1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правата на хомосексуалците

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Pirana, 22 април 2014.

  1. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    ^
    Ич не се вознемирувај за иднината на моите деца,за тоа како ќе ги воспитувам :!:
    Моите деца ќе бидат секогаш подржани во нивните одлуќи без разлика какви се.
    Јас нема да имам никаков проблем,проблем ќе имаш ти ако(не ти посакувам) не знаеш или не сакаш да ги прифатиш.
    Ние како родители сме должни да им дадеме совети ,дали ќе бидат прифатени или не тоа само они можат да го одлучат.И џабе ти ако детето сосила сакаш да го отргнеш од нешто,напротив тие секогаш можат да го направат баш тоа што не го посакуваш.
    Нормалноста е релативна работа!
    Јас би те запрашала Како ќе изреаѓираш доколку во иднина имаш едно вакво како што велиш ти ненормално дете?
    Edit Друго да потенцирам,каде ти виде во мојот пост дека јас ги подржувам геј браковите,јас ги подржувам геј паровите но не и склучувањето брак помегу нив и имање деца,што се два различни поима.
    Луѓе се и имат право да се сексуално определат како што сакат,но не и да го мешаат светиот чин како брак.
    Се разбравме!
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.208
    Пол:
    Женски
    А дали за едно дете би било поздраво да живее во една заедница од маж и жена „нормална“ а притоа да биде секојдневно физички и психички малтретирано или да расте во средина каде што ќе ја има сета љубов и разбирање на светот и да живее во истополна заедница?

    Јас би го одбрала второто.Јас не се сметам доволно безгрешна за да судам за тоа што е морално и безгрешно.Кога јас би се нашла во ситуација да му објаснам на моето дете зошто другарчето има две мајки или татковци, би му рекла едноставно дека тоа било нивен избор за среќа и дека тој не е некој што треба да суди дали тоа е нормално или не.

    Мене ме нервираат ваквите борби против правата кои си ги бараат зошто сметам дека секој има еднакво право на среќна, љубов и разбирање без разлика каде ќе го пронајде тоа.

    Со оглед дека таков се раѓаш,а не стануваш, јас не гледам зошто едно дете кое расте во таква заедница би избрало да биде геј зошто неговите родители се.
    Ако моето дете биде геј не би го отфрлила, зошто пред се мене ми е битна неговата среќа и убав живот, а не тоа што ќе каже околината за нас.Најмногу од се би ме болело ако тоа го прави она што е нормално, а не е среќен/а.

    На крај краева, тие се сметаат за нормални зошто тоа ним и е нормално, тие така се осеќаат и не гледаат на тоа како нешто неморалано или лошо.

    Имам читано и мислења и приказни од деца кои растат во геј бракови и тие сами изјавуваат дека тоа никогаш нема влијание на нивнит еизбори во врска со љубовта и сексот и дека пак да се родат не би избрале поинаку зошто ја имале сета љубов на светот.

    Ние не сме никој и ништо за да осудуваме нечии постапки и да одредуваме како некој ќе си го живее животот.
     
    На MajklMK, tessie, Hipster и 9 други им се допаѓа ова.
  3. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Слична тема имавме на работа.Човекот е млад , има се што може да посака еден млад човек, дури и многу повеќе од тоа.Млада, убава образована и интелегентна сопруга,куќа,сопствена компанија, итн...Но ете од којзнае кои причини бил хомосексуалец.Не сум достојна да осудувам, само се прашувам ,зошто воопшто се оженил?Значи ли тоа дека имал се што ќе посака и посегнал по забранетото за да едноставно има цел неговиот живот? :?:

    Не се знае веќе ни кој пие ни кој плаќа, ни што е машко што женско.

    Каде отиде моралот?Семејните вредности?Зошто воопшто имаме празници како Велигден? :?:
    Мислам дека луѓето сето тоа го земаат здраво за готово.
    Компјутерската технологија го забрза тој процес.Некои мислат дека тоа е на мода , не е ништо страшно....но јас мислам дека тоа е болест на денешнината,дека е се почеста и дека е страшна.
    Запрашајте се како дошло до неа?
    Само така ќе ѓи сватите овие луѓе.

    Kога веќе се определиле да бидат геј треба и да се спремни да се соочат со последиците од тоа.
    Нивни избор е , не наш.
    Сум против браковите, и посвојувањето деца.
    Тие веќе избрале како да живеат.
    Зошто им е тогаш брак, деца? :?:
     
    На PaLaVa, Abeja и missfortuna им се допаѓа ова.
  4. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Хомосексуалноста не е некоја болест на денешнината, ни помодарство, нешто научено од нет или видено од улица. Секогаш постоеле и ќе постојат. Времињата се менуваат да, но не во однос дека бројот на хомосексуалци расте нагло туку на тоа каде можат слободно да се изразат за кој тим играат ;)
    Без разлика на тоа што во некои општества се прифатени а во други мавани со камења, ги имало и ги има. Таму каде ги маваат со камења, или никогаш нема да се мажат/женат па уште повеќе ќе отвараат муабет на жените на чешма(форум) или и ќе влезат во брак за да бидат `нормални` во очите на сите. Како ќе оди тој брак, па, кога видиш проблеми на хетеро двојки во брак во свекрви и снаи темата, и еден ваков брак со песна ќе истрпат :D

    Во мое село како момичка, се разгоре по цело село муабетот, како татко и на таа и татко му на оној ги фатил некој човек како се онадуваат под мостот кај реката. И ај сега! Не верувам дека се попедериле од компјутерска технологија оти тогаш ни во школо немавме компјутер а не па по дома :?:
     
    На teddi, MajklMK, tessie и 2 други им се допаѓа ова.
  5. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Да но тоа што ти не го разбираш е дека децата твои сама не можеш да ги воспиташ, туку влијание на тоа има и телевизијата, околината, другарите.
    Па дали на детето нема да влијае педераштината што во јавност се шири(кај нас уште не и фала богу)?

    Не е родителот само совет да му дај на детето туку да го насочи на тоа што е правилно, да го заштити во секој поглед од сите неубави работи што ги гледаме насекаде.
    Ако му дозволуваш да прави што сака, ти не се грижиш за него добро и ти си виновен, што тоа залутало во неубави води. Тоа е дете, одговорноста ќе ја сносиш само ти, со фактот што му дозволуваш да гледа се и сешто, да игра што ќе му текни, да се дружи со кого сака, да прави што сака, ако се карате насекое дома детето во него си прима, потоа влијае на неговата личност и градење на карактер.

    Детето е чиста невиност, така родено како чиста капка роса, убавина и милост, ние како родители со помош на околината го насочуваме што е правилно во животот, тое е дете не може правилно да одлучи ние го туркаме цело време.
    Околината и тоа како ќе влијае на детето, затоа сум против секакви геј бракови и глупостите што ги прават во јавност, против секакви права што ги бараат, како тоа да посвојуваат деца.

    И никогаш не реков ненормално дете, не ги врти моите зборови, пишував за гледишта на други како тоа бракот на геј паровите го гледаат како нешто нормално и како присвојување на нормални деца во геј пар што за мене не е нормална работа.
    Ама изгледа ти не знаеш убаво што значи нормално и природно.

    Едит
    Ти во својот пост убаво си пиша што мислиш и прочитај го.
    Ти пишуваш како не си против геј парови, геј бракови, што се заклучува дека си за.
    Штета што не можеш да го редактираш тоа сега :lol:
    Едит
    Убаво си пишала срѕ твоето но, го прочитав како не сум, моја грешка
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    imelda точно е дека тие постојат со самото постоење на човекот.Погрешно ме разбра.
    Мислам дека со самото постоење на интернет,тие си зедоа поголема слобода,и го искористија да формираат организации и бараат легални бракови ,посвојување деца.
    Не негирајте дека на интернет има се и сешто.На пример како функционира еден геј брак со деца. :!:

    Тие што се онодувале под мостот ѓи видел само еден човек ама на интернет може неколку милиони. ;)
    Ние немавме компјутер, ама имавме срам.Кажи нели си мижела ако на телевизија се бакнувале :lol: Ова денес е премногу признале или не.Виде ли како жена шета гол маж како да е куче.Кажаа некаде веќе шетале овој бил втор. :D
     
    На PaLaVa, Mama25 и Abeja им се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    имелда
    Можеби тие под мостот виделе некои други исто под мост, а бидејќи педерството се пренесува така од гледање, видиш ли, готово и ти си педер, и ете ти за брзо време цело село педери. Баш распрашај се дали од тогаш наваму драстично се зголемија дружбите под мостот? :D
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  8. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Да баш ова сакам да го кажам, колку техлологијата, како и околината влијае на детето.
    Можи не е болест но се шири како епидемија, како наеднаш сите геј стануваат, сите тие ли имаат хормонски дизбаланс? Не, ова е заради тоа што е дозволено во државите, заради тоа што го гледаат на телевизија(нет) и имаат контакт во околината.
     
    На anaja1 и PaLaVa им се допаѓа ова.
  9. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    Девојко ти ми стои дека имаш некоја голема конфузија :?:
    Стварно не можам да те следам што сакаш и што подржуваш.Одлучи се!
    Како прво и основно не дозволувај да потпаднеш на влијанијата,ако ти така лесно прифаќаш нечие мислење,не се сомневам дека дека и твоето воспитување спрема следниот ќе биде такво.
    Воспитувањето и вредностите се стекнуват во фамилијата,а не ти реков ми рече,тој така правел, ќе правам и јас.
    И убаво читај за во иднина да не дојдеш до друѓи ненамерни несогласувања.(совет)
     
  10. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Не се работи за тоа на мене како ќе влијае однесувањето на педериштаната на улица, туку како ќе влијае на моето дете.
    Ги воспитуваш во домот, но и улицата другарите и се друго влијае на детето.
    Фала ти што нагласи дека не сум прочитала убаво за што и пишав со намера да се извинам дека твоето не сум за бракови, го прочитав како но сум за бракови.
    Твоето не сум за бракови, ама дружењето со нив не ми смета, како и дека негативно ќе влијае тоа на улица( што јас го пишав, а ти ми се опна) и дека се работи само за хопмонален дизбаланс ептен има голема смисла. :lol:
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    ^
    Јас сум прва кога треба да се извинам,ако во случај сум погрешила и не се срамам да се извинам.Еве ти се извинувам ако си само помислила дека ти се „опнав„.Можеби сум го направила не намерно,барем не сум навредила иако не го сметам тоа како навреда(далеку сум јас од менопаузата,па и раната макар) :D
    Ти дадов само најдобронамерен совет за во иднина твоите деца не бидат осуддувани за хомофобија.
    :!: Оти како што иди може и тоа да се случи :!:
    Јас би рекла на крај, да се прифатеме какви што сме,подобро ќе си поживеме на земјава,без многу предрасуди,без омраза секој нека си го избере својот пат .
    Може да сме против многу работи,никој не е совршен,ама на крај љубовта ги надминува сите предрасуди. :)
     
  12. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Се извинувам што сум надвор од темата :$
    Аntoninaaa i missfortunа домашното воспитување е многу важно, но непосредната околина неосетно делува.
    Непосредна , мислам на училиштето, на врсниците,на телевизијата, и секако интернетот.
    Се почесто гледам како две годинки дете е седнато на ком.Игра некои игри.Огнови , стрели ,куршуму, крв по мониторот на сите страни. :punch: :bandit: Се прашувам како ли тоа влијае?
    А родителите повеќето се гордеат ако децата мали се научат да се снаоѓаат на интернет.
    Кажете како може да и забраниме интернет, кога тој е основен во комуникацијата денес
    missfortuna браво за она детето е чиста невиност, така родено како капка роса убавина и милост :bow:
     
  13. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    Виножито извини вака ама ми се чини дека ги мешаш поимите геј и насилство.Геј се раѓаш и не можеш ништо против тоа,а додека насиллниот карактер го стекнуваш(од родители,од околина и.т.н).
    Различно е!
    Мене па ми паѓа жал за нив(геј) и нивната неприфатеност во околината,каде што најчесто се и жртви на булизмот.Како им е на тие мајки а?И они најверојатно имаат мајки?Не се од небо паднати?
     
    На MajklMK, De-lovely, AnaKarenina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Jас лично би да се легализира ! Ако сакаат ке си се онадат и јавно и тајно , ако си се привлекуваат џабе и закони и казни и триста глупости ! Секој со свои чувства и права , ако така си се среќни зашто да не :)
     
    На teddi и tessie им се допаѓа ова.
  15. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Јас мислам дека тоа е повеќе нивни избор.Самите се свесни во што се впуштаат, и што треба да очекуваат.Се што е неморално опшеството осудува и не прифаќа.Може од таму потекнуваат и моите гледишта во врска со нив.За жал тешко на нивните мајки,и тешко на дете да расте во таква средина.
    Нека си живеаат заедно, зошто да не?
    Но нека не бараат оправдување за своите постапќи со тоа што ќе склучуваат брак или посвојат дете.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461
    Oфтопик е ова ама дегенерици глупави, посакувам да испоцркаат сите :envy: , од деца прават сексуални објекти :fubar: Полошо нешто од вакви пропаганди :puke:
    Хитлер е историски негативен лик, ама во негово време барем ваквите си го добивале заслуженото, камо овие да се напикаат во една изолирана држава што би ја водел некој таков и решен проблем |(
    Он топик, немам ништо против хомосексуалци... основните права што му се гарантирани на секој граѓанин со закон никој НЕ СМЕЕ да им ги ускратува... по дома што сакаат нека прават, на крај такви се родиле... тоа е некаков хормонален дисбаланс против кој не се може, ама глупирање во јавност од типот на паради (јас не можам хетеро пар да гледам на улица како се лигават, а не па хомо)., посвојување деца, бракови - непотребно според мене.... А оние бисексуалци (промискуитетни помодари со испран мозок од медиуми) ми се одвратни искрено... па уште ти се прават незатуцани, напредни, слободоумни... виц...
     
    Последна измена: 30 октомври 2014
  17. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Уоооооо кочи малечка. Од каде сега од деца прават сексуални објекти? :^) Во ред и ругање кој како му иде и ете мора, ама играјте фер. Друг е тој збор на буквата П :!:
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461
    големка.... ;) кога на дете од градинка или основно образование му објаснуваш за надрвување пениси и влажнење вагини :puke: фактички прерано го воведуваш во сексуалниот свет ;) и уште нешто, ти можеш да гарантираш дека некој од воспитувачите/воспитувачките/учителите по сексуално образование не е педофил?? неможеш.... и не можеш ни да го оправдаш ова дури и да сакаш....
     
  19. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Сум го рипнала офтопикот. :wasntme:
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  20. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Тоа што јас го пишував беше во поглед на тоа колку околината во која се подржувани гејчината ќе влијае на децата кои уште во рана возраст ќе го гледаат тоа на улица, како тоа ќе влијае на нив, ти ми пишуваш дали се слушам што зборувам и дека се само така родени(не примаат од околината) и дека треба да ги дружиме, не избегнуваме, ова не го сватив како навреда апсолутно никаква.
    Можеш да пишеш што сакаш.
    Јас ти се извинив дека не го прочитав убаво тоа за геј браковите.
    Ти пак зборуваш за тоа дека не ги прифаќаш геј браковите, но не ти сметаат инаку.
    Тогаш зошто ти смета да се во брак, а не ти смета дружењето и да ги има на улица, да ги гледаме како се бакнуваат и лигават, да ги гледаат нашите деца и да се дружат со нив како нормална работа?

    Епа извини за доброто на моите деца, децата на моите деца како и многу други деца, нема да ги прифатам геј парови(јавни), геј бракови и посвојување на деца.
    Ако сакаат тие нека си се затворат во некоја соба и нека си прават што му чини, ама на улица да не ми излегуват и да се држат за рака, да ми се лигават и дрпаат и да се понашаат како двојка, па и да бараат некои права има некој што детето во нормални бракови родено ќе си го шета.
    Е затоа си ја сакам Македонија има за ова предрасуди и така треба да остани.