1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правата на хомосексуалците

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Pirana, 22 април 2014.

 1. Pirana

  Pirana Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  1.507
  Деновиве читам за правата на хомосексуалците низ светот, и нивните најнови барања да имаат право на деца.
  Една реченица која упорно ја потенцираат и форсираат со секоја изјава ми се врти низ глава: ‘’Случајот треба да се реши во интерес на децата и нивната иднина, ние секогаш го гледаме најдоброто за нив.‘’
  Колку иронично, децата имаат право да бидат посвоени од најдобар можен пар...

  Жално е што хомосексуалците ги одбраа децата и нивните интереси како маска за своите желби.
  Не е приоритет и тема на разговор најдобрата иднина за детето, туку нивната желба да бидат родители, и гледам дека се способни на се` за да ја остварат.

  Баш ме интересира, после правото на хомосексуалците за посвојување на дете, што е следно?
   
  На NewBest и meckicka им се допаѓа ова.
 2. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.234
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  Следно ќе биде да си бираме кој каков пол сака да биде и да си правиме бесплатни хируршки зафати за таа цел, па нема да се знае кој кого ебе после, нема да знаеш дали си со маж, дали си со жена. Но, тоа не е нешто што допрва треба да се прифати, тоа веќе се прави, работата е само кога ќе почне да зема зафат.
  Светот отишол во неповрат.
  Идејата на оние кои го држат светот во дланка, е да се намали популацијата, а овие така наречени признавања на бизарни права "во полза на демократијата" се еден начин за да се постигне тоа. И го постигнуваат, толку добро го рекламираат и го шират, што сега стана тренд да бидеш демократски настроен, како личност и како држава. Бидејќи ако не си демократски организиран, ти немаш пристап до широките унии и универзалното парично средство. Затоа, признавајте ги педерите, давајте им права да посвојуваат деца, губете го обележјето на бракот како столб на општеството и на животот и ќе бидете дел од големите унии. Како што тргнало времето, нема да има повеќе репродуктивен секс и секс од љубов, можеби ќе отворат банки за сперма и жени за расплод, па вештачки ќе ги создаваат идните поколенија. :x
   
  На PaLaVa, IvanovskaM, vinozito1 и 7 други им се допаѓа ова.
 3. Pirana

  Pirana Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  1.507
  Абеја, да не те цитирам и зафаќам простор за џабе, сакам кратко да се надоврзам во врска со Демократијата.
  Дали демократијата и владеењето на народот е најдобриот општествен поредок?
  Дали демократијата има сили за стабилно и просперитетно општество на подолг план?
  Не, една од слабите точки е немање на гаранција за константност на веќе постигнатите критериуми, и подложност од манипулации на народот кој ја избира владата.

  Пример, нацистичката партија на Хитлер дојде на власт со легални и демократски избори, успешно прикажувајќи им на гласачите сценарио кое изгледаше доста привлечно.
  А од друга страна, тоталитаризмот е далеку полоша варијанта (концентрирајќи ја власта на одредена личност или група). Во овој случај се нема мотив за подобрување на условите за живот, бидејќи нема конкуренција која би понудила нешто подобро за да ја превземе власта (пример Северна Кореја).

  Мој заклучок е дека идеален општествен поредок би требало да има дел од слободата која ја нуди демократијата, но и сигурноста на веќе постоечките критериуми (што е бонус бидејќи со појава на нови идеи и структури се манипулира со народот за власт - пример нацистите).

  Наместо човештвото да се фокусира кон остварување на подобри услови за живот, истражување и наука, ние на секоја изветоперена група педера им ги исполнуваме желбите.
  Епа, демократија...
   
  На PaLaVa, Daydream и Abeja им се допаѓа ова.
 4. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.341
  Право на деца имаат, никој не може да сопре нечие право да направи и има дете. Машки парови ангажираат сурогат мајка, за женските се знае, со донор на сперма(оплодувањето е приватно платено и никој нема право и не те прашува зошто, ама и не значи во секој случај вештачко оплодување). Колку е морално е друг муабет. Толку е морална и стрејт жената која сака бебе а не сака маж и татко на детето покрај себе, спие со некој колку да остане бремена и крај на приказната. Никој не ја дира. Така да, и геј луѓето веќе имаат и право и „пристап„ на родителство, без разлика дали како сингл, дали во хетеро брак живеејќи во „шифоњерот„, дали како геј пар, и во кои општества би добиле и право на посвојување туѓи деца.
   
  На Vikica.cuci и ariela09 им се допаѓа ова.
 5. Pirana

  Pirana Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  1.507
  Сакам да кажам...

  imelda, да, знам и те разбирам што сакаш да кажеш, замисли овој пат од прва! :)
  Сакам да кажам дека во врска со правото за посвојување на деца, во држави каде што сеуште не им е дозволено тие како главен адут ја користат реченицата дека они секогаш гледаат за најдоброто на детето пред се, и дека децата имаат право да бидат посвоени од најдобар можен пар.

  Мене лично од кожа ме вади тоа што тие играат на таа карта да ги користат интересите на детето како маска за своите интереси и желба за дете.
  Нека искочат и кажат дека се борат за своите интереси и сакаат да имаат право на дете, јасно и гласно, а не педерски да се кријат позади тоа дека они секогаш гледале за доброто на децата пред се.
  Што зборам па и јас дека педерски се кријат, па не за џабе ги викаат - педери.
   
 6. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.234
  Пол:
  Женски
  Значи првата реченица го кажува тоа што треба да биде кажано, се тоа понатаму, па сурогати мајки за педери, па мајка со донатор на сперма итн...е бесмислено (според мене)
  Значи убаво си кажа, секој има право ДА НАПРАВИ и ИМА дете. Епа ајде двајца педери, ако биолошки е возможно одн.ако се биолошки способни, нека НАПРАВАТ ДЕТЕ, а не ми се бламираат тука сурогати мајки ќе барале бла бла. Абе не може да се оди против природата. Тоа што ти дала мајка природа, тоа ќе бидеш, или ќе бидеш маж или жена. Или ќе правиш или ќе сакаш да ти биде направено (дете)
  Точно дека на педерите им се признаени права, КОИ НЕ ТРЕБА ДА ИМ БИДАТ ПРИЗНАЕНИ, ама како што реков се игра на карта-намалување на популацијата и уништување на основни човечки вредности.
  За морал да не зборувам, светот оди во пропаст, признавање на педери и лезбијки, посвојување на деца од двајца татковци и две мајки :o , излегување гол на тв, разводи како од шала, уште и педофилијата да ја легализираат, да ја прифатат и се ќе оди како подмачкано, но надолу.
   
  На senza.parole, Pirana, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.
 7. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  А што е со оние хетеросексуални бракови кои не можат да имаат деца? Знам дека темава не е место за ваква дискусија, само ме интересира дали и нив ги ставате во оваа група, водејќи се од тоа дека не може да се оди против природата.
   
  На teddi, MajklMK, tessie и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.234
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  Значи тоа се нормални бракови, помеѓу еден маж и една жена кои се биолошки предодредени за создавање на потомство. Но неплодноста кај едниот или двајцата, не значи дека нивниот однос е спротивен на природните и биолошки закони, тоа значи дека физиолошки нешто не функционира како што треба со нивниот организам, некогаш тоа може да се доведе во нормала, но некогаш не. Но тоа нема никаква врска со неморалното однесување на демократските општества кои одат до многу неморални и бизарни крајности со признавање на нешто што е очигледно дека е спротивно со природата.
  Не за џабе за да дојде до зачеток се потребни женски и машки полови органи, ако беше сеедно ќе се зачнуваше само со машки полови органи или само со женски. Која е тогаш улогата на различните органи и процесот на репродукција.
  Зборуваме за ненормалниот однос маж со маж и жена со жена, а неплодноста е друга тематика.
   
  На PaLaVa, sweet-star, Mama25 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. missfortuna

  missfortuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  170
  Сакам да кажам...

  Не душо, тие не се кријат, се оди во јавност ова.
  Бидејќи имам поживеано во странство многу ми беше одвратно да ги гледам онака како педери, замисли двајца мажи на возраст од 55 години како се држат за рака и како се бакнуваат кога шетаат, низ плоштад и покрај тоа што имаат геј кафичи, тие јавно и на улица ова го покажуваат, деца машки на 20 години како се дрпаат за гз и се бакнуваат потоа како сосема нормално, а до мене седат ми иди да :puke: или да ги слушаш што зборуваат да ти се одмили и да живееш и се.

  Сега дури и деца сакаат. Тоа јавно го кажуваат.
  Греота за дечината во нормални семејства што живеат.
  Кога ќе добиеш прашање, тато оти она детето има двајца татковци, што ќе му објасниш?
  Тоа дете во нормални семејства не треба да го гледа тоа на улица, затоа што на неговата возраст, а и како што расти ќе иди до заблуда и тоа ќе му изгледа нормално.
  Многу е тажно ова.
   
  На anaja1, PaLaVa, sweet-star и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Pirana

  Pirana Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  1.507
  Бракот е заедница помеѓу маж и жена, а не маж и маж па и дете одозгора. Јас немам ништо против хетеросексуални бракови кои не можат да имаат деца и се решиле на една од горенаведените опции.

  Лично сум против легализацијата на геј браковите, а за правото на дете едноставно немам коментар...
  Хомосексуална двојка е нездрава средина за растење на дете, а и за останатите деца во нивна околина.
  Како јас утре да му објаснам на син ми зошто неговиот другар има две мајки а нема татко и обратно?
  Кој е кој во бракот, овој е жената а оној другиот е мажот?
  Како да му го објаснам процесот на репродукција?
  А па кога ќе ме праша па зошто јас имам маж, а немам жена на пример да му изиграва татко?
  Како да му објаснам што е нормално или ненормално?
  Ќе видиме за неколку години, кога овие појави ќе станат се поголеми.
  Ќе биде како село без кучиња, а тие од горе ќе се чешлаат.
   
  На anaja1, PaLaVa, vinozito1 и 4 други им се допаѓа ова.
 11. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  Те разбирам Абеја, само што во твојот пост прочитав дека за да се чува дете мора да се направи (иако ова правењево е дискутабилно). Па малку ме збуни.
   
 12. missfortuna

  missfortuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  170
  Сакам да кажам...

  Ние луѓето сме криви, што го прифаќаме тоа, а не револтираме, за доброто на нашите деца пред се.
  Моја колешка да ми речи па јас имам многу геј пријатели, е како тоа, е така ми вели исто нормално.
  Како бре нормално?
  Утре твоите деца да го гледаат ова, да го прифатат и да имаат право на избор што ќе бидат во животот.
  Да не зборувам за друштвата понатаму што ќе ги стекнат.

  Да и тие се луѓе, не се заразни па да ги избегнувам ми вели.

  Да но тие луѓе одат против природата на човекот.
  Шират друга зараза, ама никако да му текни.
  И тоа кога тие ги преминуваат сите граници треба да се реагира.
  Не така да си седиме, како да не ни смета, па уште да ги дружиме.
   
  На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.234
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  Па цело време зборувавме за педерите и за нивните права, меѓу кои и тоа да посвојуваат деца, од каде и почна муабетот а ова со неможноста да се има дете одн.неплодност улета само, ти го спомна, не беше тоа тема на муабет. Едно е двајца мажи да не можат ниту да се обидат сами двајцата да направат дете а друго е ако маж и жена се обидуваат а не успеваат. Не сакам натаму да одам со муабетот, да се задржиме на геј популацијата и искривениот поглед за поимот - морал, не би сакала да навлегувам во друга медицинска тематика.
   
 14. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.262
  Допаѓања:
  22.535
  Пол:
  Женски
  Се губат вредностите на семејството, на децата што растат во семејства со двајца татковци или две мајки ќе им стане тоа нормално, и за неколку години до кај ќе стигнеме. Се живо испедерено низ светот. Ќе има се само нормално семејство не.
  Нека си прават кој што сака, двајца мажи, три жени, пет не знам што ама деца нека не чепкаат.
  Што се запнале деца да гледаат.
  Тие ако се нормални ќе живеат во нормална заедница и ќе добијат деца по нормален пат, а вака греота за детето. Кога ќе иде оди на школо шо ќе му рече учителката..Ајдее татковците ти се овде дојдоа да те земат од школо. :swear: :swear:
   
  На anaja1, PaLaVa, Abeja и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Pirana

  Pirana Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  1.507
  Сакам да кажам...

  missfortuna, бидејќи лично ми се обрати, чувствувам потреба да ти одговорам и објаснам, и крај - не коментирам повеќе на темава! :)

  Не ме разбираш што сакам да кажам, не ја сфати поентата од мојот прв текст во врска со криењето.
  Не зборував за нивната појава во јавност и криење, туку дека ЖЕЛБАТА да бидат еднакви и да се вклопат во општеството, нормално е да се има деца, а они како ненормална појава сакаат да заличат на нешто нормално и се борат за право на дете, бараат некаква еднаквост од која секогаш ми се крева косата кога ќе ги слушнам...

  Значи, они преку изјавите дека сите овие напори ги прават пред се` за доброто на децата, се обидуваат да замачкаат очи дека се очајни за еднаквост и се служат со интересите на детето.
  Просто, јас сум лезбејка во брак и сакам да посвојам дете.
  Јас ја кријам својата болна желба да бидам дел од нормалните, и не кажувам јасно и гласно дека сакам да гледам дете, туку потенцирам дека ова го правам најмногу заради децата и нивно среќно детство, бла бла бла...
  Демек, абе јас не сакам дете, не е многу важно за нас, ама ајде атер ради децава што се без родители, за нив го правиме ова, не за друго...
  Ме разбираш?
   
  На anaja1, PaLaVa, Abeja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.955
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  Абеја за претседател!!! Уф бе ќејф ми е кога ќе прочитам дека нема само слепци од луѓе има по некој нормален.
  Уште малку па ќе стане нормално и да се општи со животни па ќе бараат и тогаш права! Се стана нормално на запад и ние тоа почнавме да го прифаќаме за да бидеме дел од таа толпа која баш како што велиш отиде се во неповрат. А цел има -Јасна е како ден. само ние сакаме да веруваме дека е се нормално ,жално само за новите генерации. Све со пореметени вредности! Ќе стане и нормално голи да шетаме по улица и да општиме кај ќе стигнеме,оти нели така им се кревал адреналинот повеѓе кога ги гледале,Фуј!
  Све што е абнормално стана нормално. И се така во недоглед.
  Пред некое време прочитав дека во Германија ги учеле децата во предшколска возраст со помош на некаква брошура, како да не се плачи и да почне сам да маструбира :o Според оваа брошура,германската влада ги поттикнува родителите сексуално да ги стимулираат своите деца кои се на возраст од 1 до 3 год. И што тука да се каже се е јасно.
  Еве чисто како изгледа книгата http://www.dailymail.co.uk/news/article ... ondom.html

  Као демек педагошката цел била како да се направи отворена атмосфера без табуа,ма дај молим те. Илустрациите покажуваат како се употребува кондом и сексуалниот акт е покажан од неколку различни перспективи. Ларс е момче кое што го покажува својот надрвен пенис а под его стојат текстови ако Лиза галењето со Ларс го доживува како нешто убаво,нејзината вагина ќе стане топла и влажна. Вагината е слична на мало дупче. Нејзиниот отвор се наоѓа измеѓу нејзините нозе. Лиза посебно често му дозволува на Ларс да ја пипка и мази. Ако на двајцата им е посебно убаво и возбудливо,Ларс може и својот пенис да го бутне во Лизината вагина. Кига вагината е влажна,а пенисот цврст,тоа е многу едноставно. Ако Ларс го мрда пенисот горе -доле во Лизината вагина ќе дојде до оргазам. Ете тоа го пишува во книгата. И не само кај делот за маструбација,експертите препорачуваат совети и за различни сексуални орјентации.Мене што сум родител ми се згади самиот чин општење кога го читав ова а не па на деца да им го сервирам. Прочепкајте на нет ќе видите.
  Се поставува прашање како таков материјал и такви перверзњачки идеји стигаат во школите и градинките? И кој е одговорен за тоа ? Во овој цел проект учествува федерацијата,приватни лобистички организации и највисоките политичари за образование.Се знае која е пораката и целта.

  Ќе дојде и кај нас само треба време.
   
  На anaja1, PaLaVa и Abeja им се допаѓа ова.
 17. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.863
  Сакам да кажам...

  Многу тешки прашања ќе имаме за одговарање, којзнае како ќе ги прифатат одговорите нашите деца, кој стрес за нив. Како ли ние научивме што е сиромаштија, што се бездомници, што се природни катстрофи, што се ку..и, крадци, политичари. Па здрави живи сме.
   
  На tessie и imelda им се допаѓа ова.
 18. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  4.531
  Сакам да кажам...

  Девојко,жено освести се што ти тоа зборуваш!
  НИкој нема да ги принуди нашите деца да бидат тоа што не се,ако не се така родени!

  Затупани предрасуди е‘ едно што најмногу мразам да слушам не па да читам.
  И тие не се виновни што така се родени,никој на тој чекор насила не ги натерал.
  Јас искрено не сум против геј паровите,но сум проти геј браковите,се знае бракот како треба да биде да не се повторувам.
  Но за до толку да ги осудувам како тебе дека не се воопшто за дружење,дај ти се молам!
  Не дај боже некогаш да имаш деца со вакви хормони,па ќе правиме муабет тогаш.
   
 19. missfortuna

  missfortuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  170
  Сакам да кажам...

  Да те разбирам затоа и ти се обратив.
  Но не сите го кажуваат тоа дека го прават за доброто на децата.
  Тие го потенцираат тоа дека сакаат да имаат деца бидејќи се гледаат како нормални.
  Ова е така.
  Тие и јавно кажуваат, дека сакаат деца оти и тие биле луѓе, како еден маж и една жена.
  Не се кријат, од тоа што го проживеав јас.
  Тие изјави се сложувам со тебе дека се мачкање на очи, заради јавноста, но во нивните организации за борење на нивните права, како и во нормалниот живот јавно кажуваат која му е потребата за деца.
   
 20. missfortuna

  missfortuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  170
  Не знам кој треба да се освести овде.
  Од вакви како тебе што геј браковите му изгледаат како нормални, светот замина во пеколот и се што треба да е нормално стана ненормално.
  Децата во пубертет кои зачекоруваат кон тоа, што не знаат ни љубов што значи не треба да го гледаат тоа на улица.
  Не треба да има прашања, имаш пробано со машко или со женско.
  Не се сите со хормонски дезбаланси.
  Тоа што го гледаат тоа и го прават и му изгледа нормално, бидејќи другарите во друштвото тоа го прават, ти мислиш дека тоа нема да проба?
  Ти ако сакаш остај го детето и порничи од мало нека гледа, на телевизија, па нема да можиш да си го собериш од улица, па и секакви други филмови да не зборувам за тепање, игри со тепање на интернет.
  Ти мислиш дека тоа не влијае на него?
  Се што е во јавност него го стимулира, го тера да размислува, му идат идеи секакви.
  Ти продолжи така да си мислиш, па детето твое ќе има убава иднина.
   
  На PaLaVa и jelena.rozga им се допаѓа ова.