1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По смртта

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 4 февруари 2010.

  1. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Некои веруваат во реинкарнација,
    некои дека душата оди дали во рајот или пеколот во зависност од тоа каков живот живееле :)
    Енергијава што ја поседуваме нема шанси туку така да исчезне :)
     
    На hermosa и Miki4eca им се допаѓа ова.
  2. H.ava

    H.ava Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Сметам дека телото постепено се распаѓа, не верувам во никакви религиски непотврдени претпоставки и ветувања за живот во рај или пекол.
     
  3. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Јас верувам дека постои нешто по смртта.
    Телото се распаѓа да, меѓутоа ние не сме само тело, имаме и душа и таа душа не умира тоа е енергија што се испушта и оди некаде во метафизичкиот дел.
    Верувам во реинкарнација и повторно доаѓање на земјата се дур душата не го исполни тоа што треба.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Eve i pesna na najpoznatata grupa na deneshnicata Coldplay za smrtta i za lugjeto
    zapazete go lyricsot

    Mora da ima nesto

     
    На Elf му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Goki_Smoki

    Goki_Smoki Нов член

    Се зачлени на:
    5 март 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Те фаќаат паники затоа што не веруваш во живот псле смррта.
     
    На Miki4eca и Orthophill им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    А ти со душа чекаш да умреш ли?
     
  7. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    pogolemiot del od svetot i legendi zborat mora da ima neshto ne e samo umiranje vie samo umiranje .. druze da bilo taka nikoj za nishto nema da se borel vo zivotot sepak dobro vika Coldplay mora da ima neshto povekje ,, sto kako koga kje dojde vreme ako ne ne napravat besmrtni so 2045 inivative hahah
     
  8. baklava123

    baklava123 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    moe mislenje e deka nema nisto po smrtta ..umiras i tolku, stanuvas hrana na crvite , priroden proces
    za kakva dusa zboruvate toa ne postoi ..ako postoi dusa togas se sto e zivo ima dusa kade odi nivnata / ili ima posebni mesta raj,pekol za zivotni? abe ajde.. dr rabota togas so koja te kakva dusa imate da ubivate zivotni i jadete? kajke vi ide 'dusata' site u pekolot :)
    dr energija spomnuvate ne se gubela..kako ne se gubi? energija imas koga si zdrav stom se razbolis energijata paga i se namaluva (ilispored vas koga ke ozdravis energijata ke se vrati?) e nema .. starees , se razboluvas energijata propaga zaedno so teloto i tolku e ..
     
  9. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    lavot zasto ubiva se i lugje isto ??
    se gleda deka ne ti se poznati ovie raboti zatoa okej e da si imas mislenje ama ne se meshaj
    da fizicki te jadat crvi ama duhovnoto e toa shto ne go razbirash teloto na covekot e mashina bioloshka od meso a dushata go komanda za povekje informacii istrazi si i ne zbori radi reda gluposti
     
  10. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    do tuka se slozuvam so tebe
    Јас верувам дека постои нешто по смртта.
    Телото се распаѓа да, меѓутоа ние не сме само тело, имаме и душа и таа душа не умира тоа е енергија што се испушта и оди некаде во метафизичкиот дел. Ama reinkarnacijata e glupost ne samo za mene nego za povekjeto lugje , povekje veruvam vo Zadgroben zivot ili zivot vo druga dimenzija so istata licnost shto sega ja imame nego reinkarnacija ...
     
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Штом Колдплеј велат така, така е 8)
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Кои се тие повеќето луѓе? Тие што никогаш не ги имаш сретнато пошо тешко е да гледаш малку подалеку од носот? Милиони веруваат во реинкарнација :)
     
    На daylight, Elf и WildMk им се допаѓа ова.
  13. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Неможеш да зборуваш во име на повеќето луѓе.
    Ти не си повеќето луѓе.
    Верувај во што сакаш.

    Јас си верувам во реинкарнација таа теорија ми е некако поблиска на душава ама има многу случаеви и истражувања што зборуваат на таа тема низ светот и докази за такви случаеви. Отвори разгледај.

    Ама ете секој си има право во шо сака да си верува.. :)
     
    На daylight и LadyC им се допаѓа ова.
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.324
    Пол:
    Женски
    Ако барем малку си учела во школо нема да тропаш вакви глупости. Енергијата не може да се уништи таа е константна во универзумот, кога умираш енергијата не умира со тебе само зема "друга форма" се трансформира. Некои се тешат дека тоа е духот, некои знаат дека е чиста наука. Како и да е дел од тебе останува жив засекогаш.
     
  15. baklava123

    baklava123 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    e neznam koj ne ucel
    edno e da ucis a drugo za nepismeni ko ti i da naucis .. si slusnala nesto za energija ama sto i kako i za sto se odnesuva pojma si nemas :) aj vrati se vo osnovno i nauci
    ajda te podducam ova osnovna, najosnovna rabota " energijata vo coveckoto telo najmnogu se obezbeduva od metabolizmot na mastite i jaglenite hidrati..oksidacija na glukoza (moze i formula da ti pisev no ocigledno ne bi ja razbrala :P..visokot na energija vo organizmot se skladira vo oblik na masti koi se nerastvorlivi vo voda omozat lesn da se odvojat vo odelni delovi od organizmot ...
     
  16. baklava123

    baklava123 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    ajde de duri i ke mi areduvas da "ne sum se mesala"?.. koj si ti da mi zabranis :Posebno koga gluposti si mi pisal P
    aj od pocetok velis lavot ubiva? normalno deka ubiva (se hrani toa mu e vo prirodata..patem ziv e iverojatno i toj "ima dusa i go stvoril nekoj si bog' zs apsurdno e i glupo ako ideme po tvojata 'logika" deka bog go stvoril covekot ama zivotnite evoluirale taka ke ispadne?! hhah pa i covekot e zivotno a isto i ubiva najvekke od site zivotni ..ubiva se po red i zivotni i luge
    patem velis da covekot e bioloska masina od meso (ama duhovno ne sum razbirala ..nema duhovno nisto, nema dusa) aj i tebe vrati se vo osnovno i nauci kako se stvara energijata (za nekoi tuka = dusa vo covekot a ne mene da mi kazuvas jas tropam gluposti.. titropas i toa na golemo
    ne bi razbral zatoa ke ti pisam i tebe najednostavno energijata vo coveckoto telo najmnogu se obezbeduva od metabolizmot na mastite i jaglenite hidrati..oksidacija na glukoza (moze i formula da ti pisev no ocigledno ne bi ja razbrala :P..visokot na energija vo organizmot se skladira vo oblik na masti koi se nerastvorlivi vo voda no mozat lesn da se odvojat vo odelni delovi od organizmot ...
     
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Реинкарнација. :inlove:
     
    На Elf му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Очигледно е дека си учела биологија и ги разбираш процесите на човечкиот организам и многу учена се праиш .. ама толку бездушен да си и само на тоа да мислиш дека е енергија од научна гледна точка ств не би ти образложувал тука никој пошо очигледно е дека на ниска вибрација си и само телесно ги доживуваш и гледаш работите, па уште и тука се закаруваш ко некоја бабетина...
    Ај шо сакаш мисли си и не туку наметнувај твое мислење на некого..
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  19. baklava123

    baklava123 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    pa jas i si kazav mislenje nikogo ne napadnav nitu nekomu nesto nametnav koga prv pat pisav .. tuku tie pocnaa .. pa da im objasnam
     
  20. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.324
    Пол:
    Женски
    Баклавче ај смири се и научи првин да дискутираш културно и да пишуваш кирилица па тогаш ќе речам ок со писмен човек си имам работа. Ако мислиш дека јас тропам глупости отвори и прочитај, тоа што го кажуваш ти е точно да, затоа и велам дека енергијата менува форма, ама не се уништува. Таа енергија што ти ја збориш ќе помогне во процесот на распаѓање на телото, ќе ги нахрани организмите кои помагаат телото да се распадне и со тоа ним ќе и даде енергија што значи ќе се трансформира, онаа енергија која пак му помага на нервниот систем да работи ќе се испушти, а ако човекот го кремираат ќе се претвори во топлина што значи ќе зазеде друга форма. Основно правило за енергијата гласи дека не може да се креира ниту да се уништи таа е константна само менува форма и ова не е мое правило туку научно.