По смртта

Дискусија во 'Религија' започната од RainBow, 4 февруари 2010.

 1. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  Сакаме, не сакаме, ќе не стигне смрта кога тогаш. Од неа не се бега. Колку ни пишал Господ, толку ќе живееме.Но сепак овој свет е само пролазен ние сме патници кој поминуваме од фази на фази, а секако има вечен живот после смртта.
   
 2. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.079
  После смртта сите ние сме worms food :D
  Не верувам во задгробен живот... сите ние сме посетители на земјава и еден ден сакале, не сакале ќе си идеме од неа :)
   
  На plawa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.850
  Допаѓања:
  47.175
  Пол:
  Женски
  ^Нема да си одиме од неа, ќе си одиме ВО неа :rofl:
   
 4. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.079
  па и тоа што викаш :D :D :D
   
 5. Happygirl13

  Happygirl13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  60
  Што има после смртта никој не знае!Никој не се вратил да ни каже,ама сепак јас верувам во задгробен живот.Верувам дека добрите и на оние кои им е простено одат во рајот а они лошите одат во пеколот:)
   
 6. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  Самата библија ви кажува дека постојат рајот и пеколот, и дека после смрта има вечен живот. Како вели библијата и тие кои веруваат тие ќе влезат во Божјото царство. Епа сега треба да верувате, како тоа верувам дека има задгробен зивот ? Ама никој не дошол да каже дали постои или не,е како тоа веруваме а не дошол никој... или не сме сигурни, епа чим веруваме во задгробен живот,тогаш постои вечен живот, рај и пекол, епа дошол ли некој да каже дека има задгробен живот???? Чим веруваме во тоа, мислам не е логично, секако дека има оживување после смртта под фази на фази,кога и ние сите поминувавме фази на фази.Во матките на нашите мајки, додека бевме капка засирена крв, потоа обликовани.Во коски, па месо, па судбината наша па запишувањето на секој кој колку ќе живее и каков ке биде. И на крај дојдовме на овој свет,така и сега,поминуваме низ фази кој еден ден ќе умреме, и ќе поминуваме на тие фази за вечен живот.
   
 7. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.321
  Мислам дека со смртта на овој свет завршува и нашата историја, понатака останува животот на новите генерации.
   
 8. BabyD0ll

  BabyD0ll Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  649
  Пол:
  Женски
  :lol: :lol: Реинкарнација.
   
  На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  Кога ќе дојде крај на светот, нема да постои нова генерација, зошто овој свет ќе биде уништен, нема да постојат животни, природа а не пак човек да има на овој свет, идеме кон вечен живот каде што нема да се умира никогаш.
   
 10. the.one

  the.one Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  794
  По смртта.. не знам што, но мора да има НЕШТО. Една душа не може да исчезне, сме постоеле и пред да се родиме а и ќе постоиме откако ќе умреме.
   
  На angel4e121 и Aisha им се допаѓа ова.
 11. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  754
  следно ниво ......претпоставувам ;) ;) ;) ;)
   
 12. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.317
  Допаѓања:
  70.645
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека по смртта се раѓаме пак, со истата душа, ама различно место, време итн. :wasntme:
   
 13. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Никој не може да каже што се случува после смртта, има или нема друг живот. Никој не се вратил од таму, така што останува мистерија. Но мислам дека мора да има нешто после смртта, можеби постои реинкарнација.
   
 14. aerodrom

  aerodrom Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2010
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  82
  Има еден што се вратил, секој Христијанин знае дека Исус воскреснал од мртвите, некои не слушнале а некои си ги затвараат ушите да не чујат, за да не би поверувале.
   
 15. ElleS

  ElleS Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  209
  Сигурно има нешто после смртта. Телото умира а душата се префрлува кај новороденче на пример. Никој неможе точно да објасни, ќе остане тоа вечна мистерија останува секој да верува во нешто.
   
 16. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  61
  Оние кои доживеале клиничка смрт имаат можат да дадат подетални информации, но најчесто не сакаат многу да зборуваат за тоа
   
 17. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  Освен светлина не може ништо друго да се види кога човекот ќе доживее клиничка смрт. Исто е кога човекот спие, на него душата му лета, не се знае дали ќе му се врати во телото или не.Значи не се знае дали ќе се разбуди тој е полу мртов, човекот кога спие, исто се нарекува клиничка смрт.
   
 18. maca-23

  maca-23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  176
  убаво е да се залажуваме со рај и пекол со реинкарнација ама сепак јас мислам и логички ми е дека не постои ништо. Нема душа нема енергија клетките умираат ни сме живи суштества се раѓаме и умираме денеска кога живееме во еден ваков современ свет со напредна технологија некако тоа за рајот и пеколот не ми лепи. После смртта нема ништо тоа го доказал и Хоакинг познатиот физичар, значи ќе биде исто како пред да се родиш т. е. ништо. Ама сепак добро е да се тешиме со рај пекол реинкарнација му завидувам на тие што можат да веруваат во вакво нешто јас не можам
   
 19. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  После смртта ќе се населиме во вечен живот. Кој ќе биде или радосен и среќен или нажалост мачен и тажен. Трето нема.


  Еднаш, некој благороден млад човек кој штотуку го завршил своето образование и стапил на самостоен животен пат, дошол кај некој свет старец. Сиот радосен брза тој кон својот почитуван духовен отец за со него да ја сподели својата радост.

  Како одговор на изјавите на младиот човек за неговото успешно завршување на студиите, светиот старец одговорил со едно прашање:
  - А потоа?
  - Потоа ќе станам научник, ќе го прославам своето име, ќе станам познат и ќе стекнат угледна позиција во општеството, – одговорил младиот човек воодушевено.
  - А потоа? – прашал старецот.
  - Потоа ќе се оженам за добра девојка и ќе станам среќен татко на семејство.
  - А потоа? – прашал старецот.
  - Потоа, – одговорил лекомислено младиот човек, – ќе живеам опкружен со богатство и почести. Но, старецот повторно го прашал:
  - А потоа?
  - Потоа … потоа … рекол младиот човекот, сега веќе мумлајќи, потоа јас ќе остарам и … умирам.
  - А потоа? – уште еднаш го прашал старецот.
  Но, тогаш младиот човек ја сфатил мислата на благодатниот старец и молчел се’ додека не му се појавиле солзи во очите.

  Не треба ли оваа кратка приказна секој од нас да нè наведе на сериозни размислувања за краткотрајноста на нашиот живот и на блиското доаѓање на телесната смрт и на судот после смртта? Блазе на оној кој често се сеќава на својата смрт, тој нема лесно да падне во грев, и ако падне, брзо ќе се покае, зашто е опашан со стравот Божји и молитвата.


  Сите овие примери и случки од секојдневниот живот ги наведувам не со цел да ја наметнувам православната вера, но да им дадам поткрепа, храброст, издржливост и постојаност на оние кои се православни христијани.
  Православието никој не наведува да верува со сила, туку со љубов.
   
  На Srekicka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Би ти препорачала да ја прочиташ книгата Пеколот,Рајот и Чистилиште од Данте Алигери...многу интересни го има опишано задгробниот живот...