1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По што го паметите 1 септември?

Дискусија во 'Образование' започната од vendiii, 1 септември 2011.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Секогаш ќе ме асоцира на почеток на учебната година. Овој 1ви септември ми беше 12ти и последен како тргнувам за првпат во новата учебна година во школо како ученичка, гимназијалка. Веќе следниот ќе тргнам на 15ти како студентка. Секогаш имам возбуда за 1ви септември, најмногу ме потсеќа на тоа. Без книги и тетратки, како седиме сите и си разговараме со класната, неформално и летно облечени, чувствувајќи ја се уште летната еуфорија. Се прашувам дали догодина ќе ја имам возбудата за 15ти :^) ? Сигурна сум, ќе биде поголема.
     
  2. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Мојот први 1 септември? По благо розево - зелен комплетчич, на винтиџ фустан - од оние кои се носат сега со тенко кафено каивче на струк (жими све ќе ви постирам фотка) и со едно широко сако со потпунки :D
    Благо розева панделка во мојата кадрава коса и јас изгубена некаде на втора клупа.
    Исчекување, возбуда. Кој, што и како. И некој дечко ми го потегна сакото и скоро ми го скина.
    И се жалев на мама, а таа ме погали и знам дека го добив најгордиот поглед од неа - прваче на мама :)

    Сите останати? По тоа што едвај чекав да тргнам на училиште, дали во средно или во основно. Не знам бре, ама дури пролив добивав од возбуда кога ќе ми текнеше дека пак ќе бидем помеѓу моите другарчиња, другари, другарки.
    Септември имаше секогаш за мене посебна магија. Значеше враќање во интензивно секојдневно дружење, а помалку ја перцепирав мачнината од раното станување, евентуално од испрашувањата или пак домашните задачи.

    Први септември за мене беше врв на мојата друштвена природа. Ко пастрмче во Охридско, е така се чуствував. Само без вештачки нацртани точкици со фломастер :D
    Први септември за мене беше - Како си го помина летниот распуст? Абе многу креативни биле нашиве учителки, жими розевото сако! И јас ептен креативно им одговарав. Моите пиеја вино, а јас пиев сок. И ете така си го поминав летниот распуст :D

    Ц ц ц бунтовник од мали, ситни чекори. Лошо едно. Си удирам една васпитна сега кога ќе ми текне :x
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  3. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Први Септември. Секако дека ме потсеќа на училиште, еуфорија, дотерани во нови алишта врц прц.
    Ама најмногу на предроденденска еуфорија. На 2-ри ми е роденден.
     
  4. Grunge

    Grunge Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    625
    Први не знам, ама втори секако дека ќе го памтам по тоа што уште тогаш ни го викнаа психологот поради "не бељата" што ја направивме :lol:
     
  5. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    По лончето вода кое ми го пушташе мама по мене ,да ми тргнело школото и по тоа како трчав и бегав надолу по скалите да не ме потфати водата :lol: Зошто не беше лонче,лончиште |(
     
    На ElenaRbd му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.598
    Допаѓања:
    23.105
    Пол:
    Женски
    Од основно, не го паметам по ништо, цела меморија од тогаш ми е потисната.
    Ама во средно,на секој 1ви септември сум му се радувала ненормално. Во прва година уште памтам што имав облечено, памтам дека седев на претпоследна клупа со мојот најдобар другар со кој се знаев од претходно и бев ептен опуштена,поради тоа што веќе имав другар во класот..
    Секој нареден 1ви септември го чекав едвај, затоа што тој датум за мене значеше нов почеток, секоја година различно. Обожавам кога промените кај себе ги поврзувам со некој конкретен датум, па така и за 1ви..

    Криво ми е што овој датум веќе нема никакво значење за мене, освен преубав спомен..
     
  7. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    А по што друго ако не по почетокот на школската година..?! :)
    Бев прваче, втораче....и полуматуранче и сите 1ви септемвровци започнаа исто:
    прва во училницата облечена во ново руво специјално набавено за тој ден, со средена коса (за тој ден мораше коњско опавче да се има), едно тетратче и пенкацле или моливче за да се запише распоред...
    Мора да се излезе со десна нога и да се турне чаша со вода за, нели, годината да ти тече лесно.
    И секако, неизбежното раскажување како си го поминавме летниот распуст!
    И така завршија тие осум годинчиња во основно.
    Сега веќе, први и не го сакам...односно од први септември започнува одбројувањето на деновите до следниот летен распуст (зимскиот краток ми е ептен па и не се радувам толку)..
    Не морам да облечам нова облека (иако обавезно одам во голем предшколски шопинг), не морам да ја врзам косата во опавче (фала богу) и не морам детално да раскажувам за изминатото лето... Сега е доволно само едно „убаво поминав, одев на плажа и се забавував“ и толку. :D

    На кратко, 1ви септември го паметам како грд ден поради почетокот на школската година... :)
     
  8. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    152
    1ви септември го паметам по 3 работи: 31ви август бидејќи тогаш е роденденот на мојата најдобра другарка, 31ви август вечерта, кога пред да заспијам си ја пеев песната If tomorrow never comes - Ronan Keating :D и се разбира..еуфоријата за купување училишен прибор кој ми е дел од омилените видови на шопинг ^_^
     
  9. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Хах.. По роденденот на тогаш една голема моја непреболена љубов,симпатија,ватевр... :D

    Да,памтам роденден му беше на први и мислам две години по ред му честитав или како и да беше,не се ни сеќавам сега.
    Абе само една година помина од последниот пат кога ми значење 1 септември,а мислам ко 100 години да поминаа. Толку стара се чувстувам...

    Не е битно. Битно е дека обично секогаш си купував нешто ново за 1,се до втора или трета средно најверојатно,кога свативме дека уствари и не е нешто посебно 1. |( :D
    И тука следеа моменти и разговори,кај беше,како,што,еј ама си поцрнела (ама не) и така натаму.

    Годинава први не,али втори и те како ќе го запамтам. :D
     
  10. maci95

    maci95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    18
    Хм..Другарка ми и нејзиниот дечко се фатија на 1ви :) По тоа се сеќавам на него..
    И почетокот на учебната година, да не заборавам :D
     
  11. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    одамна беа тие денови знам дека имав огромна трема додека стигнам до училиште и седнам на клупата и обично си каснев тоа ти е навика секогаш последна и носев фустани со машни сите по боја розови а едниот дури беше цел насликан со слика од кока кола битно да е ново.
     
  12. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    2.735
    По неспиењето ...... |-)

    Цела вечер се вртев мислејќи оти по 3 месеци пак на школо, па пак со другарчињата ќе се гледаме секој ден :lol:, па трема ќе ме фатеше и цела ноќ така си мислев глупости :D
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  13. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    По шетањето после часот. :lol:
     
  14. lucky-girl

    lucky-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16
    во основно по најновата прекрасна облека и фризура(стандардно :lol: ) и срамот во ене поради сите тие исплашени мали лица околу мене :lol:
    а во средно веќе е друго,класната ја знаев уште од претходно,најдобрата другарка беше со мене, 80 % од класот се знаевме од пред тоа,а со другите најнормално се запознав-се на се-прекрасно искуство..и секако не смеам да заборавам-1ви септември во прва средно по мојата Прва љубов и прекрасната врска која следеше после тоа :inlove:
    убави спомени-дефинитивно!
     
  15. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Основно?
    Џагор од деца и тепачка по тетратки, моливи во Тинекс, Рамстор...
    И легендарниот повик на баба ми кај мене, сестра ми и братучетки во 8 навечер на 31ви август: Дали сте спремни? Вриев, и уште вријам кога ќе го видам нејзиното име на идентификаторот во тоа време. :D
    Средно?
    Тетратки, тетратки, тетратки. Секогаш околу 20 август одам со мама, спремена кредитна картичка и уживам во моето место од соништата. Место каде има тетратки со светки, машнички и така натаму.
    Не можам да го опишам задоволството и глупавоста во тоа да одбереш тетратки преку фармерки или поголем џепарац. :^)
     
  16. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Основно по новите наставници
    Средно па може да се каже исто ако некоја е сменета...
     
  17. Majuv4ence13

    Majuv4ence13 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Секој 31 авг од вечерта си ја спремам облеката,утрото станувам се облекувам,косата средена обавезно и потоа на школоо..Со ситее се поздравуваме ова она трачариме,па во училница од таму цело одделение на пица,потоа во шопинг за школски прибор и на крајот од денот дома си легнувам.Потоа другиот ден доаѓа 2 септември и ни почнуваат МАКИТЕ ВО МАЧИЛИШТЕТО. 8)
     
  18. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Во основно обавезно одевме сите дотерани. Си делевме комплименти за изгледот, носевме по една тетратка и пенкало да си запишеме распоред и се "плашевме" меѓусебно колку тешка година не очекува...
    :D
    Во средно во прва година по неизвесноста, кој клас ќе бидеш, со когу ќе учиш, кои професори ќе ти предаваат и сл. Интересно беше тоа што најдобрата другарка и најдобриот другар од средно ги запознав баш на 1ви септември.
    Потоа наредните години следеа чаршиски муабети. :lol: Кој со когу во врска, кој раскинал, кој со кој се запознал и сл. Скоро сите одеа празни и до крајот на месецот па професорите неможеа да смислат дека се однесуваме ко да сме сеуште на распуст...

    Ми фалат тие денови, сега на факс не е исто. Ја нема таа еуфорија... :)
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    1 септември по тоа што тој ден сите се насмеани,дотерани,никој не се кара, муабети до 101 и назад.
    Тотална контраст на сето оноа што всушност следува цела школска година.
     
  20. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    По шмизли облечени светкави розови фустанчиња, по досадниот говор на учителката/класната, по тоа што бев нервозна затоа што знаев што ме чека (мислам на досадни песнички и стихотворби за есента...знаете „есента е тетка во златен фустан и која доаѓа на гости и ни носи плодови“ :envy: :puke: :@ и глупости од тој вид).