичка парадигма, и човекот е еден вид робот, само составен од хемиски соединенија. Нема дух, слично како што и роботот нема дух.
   
 16. Ubavka D

  Ubavka D Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Јас имам докази дека нешто постои , ти ги кажав.
  Ти не покажа докази освен физика и хемија
  Чекам..
   
 17. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.735
  Допаѓања:
  47.683
  Пол:
  Машки
  Какви докази? Доктор што "оживува" пациенти е релевантен доказ?
   
 18. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.312
  Допаѓања:
  9.176
  Пол:
  Машки
  И роботот може да ги снима и меморира искуствата, интеракциите со околината, да ги памти, а може и да учи и согласно претходните искуства да реагира спротивно на новите интеракции. Но тоа не го прави жив. Тој само реагира на влезно-излезни функции, на сигналите од сензорите, и на софтверот и меморијата. Тој е жив исто толку колку што се живи топките од билјардот кога ќе ги разбиеш и се судираат една од друга и си разменуваат енергии и импулси на движење.
   
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  Ама како ти имаш повеќе 'слободна воља', кога друг ти го одредува животот?
  Се' нешто ти зависи од ѓаволот или Бог.. зависи кој ќе 'потегне појако'.

  Јас сметам дека сум самојстојно, свесно битие, со сопствена воља.

  Плус, има 'судбина'.
  Како имаш слободна воља, кога ти е предодреден животот?
   
 20. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.312
  Допаѓања:
  9.176
  Пол:
  Машки
  Никој не ми го одредува животот. Јас имам дух со слободна воља. Јас верувам дека можам да одлучам да одам лево или десно.

  Но според атеизмот не е така. Таму не постои дух кај човекот. Таму човекот е само една биолошка машина предодредена од хемиските реакции во неговиот/нејзиниот мозок и тело. Сега додека го читаш ова, и овие информации ти одат во мозокот, тие предизвикуваат одредени хемиски реакции кои ти создаваат некакви „чувства“ т.е. лачење на некои невротрансмитери и сл и потоа со неколку каскадни реакции ти реагираш. Т.е. не постои „ТИ“ во атеизмот. Нема никој кој стои зад свеста за да реагира вака или онака. Не постои ни реална свест таму. Во атеизмот и свеста е сведена на материја, енергија, и хемиски реакции, размена на атоми, електрони.