По смртта

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 4 февруари 2010.

 1. Miki4eca

  Miki4eca Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Машки
  jas ne rekov deka 100 posto postoi rekov deka ima mn povekje sansi da postoi
   
 2. Miki4eca

  Miki4eca Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Машки
  taka e druze isto i za tebe
   
  На Elf му/ѝ се допаѓа ова.
 3. baklava123

  baklava123 Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  pa togas zs mi izvrtuvas zborovite pa uste i spomnavas naucnici a vidov koi "naucnici' bile inspiracija za tebe ..
   
 4. baklava123

  baklava123 Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  aa velis i kniga imal ..ja procita li bar nea hahahahahaha
   
 5. Miki4eca

  Miki4eca Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Машки
  da treba ti da ja procitash barem nea hahahhahaa
   
 6. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  7.265
  Пол:
  Женски
  Јас верувам дека имало претходен живот пред овај но ретко кој може да се сети на тој живот.
  Незнам дали грешам ако да тогаш исправете ме.
  Има периоди кога ме фаќа некоја паника а има и периоди кога немам страв,едноставно си го сваќам како што е,односно дека нема што да се прави против неа.
  Верувам и дека луѓе кои не ги почитувале законите и правилата и кои биле злобни и правеле лошидела одат во пеколот, а тие добродушните секогаш одат во рајот. Во рајот нема никакви проблеми и има само уживање, радост и среќа, а во пеколот значи според мене дека не е човекот повеќе вреден, дека телото распаѓа и не постои никаде повеќе. За правилата мислам на Господовите правила, да не крадеш,лажеш итн.
  Исто мислам и дека тогаш не чувствуваш ништо.
  Имам верување и дека ништо што се случува не е случајно, се си има поврзаност помеѓу себе, луѓето добиваат казни за лошите дела, мислам она што го правиш тоа и ти се враќа. Секоја последица е резултат на лошите дела и намери од некого
   
 7. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  748
  Допаѓања:
  10.635
  Пол:
  Машки
  Што следува по смртта? Ништо.

  We are all made of star dust, and we, all will become star dust.

  Биолошки стопираме да постоиме и се разложуваме до ниво на космички честички и атоми кои повторно некогаш, некаде, ќе реагираат меѓу себе, ќе се спојуваат и ќе постанат нешто друго, нешто што воопшто нема да бидеме ние, ниту ќе имаме било каква конекција со истото.

  Но, затоа можеме да продолжиме да живееме духовно. Не на оној начин на кои се зборува во некои религии за души, енергии, реинкарнации. Едноставно ќе продолжиме да живееме во останатите битија, прво генетски, во своите поколенија, а потоа и како колективна меморија во дел од нив, кои физички на никаков начин не се поврзани со нас.
  Всушност, и ние самите во себе носиме генетски материјал на нашиот предок од кој потекнуваме, и тој, сеуште, на некој начин живее во нас, и ќе продолжи да живее и понатаму ако решиме да оставиме сопствено поколение. Ова е нешто најблиску до бесмртност, или, бар до степен додека вашите поколенија решаваат да се репродуцираат.
  Вториот начин е повеќе апстрактен и иако нема никакви физички запис поврзан со вас, вашето дело, вашиот печат, вашиот contribution во светот на позитивен, или негативен начин кој влијаел за колективна промена во истиот ќе продолжи да живее и понатаму преку пренесувањето за вашето постоење преку усмен, писмен или било кој начин.
  Кога веќе можете да бирате, одберете да вашето постоење донесе позитива и бенифит на заедницата и останете запомнети по доброто што сте го направиле за другите. А за останатото... Еден живот ви е доволен. Уживајте во него, додека го имате.
   
  На Bezimenka90, ЕденЧлен, Mami3 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Miki4eca

  Miki4eca Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Машки
  ne se slozuvam so tebe ova e tvoe mislenje ili tvrdish deka ti znaes sigurno ?

  Reinkarnacija e ziva glupost
   
  Последна измена од модератор: 3 мај 2020
 9. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  748
  Допаѓања:
  10.635
  Пол:
  Машки
  Мое критичко размислување поткрепено од страна на научни истражувања и закони на физиката и термодинамиката.
  Одговорот не може да го знае никој, пошто никој не се вратил назад од точка на смрт.
  За што не се сложуваш?
  Елаборирај.
   
  На Bezimenka90, ЕденЧлен и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 10. Miki4eca

  Miki4eca Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Машки
  Se slozuvam samo so toa deka nikoj neznae nishto 100 posto sigurno , i moeto razmisluvanje e potkrepeno od strana na naucni istrazuvanja zakoni na fizika i iskustva na lugje i doktori
   
 11. tasikike

  tasikike Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2017
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Интересна тема,јас имав една колешка кажуваше дека кога била дете нејзиниот татко починал барем така мислеле,ова било пред 50 год сигурно меѓутоа го спремале човекот мртов кога по некое време се разбудил нормално сите се извадиле од ум мртов човек да стани и да подскратам кажал што му се случило дека бил повикан и однесен до некоја порта од некој светец и кога стасале светецот рекол еве го човекот го донесов име презиме тоа е арно ама селото не било тоа и го вратиле назад,после некое време рекол ке одам јас во тоа село да видам дали е вистина ова или сонував,кога стасал прасал дали имаат човек со тоа име и презиме и тие му одговориле имаше ама почина,и тоа на истиот ден кога тој се вратил од мртвите,колку е вистина незнам ама женава е сериозна не е за неверување
   
  На Miki4eca, Dandra, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Dandra

  Dandra Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2020
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  79
  Ista takva slucka se ima sluceno i vo srbija eden muzicar stanal isto taka i negovite vo sok bile a tatko mu pocinal na lice mesto
   
  На tasikike му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  6.990
  Пол:
  Женски
  Кога го гледав видеово, во коментарите налетав на нешто прекрасно што има многу логика:

  "There is a belief that everyone has two deaths. The physical one when you no longer physically walk the earth, and the one where the last person who has been influenced by your work stops sharing your spirit. Using this logic, this two hour podcast has cemented Ben's place in time for decades to come."

  И навистина е така. Приказната која ја раскажаа во видеото за Бен, останува со мене засекогаш. Сочувствував толку многу, се утепав од плачење додека гледав. Сигурна сум дека понекогаш во текот на животот, ќе се сетам на него и нивната приказна. На тој начин, тој продолжува да постои. Само што не знае, бидејќи е мртов.

  Ништо не се случува кога ќе умреш, едноставно престануваш да постоиш.
   
  На Bezimenka90, martiiinna и Billy Idol им се допаѓа ова.
 14. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  1.062
  Пол:
  Женски
 15. Miki4eca

  Miki4eca Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Машки
  Toa e vashe mislenje ama nemora da e taka sepak ova nikoj ne go znae i se podeleni .. ako nemalo nishto nema da ima paranormalni aktivnosti , vizii mora da ima neshto a shto e nikoj tocno ne znael ne e tuka taka isceznuvamjeto ne bidete tolku sigurni vo toa i da ne prifakjate druga teorija ili mislenje
  Prestanuvash da postoish telesno ,, a ne znaci deka isceznuvash se manifestirash vo energija duh nevidliv ili shto bilo shto nie zivite nemozat da go svatat i vidat
   
 16. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  6.990
  Пол:
  Женски
  Глупости зборуваш. Ниту постојат паранормални активности, ниту постојат визии.
  А ако се манифестираш како дух, како изгледаш? И дали размислуваш? Имаш мозок? Очи? Гледаш? (facepalm)
   
  На Bezimenka90, Just.do.it, martiiinna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Miki4eca

  Miki4eca Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Машки
  istrazi kje vidish toa e se energija ne pojavaka fizicka
   
 18. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  6.990
  Пол:
  Женски
  Дури и да е енергија, односно после смртта да постоиме како енергија, не значи дека ќе бидеме свесни на било каков начин. Заклучок: мрак.
   
 19. Miki4eca

  Miki4eca Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Машки
  energijata ja pravi svesnosta , vo mrak cim znaes deka si znaci si svesen ama mrak nema taka kazuvaat 90 posto od naucnici i mn vlijatelni lugje
   
 20. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  6.990
  Пол:
  Женски
  Па нема да бидеш свесен. Велам мрак од оваа перспектива, како жив човек.
  А што точно велат научниците и влијателните луѓе?