Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По што може да се забележи дали накитот е сребрен или бижутерија?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од KetichSalvatore, 6 март 2016.

 1. KetichSalvatore

  KetichSalvatore Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  decki po shto mozhe da se zabelezhi dali e srebro ili bizhuterija?
   
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  7.744
  Допаѓања:
  32.510
  Пол:
  Женски
  Златото и среброто имаат жиг
   
 3. Ordinary

  Ordinary Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.284
  Допаѓања:
  75.309
  Морам да сподела нешто
  На страна на ФБ сликан прстен и цена 750ден и коментар на тоа-Прстенот сребрен е или бело злато(facepalm):rofl:
   
 4. Mlada devojka

  Mlada devojka Активен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Se razlikuvat srebro i zlato
   
 5. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  338
  По цената. Како што пишале погоре 750 денари прстен, а прашуваат дали е сребро или злато? Смешки
  Немаат сите сребрени парчиња жиг, а како да ги препознаеш од прва незнам.
  Со тек на носење бижутеријата потемнува и позеленува, а среброто и златото не.
   
 6. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.135
  Допаѓања:
  105.280
  Пол:
  Женски
  Нешто шо најдов на нет;


  Pitate se kako prepoznati srebro budući da postoje uvjerljive imitacije srebrnog nakita koje nam se nude najčešće po privlačno niskim cijenama.

  Kada kupujemo takav nakit dobro bi bilo provjeriti radi li se o pravom srebru. Možete napraviti test sa nitratnom kiselinom. Nanesite nekoliko kapi nitratne kiseline na površinu, a boja tekućine će vam reći kakvo je to srebro. Ako se tekućina pretvara u oblačno sive boje, to znači da je vaš komad nakita izrađen od srebra. Ako je zeleno, to znači da je samo posrebreno. Ipak, želite li saznati da je vaš srebrni nakit pravi ili koje je kvalitete, najsigurniji i najjednostavniji način je odlazak do ovlaštenih prodavatelja nakita tj. zlatara. Obzirom da je srebro premekano za izradu nakita dodaje mu se bakar kako bi se lakše obrađivao.

  Takav srebrni nakit najčešće ima oznaku 929 ili 925, oznake su vrlo male pa je potrebno je povećalo kako biste vidjeli o kojoj se oznaci radi. Obzirom da je srebro mekano za izradu nakita dodaje mu se bakar kako bi se lakše obrađivao.
   
 7. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  1.993
  Сребото има жиг 925
  Белото злато има жиг 585
   
 8. MsLastovica

  MsLastovica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2015
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Секој накит било да е сребро или злато (жолто или бело) мора да има жиг.
  Бижутеријата е полесна од среброто.
  Среброто потемнува со носење, али тоа лесно се чисти.
  Бижутеријата со носење се љупи и р'ѓосува.
  Ако сакате дома да видите дали нешто е сребро или бижутерија, ставете го во раствот од сода бикарбона и малку повритеј го, среброто ќе се исчисти и ќе светне, додека бижутеријата ќе се изљупи и уништи.
  :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ЈеленаЏиш

  ЈеленаЏиш Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  1.888
  Пол:
  Женски
  585 има ако е 14к злато.

  [​IMG]


  [​IMG]
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.