По што го паметите 1 септември?

Дискусија во 'Образование' започната од vendiii, 1 септември 2011.

 1. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Кога бевме мали ова беше еден од датумите кои ги мразевме. Летното уживање завршува после три месеци и време е да седнеш пак во училишните клупи.
  Како растеме, така повеќе се привикнуваме кон фактот дека се си има своја убавина. Така возрасните, денес би дале се, да можат да се вратат во училиште, , и јас спаѓам тука :(

  Ова се некои сеќавања со овој датум:

  1. Од вечерта се спремаш што ќе облечеш.

  2. Ова е денот кога знаеш дека одиш без ташна па можеш и малку по шминкерски.

  3. Од вечер се договараш со екипата каде да се чекате и дали да одите покасно.

  4. Баба ви фрла вода кога ќе излезете од дома за со лесно да ви тргне годината.

  5. Сите меѓусебно се прашувате кој кај бил на одмор.

  6. Почнуваат новите трачеви – кој со кого летово, што, како.

  7. Имате само класен час на кој класната кажува два збора, останатиот дел го поминувате во гласен меѓусебен муабет.

  8. После часот задолжително се оди на кафе во некои од шемаџиските кафулиња.

  9. Денот кога се молите да не почнат со предавања одма на втори, за да имате бар уште еден слободен викенд.

  10. Ја пафкате првата цигара скришно во ве-це.

  11. Свесни сте дека веќе наредниот ден ве чека писмена по македонски: Како го поминав летниот распуст!

  По што вие го памтите први септември? :)
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.507
  Во основно -
  - задолжително нови патики купени месец или два пред почетокот на учебната година , ама необлечени, значи специјално за 1ви септември и она задолжително удирање на истите од сите "да си купиш поубави". :D
  - нови тетратки, нови моливчиња, гумички, пенкала и задолжително виткање на книгите.
  - прераскажување кој како си го поминал летото и неизбежниот состав за домашното за сефте: Како го поминав летниот распуст. :lol:

  Во средно -
  - константна мачнина , лепење календари по ѕидот, чкртање датуми и броење денови до распустот.
  |(
   
 3. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.803
  Пол:
  Женски
  Шуткање чаша со вода за добар почеток на учебната година
  Седење и зјапање во класната


  Ова беше кога одев на 1 на училиште лани бев на Тиесто и не бев на 1ви, а оваа година исто во СК :$ :$ :$ :$ :$
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.762
  По новите тетратки, моливи, гумички, острилки, ленирчиња, боички дрвени, мрсни, водени... и обавезно, како што спомна Трендафилка, виткање на книгите, најчесто со проѕирна фолија. Врз фолијата лепите лепенка и си пишувате име и презиме и одделение :D
  Носите најнови хулахопки и сукњица и при првата брканица во школскиот двор паѓате и ги кините (ова традиција ми беше :D ).
  Секако да не заборавам, пред излегување од дома ви даваат некој денар и баба ви ве прска со вода за нели учењето лесно како вода да ви тече (кога ќе подразмислам, ова и ден денес го правам :D ).
  Први септември ден кога стандард ништо не се прави на училиште, па во основно носевме само една тетратка, а во средно изигрававме шеми некои и не носевме ништо :wasntme: :emo:
  Класната како класна, ќе подрнда, и после сите си правите џагара-багара муабет, ја напуштате училницата порано и се упатувате кон сендвичарата отспротива да го испиете првото од многуте кафиња за таа година.
  И на тој ден стандард сите многу се сакате и многу сте си недостигале, и сите си сте многу изменети едни на други, сте се исончале, сте ослабнале...
  На втори веќе друга приказна :D

  Овој денешен први септември ќе го паметам по топлотниот удар комбиниран со стресен испит. И сфаќам дека претходните први септември и не биле така страшни, во споредба со овој.
   
 5. WinnieThePooh

  WinnieThePooh Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  201
  И јас по ова :D
   
 6. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  - една година по свадбата на братучетка ми

  - останатите години главно по почетокот на учебната година

  :?: Тоа ќе да е.
   
 7. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Нови почетоци, нови очекувања дека годината ќе биде подобра и повеќе ќе учам (how-yes-no);
  Баба ми ми истура вода, проследено со "школото да ти оди лесно како водата";
  Класен час, диктирање распоред ама
  Муабети кој каде бил и како си поминал, после доживувањата ги пишуваме во добро познатата "Како го поминав летниот распуст";
  Пукање сеир на тие што се прва;
  Одам во книжари и Џамбо и правам огромна сметка за нови тетратки, моливи, пенкала и хартија за виткање книги (ноут: книгите секогаш ми остануваат незавиткани до крај на година).

  Ете тоа беше овој 1ви септември за мене.
  Ма самиот ден е убав и возбудлив, сега се осеќам полна со енергија за учење. :)
  Маките почнуваат покасно.
   
 8. Antonija123

  Antonija123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  По тешкото станување наутро
   
 9. Antonija123

  Antonija123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  ^мислев после три месеци дембелеење и излежавање..
   
 10. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Јас редовно не одев на 1 септември... До прва година ако сум биле ете нека бидат 3-4 пати ...
  Никогаш нема да го заборавам првиот ден ... Прво оделение замислете која еуфорија , дотерано парфемирано .Чекам чекам за на крај ми вика мама ајдее ...Јас каде ? :?: Готово толку беше после 30 минути во школскиот двор . :D
  Инаку 2,3,4 јас годината си ја започнував од 15 8) . Не ми се шеташе за џабе.
   
 11. vesni4kaxd

  vesni4kaxd Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  43
  1 септември го памтам по роденденот на најдобрата другарка..... и секогаш за роденден освен она главниот подарок и купувавме тетратки, пенкала и такви работи демек да си ги користи за на училиште.. :) :D :)
   
 12. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.495
  Погребот на татко ми :'(
   
 13. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.536
  Го паметам по едно мало црвено костумче со потпунки што толку многу го мразев, ама ме пикнаа во него и се чувствував како мал помошник на Дедо Мраз. Први септември, прво одделение. Оттогаш прилично нормално се облекував за на училиште. :D

  По мачнината во стомак што ја чувствував во прва средно затоа што не знаев буквално никој од новата средина.

  По еуфоријата во втора година пак да го видам М. иако не знаеше дека постојам.

  По новите тетратки со дебели корици, пенкала во боја и миризливи гуми за бришење.

  По редиците пред Просветно Дело да си купам книги. :)
   
 14. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.058
  Допаѓања:
  2.377
  Пол:
  Женски
  По шутирањето чаша вода и задолжително нови фармерки, блузичка и патики... :D еех, колку би сакала да се врати некој први септември ама од основно... :inlove: :inlove:
   
 15. t.w.e.e.t.y

  t.w.e.e.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  617
  по глупостите на школо :rofl:
   
 16. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.066
  Допаѓања:
  3.215
  Пол:
  Женски
  По почнување на нова учебна година, по задолжително купување нова облека и целодневен шоппинг :rofl:
   
 17. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Е јас ќе го паметам први септември по тоа што во второ одделение брат ми ме окапа со вода (знаете оној обичај, како вода да ти тече годината) а мене алиштата нови, за на училиште купени. Ех, кај му даде мајка ми да ми поттури вода. Да одам окапана :D :D а јас инат, сакам по новите и точка! И си појдов така :)
   
 18. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.872
  По влегувањето во кофа со вода, наместо истурањето на истата.
  Наместо од солзи, од вода влажно првооделенче кое се го нервира. Ха! Кој ќе ги трпи дебиливе 4 години... ееееј! Па овие не знаат ни да читаат. |( :^)
  Во друштво на мајчината рачичка се движам кон училиштето. Слушам солзи, крици и звук-производ на груби прегратки.
  Едно нешто на кое мајка ми секогаш ме потсетува е дека на девојчето кое со мајка си седело зад мене, целото во солзи, сум му се завртела и сум му рекла - еј, а што кога ќе се мажиш? :^) И ни секунда не сум почекала одговор, сум се завртела напред и сум продолжила со гадење да гледам кон сите расплакани разгаленици кои не знаат распоредот да си го запишат. :^)

  И така. Секоја година нешто слично. Со недостаток на првоодделенските солзи.
  Ново фустанче, нови сандалчиња, бубамара-ташничка.
  А следните 4 години, новостариот ранец со нова рачно изработена апликација.
  - во петто со пеперутки, во шесто со кученца (25), во седмо со потписи, а во осмо со кукасти крстови.
  Во средно со југословенски знамиња. И точаци. Е не. 8)

  Годинава го одбележав со добро познатата фраза на татко ми - „Подобро е да се учи отколку да се работи.“ Да чале, точен си. :nod:
   
  На Hipica и LittleDevil им се допаѓа ова.
 19. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.835
  Се сеќавам една година дека бев со мајка ми да ми купи фустанче за 1ви септември, трето или четврто одделение бев и испеглано, средено за во школо, кога станувам сабајлето надвор олуји. Ладно, сиво и мајка ми не ми дозволи да си го облечам фустанчето. Леле што плачки паднаа тоагш што морав да носам дуксер и пантолончиња.

  Друго по што го памтам е печатот на наставничката со пчелка (место 5ка), по гумите со пчеличката Маја и тетратките со тесни и широки линии.
   
 20. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  1 Септември секогаш ме асоцира на школска година, барем до сега.
  Нов прибор за на школо, моливчиња, пенкалциња, гумички за бришење, фломастери, миризливи пенкала, пенкала во боја, тетратки итако даље и тако ближе.
  А по ништо не го паметам вака датумов, освен дека е прв ден од новата учебна година.