1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По смртта

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 4 февруари 2010.

  1. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.926
    Целта на постоењето, односно живеењето е максимално искористување на приликата наречена "живот" што не секој ја добива. Целта е евоулирање како битие на секој можен начин, истражување на човекот во секој можен поглед, истражување на природата и останатите живи битија, истражување на планетата на која живееме (и надвор од неа), создавање на нови нешта, искористување на целиот потенцијал кои го поседуваме како битија. Целта е поврзување едни со други, создавање на прекрасни врски, сакање, дружење, размножување. Целта е правење на добри дела, помагање еден на друг, споделување позитивни искуства.

    Се сложувам, повеќето луѓе без цел се чуствуваат изгубени. Поради тоа секој треба да ја пронајде својата цел.

    Се сложувам дека и покрај исполнување на милиони цели во животот може да се почуствуваш незадоволен. Поради тоа секој треба да го пронајде својот извор на среќа, да ја стекне онаа перцепција која нема да му пружа само краткотрајно чувство на исполнетост.

    Привремена среќа се добива од поставените цели поврзани со на пример пари. Нема привремено чувство на среќа во онаа поставена цел да бидеш најдоброто можно битие што можеш да бидеш. Доживотно да сакаш да бидеш и да се трудиш да бидеш што е можно похуман и почовечен и да сакаш други битија и да правиш тоа што можеш да ги направиш нив среќни, е токму од тоа доаѓа вечната среќа.

    Не можеш сите да ги ставиш во ист кош, тоа не е универзална вистина. Се' може да се случи.
    Секој доживува разочарувања и тоа е сосема океј, зошто да не, сепак сме луѓе и како што постои радост, постои и тага, нема ништо чудно или лошо во тоа. Отфрлање на убавините како љубов, добрина, позитивност, поради некакво разочарување во животот е само слабост на карактер, и таа личност треба да работи на проблематиката, да открие каде е проблемот, да се соочи со него и да го пребродри. И тоа е океј, дел е од животот.

    Не знам, јас во тешки моменти во животот барам поддршка и помош од луѓето кои најмногу ми значат, но пред се' се трудам да ја најдам силата сама во себе. И ете ме, не сум изгубена, ниту обична бесцелна празнина.

    Тоа го кажав најмногу во контекст на целење на задоволување на нешто измислено со цел на некакво подобро постоење откако животот ќе ти заврши.
     
  2. Гога 16

    Гога 16 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
     
  3. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.081
    Пеколот (absence of God) е димензија каде што Бог не е присутен, примарната казна е вечното одвојување од Бог, физичкото патење опишано како (torture) не е вечно но духовното патење (torment) e вечно каење, тага, очај, осаменост, немир, празнина.
     
    На Snowflake97 и WildMk им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.229
    Интересна ми е филозофијава...
    Тебе ти текна, или прочита некаде?
     
    На Need for Speed му/ѝ се допаѓа ова.
  5. игор.мк

    игор.мк Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2021
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Машки
    kakov raj kakov pekol umiras i kraj nema nisto isto kako pred da se rodis
     
    На 999 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.081
    Според Библијата е.

    Визија на Фаустина Ковалска за тоа како пеколот изгледа.

    The Loss of God

    Perpetual Remorse of Conscience

    That One’s Condition will Never Change

    The Fire that will Penetrate the Soul Without Destroying it. A Terrible Suffering Since it is a Purely Spiritual Fire, lit by God's Anger

    Continual Darkness and a Terrible Suffocating Smell, and Despite the Darkness, the Devils and the Souls of the Damned see Each Other and all the Evil, Both of Others and Their Own

    The Constant Company of Satan

    Horrible Despair, Hatred of God, Vile Words, Curses and Blasphemies.
     
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.229
    Според Данте не изгледа така...
     
  8. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.081
    Според тебе како би изгледал?
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.229
    Не можам да го замислам.
    Не верувам во живот после смртта.
     
    На игор.мк и 999 им се допаѓа ова.
  10. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Јас ќе си споделам од лично мое искуство кој сака можи да го прифати кој сака не. Kога имав 8 години ја држев иконата од пресвета тројца мајками седеше одма до огледалото а ја скокав на спалната насмено, радосно и викав господи помилуј ( мајками од секогаш ме учеше и сеуште ме учи и разговараме за религија) од еднаш од иконата на пресвета тројца ми се измени и остана на сликата само дедото со брада ( така ги учев )
    Целосно збунето и исплашено пошто имав 8 години се скочанив и Мајками до денес ми вика не можам да ти го заборавам никогаш лицето како изгледаше во тој момент.
    Сакав само да ви споделам мое искуство не мора да го прифатите али тоа мене ми се случи и не може никој тоа да го порекни поздрав и имајте убава вечер
     
  11. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.477
    Допаѓања:
    38.113
    Пол:
    Женски
    Ако на некој друг му е исто така интересно да чита near death искуства: https://www.nderf.org/Archives/archivelist.htm
    Мислам дека е во склоп на темава. :angel:
     
    На Dorita и Billy Idol им се допаѓа ова.
  12. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    И по смртта не е лесно сигурно, ама сигурно е полесно од овде. :rofl:
     
    На elimkd и Dorita им се допаѓа ова.
  13. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.181
    Допаѓања:
    4.197
    Документарец на тема: Отадестраното - Каде ќе бидеме? (на англиски јазик)

     
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.926
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    19.288
    Пол:
    Женски
    Сите ние сме загубиле блиска личност ...јас лично имам осетено физичка болка во душата ,што според мене душата постои а каде оди после смрта тоа останува енигма за човештвото ... све се стеротипи никоја теза не е докажана
     
    На Petar Pan 085 и Emilija97mk им се допаѓа ова.
  16. gtramg

    gtramg Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2024
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Машки
    Има поштено да се одморам.