1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правата на хомосексуалците

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Pirana, 22 април 2014.

  1. Tomcia

    Tomcia Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    126
    Според тебе, ако хомосексуалноста е болест што не е нормална, тогаш и љубомората, завидта, љубопитноста, инаетот, идиотизам, кретенизам, глупавоста се болести кои што треба да се лекуваат.
    Мислам, жити се...
    Само мисионерската поза е дозволена?
    Ништо повеќе?
    анален секс, орален, сето тоа е болест? другите пози се болест? Мастурбирање? И тоа е против законите.
    Дајте сверете се што зборувате
    Секој има право да одлучи што сака
    не е ваша работа
     
    На Lolo5, babyblond и s1a1n1d1r1a1 им се допаѓа ова.
  2. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Затоа ти пишав дека тоа настанува од ЦНС, хормонски дизбаланси, но и под влијание на околината и воспитувањето!!
    Затоа стојам до тоа дека околината преполна со геј популација која јавно ги покажува чуствата ќе влијае на личноста на детето.
    Не знаев дека пак ќе се родам во нареден живот, значи тоа ми нема никаква смисла.

    Тоа е растројство во сексуалниот нагон и одржувањето на видот, животните имаат инстинкт за гнездење пр. ние имаме нагони, а бидејќи не се одвиваат нормално тие одат под растројства, перверзии(девијации). Од тоа хомосексуалноста( трибадизам, педерастија), педофилија, фетишизам, нарцизам, садизам, мазохизам, онанија, ексхибиционизам, трансвестизам одат под едно име растројство.
    Требно ми е античко време мене, животот треба да оди напред, а не да се враќа назад.
    А и сигурно не биле прифатени повеќе од тоа во денешно време што се прифатени, како сосема нормална работа.
    Па ако нема норми, правила животот кај замина???
    Цел свет испевртен ќе биди, без правила, што зборуваш и ти така?
    Мора под некои правила да се оди, да се знае што е правилно, а што не.
    Животот треба да продолжи, маж + жена= нов живот
    Вештачко оплодување сепак значи живот
    алоо ти знаеш што значи за една жена да нема дете во нормален живот со мм
    таа нема дете од што не можи природно дете да има, има некој проблем, ти како го спореди ова со педарастијата, кога има толку голема разлика, тоа дете ќе биди пораснато во нормален брак помегу маж и жена и верувај најсакано бидејќи тие бракови немаш појма со што се соочуваат се додека не добијат бебе.
     
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски

    не те цитирав конкретно тебе со никаква лоша намера, само овој дел ми падна во очи па би сакала да одговорам

    Доволно примери знаеме од секојдневниот живот каде брачни парови не можат да имаат деца, се мачат со години да зачнат, сите пари си ги даваат по лекари (некои и по бајачки) за да си имаат едно свое дете.
    Е сега замислете си еден пар хомосексуални жени (ќе земам жени за пример зошто ако се мажи ќе каже некој дека тие и онака не можат да имат деца) кои се заедно можеби и 10 години, и сакаат дете исто толку многу како и било кој хетеросексуален пар, ама нив државата им вика дека не може да посвојат. Со закон им е забрането дете. Треба ли една од нив да оди да спие со маж (да си ја изневери партнерката) со надеж дека ќе забремени, или да оди на вештачко оплодување и во тој случај детето да е само нејзино, а не на двете подеднакво. Барем жените имаат таков избор. Хомосексуалните мажи ни тоа го немаат. И да успее да направи дете на страна, нема да му го дадат.
    Ама пак ќе кажам, затоа што законски не можат да имаат дете, не значи дека помалку сакаат да имаат свое чедо или дека помалку ќе го сакаат.
    Како би се чувствувала една жена ако вештачкото оплодување е нелегално? Знаете ли колку брачни парови ќе останеле без деца да не е тоа? А според повеќето религии, сеуште не се оправдува тоа. Среќа што веќе ретко каде религија има толкаво влијание. Не велам дека вештачко оплодување и посвојување од страна на хомосексуални парови е исто, ниту пак ги поистоветувам. Ама верувам дека и во двата случаи паровите се чувствуваат немоќни што не можат да си го прошират семејството и верувам дека и во двата случаи би биле пресреќни кога би добиле дете. :)
     
    На Lolo5 и MajklMK им се допаѓа ова.
  4. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Мене искрено па гајле ми е како таа жена со својата лезби љубов ќе се чуствува во поглед на деца, кога не и е дозволено со закон да ги има, а во некои држави ни до брак не можат да стигнат, па гајле ми е ако немаат права никакви. А и вие на која основа ги подржувате, жал ти е за нив?
    (некако си засегната во ова) затоа ги подржуваш целосно?
    Во какво семејство си родена, што ти фали?
    Те родила мајка ти, те гледале со татко ти?
    Што лошо виде од брак мегу маж и жена само, па да ги сакаш нив и да ги подржуваш во нивните права?
    Или битно е само да се изживее овај живот што го имаме, ние сега на власт дојдовме да одлучуваме за права на хомсексуалците, а за идните поколенија не мора ич гајле да бериме.
    А за идните поколенија?
    Можеби одлуките денес што ги правиме на нив ќе се одразат, можеби на идните поколенија ќе му сметаат одлуките за брак мегу истополови луѓе, или на тоа дете што ти велиш дека треба да посвојат или веш.оплодат ќе му смета да е во таква фамилија.
    Или го прекинуваме нормалниот тек на животот, како понатаму ќе се размножува овој свет ако секаде правата за брак меѓу истополови се остварат, како ќе се развива.
    Не е само да ги подржуваме, треба да ги согледаме последиците.
     
  5. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Ова не ти требаше ни најмалку, а кога веќе колнеш кој какво дете да има, помисли малку на кармата, се се враќа. А можеби и треба да ти се врати, ама бидејќи јас не верувам во тоа-се родил педер, ете така воспитај го, облекувај го уште од мало во фустанчиња, шминкај го, лакирај го, не му ја покажувај разликата помеѓу машко и женско, речи му дека е нормално да се има секс со машко и донеси му другарче за тоа дома, па можеби ќе ти се посреќи. Ама тогаш, реков и претходно, 100% сум сигурна дека нема да го мислиш истото како и сега. Детето да ти дојде дома како фифи или боки13, нема да ти биде сеедно и тешко дека ќе го прифатиш тоа. Ама мода, што да се прави, мора да се успее во околината и во шоу бизнисот.

    Да беше хомосексуалноста генски одредена, денес ќе го немаше човештвото, бидејќи човечката репродукција е невозможна помеѓу истополови луѓе. Ако е проблемот во хормонската нерамнотежа, тоа е веќе дијагноза и се лекува. Како може човек да се роди педер. Еве прашање и чекам одговор. Како може некој да е роден педер, што е тоа што се раѓа со него, со педерот, разјаснете, а не само да поддржувате ставови кои ни вам не ви се јасни. Како тоа се раѓал педер, пардон, геј?

    Хомосексуалноста не е вродена, таа се стекнува. За тоа се криви семејството, околината, училиштето, друштвото, општеството. Наведете барем една научно докажана теза дека хомосексуалноста не е болест туку нормална вродена појава, ама докажана а не само претпоставена или математички пресметана.

    Анусот е дел од дигестивниот систем и негова фунција е исфрлање на измет од човековото тело, а вагината е репродуктивен орган.

    А сега, она што највеќе би требало да не загрижува. Велите да не се ставаат хомосексуалците во ист кош со педофилите. Епа драги мои тоа не оди така. Ако тврдиш дека хомосексуалецот се раѓал таков а не станувал таков и дека тоа е нормална појава а не сексуално ненормално однесување, перверзија и болест на телото и психата, тогаш ниту педофилијата не треба да биде болест туку најнормална појава. Едноставно, педофилот се раѓа таков бе, тоа е дел од него, неговите чувства, тој не е крив што се пали на мали деца, таков се родил и треба тоа да го прифатите, сакале вие или не. Ако педерот може да има права какви што сака тогаш и на педофилот треба да му се признаат неговите права да си посвојува деца, да си склучува брак со деца итн...?????????
    Еве и зоофилијата нека се прифати, не се криви зоофилите, едноставно такви се раѓаат де и се палат на животни, исто и некрофилите, не се криви тие, се палат на мртви тела и тоа е тоа. Далеку ќе стигнеме ако ги признаваме правата на сите девијантни и ненормално биолошки однесувања.

    Сваќањата на западот, дека хомосексуалноста е нормална појава, е под анималното, бидејќи и животните прават разлика меѓу полови, петелот не му се качува на петел туку на кокошки и си брани територија.
    Ама, пак ќе речам, изумирањето на моралните вредности и оди во прилог на идејата за нов светски поредок, па оттука прифаќањето на се што е неморално и биолошки неприродно.

    Се читаш ли што пишуваш? Идиотизам и кретенизам се навистина ментални и физички болести :x

    Текстов е на хрватски и е сведочење на излечен хомосексуалец.
    http://www.dnevno.hr/magazin/lifest...alnost-je-bolest-duha-i-moze-se-lijeciti.html


    http://www.blic.rs/Vesti/Svet/398765/SA ... sifra-3020
     
    На PaLaVa, senza.parole, sweet-star и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    И јас го поставив истото прашање во врска со признавање на правата и измени во Уставот според секоја нова желба на одредена маса народ со рандом барања (педофилија, зоофилија, брак со 3 единки), и ред други работи, но не го добив одговорот, туку се фативте за 8ми Март и цветот, како најважниот фактор во ситуацијата и претпоставувам ваш најдобар контра-аргумент.
    Да не се повторувам по 100 пати, Абеја има убаво и опширно напишано, па би сакала да прочитам ваше мислење.
    Исто и како што напишала missfortuna, на кој основ ги браните хомосексуалците? Дали ви е жал за нив и ги доживувате како дискриминирани од општеството? Или во име на Љубовта и Среќата за секој човек? Ако одговорот е ДА, пак го повторувам прашањето за желбите на маса луѓе со рандом барања.

    Друга работа што приметив, речиси сите дискутирате за детето и неговите интереси, и пак ги ставивте пред интересите на хомосексуалците.
    Ве прашувам повторно, зошто сакаат брак ако во едно демократско општество им е дозволено да живеат заедно?
    Зошто сакаат дете, дали примарна цел им е да овозможат подобро детство на дете од дом за деца без родители (да посвојат), или да си го остварат личниот интерес за еднаквост?
    Факт е дека сакаат изедначување за да си го наполнат егото, сакаат брак - не затоа што бракот ќе им овозможи нешто повеќе, туку сакаат да им се може, имаат болна желба да се видат себеси еднакви со нормалното, а не се.
    Ставете се за миг себеси во една ситуација, да дојде вашиот татко и да ви каже дека е хомосексуалец, како би изреагирале?
    Или замислете дека имате ќерка, и вашата ќерка ја јава коњ во креветот?
    Потенцирам, само ЗАМИСЛЕТЕ и ставете се во таква ситуација, не дај Боже да се случи на никој.
    Можеби сега звучи брутално, но и хомосексуалците беа `дискриминирани` пред 50 години, ама денес ситуацијата е друга.

    Секој си има свое мислење и јас немам намера да го сменам вашето, ниту пак вие ќе го смените моето, тука сме да дискутираме и би сакала да го видам вашиот одговор на поставените прашања, а и темата е таква, never ending story - налик онаа со вакцините.

    Јас само се надевам дека во најблиска иднина ќе се воведе една линија во демократијата и веќе стекнатите критериуми ќе бидат константни, за да не дојде денот да дочекам моето внуче да ме шокира за некој празник со јагне или прасе, не за јадење - туку да ме извести дека го донел својот брачен партнер па да превртам очи засекогаш на лице место.
     
    На Daydream, Mama25, Glasna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Прво да се разбереме нит бранам некој нит ме интересира, немам баш разграничено мислење на оваа тема и ќе бидам контрадикторна ако дискитирам.

    Ама Абеја јас пример познавам хомоссексуалец, чии родители ниту го облекувале во фустанчиња, ниту го шминкале, ниту пак било во контакт со таков пар или друг човек. И детево геј. Од мало значи такви манири имаше некои, а кога порасна си почна и така да си се облекува и се. Татко му го исфрли од дома, сега појма немам каде е и како се снајде, ама зборот ми беше никој не го направи таков. Ниту пак некој родител, скраја да е би посакал детето да му е таква, па намерно така да го воспитува.

    И сакате да кажите дека хомосексуалноста е заразна? Демек ако видам јас хомосексуалци на улица ќе се „попедерчам“ така беше изразот ? :^)

    Абе ај жити мене. Значи мора да има некое хормонално пореметување, некоја грешка или мутација во генетскиот код, не знам не сум толку компетентна да кажувам.

    И мислиш ако не се искажат во јавност дека се геј нема да бидат? Ќе биде помала стапката на хомосексуалци?

    Не, туку ќе биде помала стапката на оние кои го кажуваат тоа или го признаваат јавно. И затоа ќе се трудат и семејства да формираат, ете да речеме „нормални“ со жена, а ќе ја изневеруваат со мажи и ќе живеат во одрекување цел живот.

    Затоа што тие не можат да се сменат. Можат навидум само. А од секогаш имало и ќе има и јас не знам зошто да го негираме нивното постоење.

    И друго сега. Мешате баби и жаби. Педофил е човек кој има сексуални тенденции кон деца, а детето во никој,мислам никаков случај, не е согласно на таквиот одноос.
    Истото е со зоофилијата, пошто не верувам некоја коза да гаи чувства спрема некој човек. :D
    И мислам дури грозно ми е што објаснувам.

    А додека хомосексуалната врска е помеѓу возрасни, зрели личности, свесни,двајцата, за своите сексуални тенденции и согласни на таа врска. :)
     
    На Lolo5, teddi, tessie и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    Кога сме веке кај прашањата,имам и јас едно.
    Кога веќе сметате и убедени сте дека хомосексуалноста е болест и може да се излечи,како еден млад дечко(хомосексуалец) кои движењата,гримасите,држењето на телото,размислувањето,дури кај некои и доста женствено хормонски развиени, ќе се смени,како?
    Пазете не зборам за бисексуалците(некои како што читам ги доста истоветуваат)кои патем се друга тема.
    И како што кажа претходно Ловли не мешајте психички растојанства со сексуална определба помеѓу две свесни особи.Или и хомосексуалците ги сметате како психички растроени,ако е веќе така нема што да се дискутира.Никој не може да му го промени мислењето на друг.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Во неколку мислења прочитав коментари од типот: што има врска ако бракот не им е дозволен кога ете можат да си живеат заедно...
    Ќе ја тргнам темата за децата малку на страна. Има врска затоа што после 30 години заедница на еден хомосексуален пар, немаат право на заедничко осигурување зошто не се брачен пар. Немаат право на посета во болница и пристап до легални документи затоа што никаде на хартија не се легитимни партнери. И таму каде што им дозволуваат да остварат партнерство (така се вика тоа во САД), пак не е со истите права како бракот. А можеби имаат поубав брак отколку некои мажи и жени.
    Колку примери има дека дечко и девојка оделе пример 10 години и раскинале, а да биле во брак само 1 година потрагично се сфаќа тоа. Не дека мене или на некој друг ќе му смени тоа нешто во животот. Не живеам јас со нив. И да имам дете хомосексуалец јас ќе му бидам мајка. Цел живот нешто ќе ме врзува за него. Ама еден ден сите ќе ги нема и ти останува само партнерот на крајот од животот. И замисли тој умре и не ти го даваат од болница зошто не си дел од семејството. Зошто државата не ви дала деца, зошто на хартија не сте заедно. Само живеете заедно...

    А кога сме кај растројствата, тоа е промена на здрав мозок. Нешто и се случило на здрава личност за да развие некакво психичко растројство. Хомосексуалците СЕ РАЃААТ со таа сексуална предиспозиција. За нив растројство би било ако некој им го испере мозокот за да кажуваат како биле излечени од тоа.

    Не ви посакувам еден ден да имате дете хомосексуалец, затоа што ми е жал за тоа дете што нема да ја има поддршката од своето семејство. Ама додека не осетиш на своја кожа не можеш да знаеш како е.

    П.С. Црнците колку време веќе имаат права, па уште постојат расисти низ светов. Истото важи и за хомофобите. ;)

    Никако не сум засегната. Немам никој близок со хомосексуална ориентација. Само давам поддршка на оној на кој му треба. И би ми било мило ако еден ден можам да бидам од помош на некој мој близок. Не посакувам на некој да се роди хомосексуалец. Несомнено би имал тежок живот. Но кога ќе се роди како таков човек, посакувам да се роди во семејство каде би имал некој како мене да го поддржи.
     
    На Lolo5, teddi, MajklMK и 4 други им се допаѓа ова.
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.872
    Пол:
    Женски
    Добро а да ве прашам што би се случило ако жените некогаш останале на тоа дека добиле малку права и тоа е тоа, не треба да се борат за повеќе, доста им се?Како ќе сме живееле денес ако не се бореле за да бидат максимално рамноправни со мажите, туку уште тогаш би се задоволиле со она малку трошки слобода.
    Не дека е ова исто но секој има право максимално да се бори за своите права за да живее удобно и нормално.Па така и тие, сметаат дека имаат право на убав и среќен живот исто како и сите други.

    И патем дали знаете дека и кај животните се јавуваат хомосексуални нагони(поим неам дали така ќе се нарекува пoјавата и кај нив, не е битно) посебно кај кучињата, значи има кучиња што не се парат со женки, туку со други машки кучиња и тоа го имам видено во живо.Дали ним и влијаела околина?Така ги тера нагонот, како ќе ја објаснете оваа појава таму, значи вродено е.

    Околината нема никаква врска со твоите емоции и нагони.Има деца кои растат во насилни фамилии, па пораснуваат во успешни, мирни и пријатни луѓе.
    Може децата впиваат се од околината, ама потоа кога созреат доволно тие одлочуваат што сакаат да прават и како да живеат.
    Значи ова не ми држи никаква вода дека се полезбејчува или попедерчува затоа што што околината ти е таква.

    И Абеја најчесто оние кои се геј најчесто ни не изгледаат така, туку се сосем океј и да не ти кажат нема ни да препознаеш дека се.

    И она што го кажа членката над мене, образоложението зошто сакаат да им се дозволо брак и деца, вистина е вредно и на место.

    Не знам до кога ние луѓето ќе се дразниме да кажуваме како некој теба да живее и дали заслужува да биде среќен, заљубен или не.Стварно е лицемерно да го цениш човекот според тоа со кој спие или како се носи.

    Лично Боки13 пр јас не дека ми е одвртен зошто е педер, туку затоа што стварно е одвратен поради неговиот карактер и пилешки мозок, а не поради тоа со кој си ги задоволува своите нагони.

    И едно прашање до вас кои сметате дека ова е болест, ако недај Боже вашето дете биде геј дали вие ќе го отфрлите, ќе го убиете или што?Баш сакам да знам.Ова не е предизвикувачко прашање него онака ме интересира ради дискусија.
     
    На Lolo5, MajklMK, tessie и 4 други им се допаѓа ова.
  11. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Идните поколенија.
    Баш за идните поколенија се случват сите големи промени во светот.
    Баш за идните поколенија треба да се стремиме кон соживот без расна, сексуална, национална, религиска деградација. БАШ!
    За нашите деца, и за децата после нив... Да не бидат како вас исполнети со непотребна омраза и толкуу негативни коментари и чувства без апсолутно никаква потреба!
    Утре другиден можи моето дете, или детето на моето дете ќе се дел од ЛГБТ заедницата.
    Зарем би сакала вака да биди третирано моето чедо? Мојата сопствена крв?. Не.
    А и сега истото го кажвам. Научете се да си гледате во сопствениот живот. Ако ви смета, игнорирајте го. Немора толку погрдно да се однесувате кон ваките луѓе. Заборавате сите дека пред се ние сме само ЛУЃЕ! Сите. До еден.
    А на која основа ги поддржуваме?
    На човечка основа. Јас се осмелувам себеси да се наречам чоек. Оти не го негирам и омаловажувам постоењето на различните луѓе од мене.
    Сум совесна, и разумна личност.
    И знам дека и сега а и во иднина никогаш нашите спротивставени ставови нема да се пресретнат, и зато во главно мислам дека дебатите од ваков тип се тотално губење на време.

    На крајот пак јас ќе мислам дека хомосексуалноста не е болес, и дека чим се случува по природен пат е природна, и дека тие луѓе имаат не поќе и не помалку туку ИСТИ права како и сите останати. А ти секогаш ќе го мислиш спротивното. И крај.
     
    На Lolo5, teddi, MajklMK и 4 други им се допаѓа ова.
  12. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Значи повеќето мислите дека хомосексуалците се родени така.
    Откриен ли е генот?Дали може едно да речеме 10 годишно дете се испита дали е носител на тој ген и пред време да се открие дека ќе биде хомосексуалец?
    Ако постојат научни сознанија, базирани на докази,да веруваме дека не е болест.
    Секоја болест не е психичко растројство, но и обична настинка делува на психата.
    Така да треба прво точно да се дефинира дали се болни или не.Дури потоа врз основа на заклучоците да им се дадат права.
     
  13. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Да, немаат права, бидејќи правата, кои опшеството ги наметнало, законските прописи, не смеат да се кршат туку треба да се ускладат кон друштвото/опшеството, без притоа да прават било какви проблеми во социјалниот живот на останатите.
    Норми постојат кај нас и се следат, му ја мислат и тоа добро тие што тоа го пропишале, па не цели паради да направат и што и да бараат.
    Кај нас да речам ги нема овие луѓе толку тивки, никакви права не си бараат, како да не постојат, ајде ако се смели нека излезат и побараат нешто, не зборувам како ќе бидат сватени, лошо или добро еве има луѓе како тебе што ќе ги сватат, па и многу ги подржуваат, зошто не се смели тоа да го покажат, дали е само заради дискриминација или длабоко во себе и покрај нивниот сексуален растроен нагон сваќаат дека природниот тек на животот е единствен, тогаш зошто ти со твојата нормална сесуална определеност, со тоа што знаеш што значи или ќе дознаеш да се биде мајка, да имаш дете во нормални услови со маж, да имаш многу внуци и да дочекаш правнучина се дрзнуваш да подржуваш нешто што тебе лично не те засега, остави ги тие луѓе нека си бараат права, нели не се сметаат за болни, можат тие сами.



    s1a1n1d1r1a1

    Тие големи промени што ги викаш ти, не се убави промени и не можеш да знаеш како ќе влијаат по многу години, затоа е тешко да се прават такви закони за брак меѓу истополиви како и посвојување на деца, не знаеш дали фала ќе ти речат или ќе те мразат(не тебе лично,на тие што се занимаваат со тоа, свесно и разумно), затоа е тешка секоја промена и треба убаво да се размисли што е најдобро во нашето опшество, бидејќи повеќето гледаат и за иднината, не само за во сегашноста.
     
  14. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    De-lovely, прво јас да те прашам нешто, ти да не имаш магична кугла?

    Во врска со педофилите, гледам тврдиш дека во никој, ама во НИКОЈ случај детето не е согласно на таков однос т.е. присилено. Со зоофилијата гледам не веруваш некое животно да гаи чувства спрема човек, а може да ми образложиш зошто не веруваш, и дали имаш некој доказ дека ниту едно животно нема емоции према човек?
    Или онака ги истраска од ракав овие информации, колку да се каже...

    За првиот случај, имаше и по весници за малолетно девојче кое со полиција едвај го одвоиле од некој педофил, таа тврдела дека е `заљубена` и не сакала да го напушти педофилот (ќе побарам на интернет за линк). А бев и лично сведок на таква ситуација во Македонија, таткото дознава дека малолетната ќерка се гледа со маж на 40 години, и викаше, ја казнуваше, ја искрши и извитка од ќотек на крајот, а она пак тврдеше дека го сака и бегаше од дома.
    Имаше луѓе кои им дадоа поддршка на овие две млади дами на кои очајнички им требаше истата за да бидат среќни во љубовта, каков е вашиот став конкретно на горенаведените ситуации?
    Дали ќе ја поддржите нивната Љубов?

    Да ве прашам, дали животните имаат ЕМОЦИИ?
    De-lovely, те прашувам директно, дали знаеш сега во моментов какви емоции има моето куче спрема мене? Дали е научно докажано дека животните немаат емоции, за да ти тврдиш дека ниту една коза не гаи чувства према човек?
    Можеби имаш увид и анализа на секое животно на планетата земја, па така сигурно тврдиш...

    И гледам дека ја заборавивте ситуацијата со 3 и повеќе единки, еве ние сме докажано возрасни, свесни, зрели, согласни за нашата сексуална ориентација и врска. Сега ние тројцата сакаме брак и дете.
    Дали ќе ја добиеме вашата поддршка?

    И ајде, веќе ако тврдите дека хомосексуалците СЕ РАЃААТ со таа сексуална предиспозиција, па и педофилите/некрофилите/зоофилите СЕ РАЃААТ со истата!!! Или тука пу-пу не важи?
    Може да ми објасните зошто педофилите/некрофилите/зоофилите се дискриминирани во однос на хомосексуалците? Зошто тие се казнувани за својата сексуална ориентација, а хомосексуалците не?
    Зошто едните имаат, а другите немаат права?
     
    На Abeja и sweet-star им се допаѓа ова.
  15. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски

    Незнам дали разбираш англиски ама ете ќе ти копирам еден текст ...

    Psychology was one of the first disciplines to study homosexuality as a discrete phenomenon. Prior to and throughout most of the 20th century, common standard psychology viewed homosexuality in terms of pathological models as a mental illness. That classification began to be subjected to critical scrutiny in the research, which consistently failed to produce any empirical or scientific basis for regarding homosexuality as a disorder or abnormality.Since the 1970s, the consensus of the behavioral and social sciences and the health and mental health professions globally is that homosexuality is a normal variation of human sexual orientation, while there remain those who maintain that it is a disorder.[2] In 1973, the American Psychiatric Association declassified homosexuality as a mental disorder. The American Psychological Association Council of Representatives followed in 1975.[3] Thereafter other major mental health organizations followed and it was finally declassified by the World Health Organization in 1990. Consequently, while some still believe homosexuality is a mental disorder, the current research and clinical literature demonstrate that same-sex sexual and romantic attractions, feelings, and behaviors are normal and positive variations of human sexuality, reflecting the official positions of the American Psychiatric Association and the American Psychological Association.

    Накратко објаснува дека иако во 20ти век се сметала хомосексуалноста за болест, сите истражувања направени НЕ ПОКАЖАЈА НИКАКВИ РЕЗУЛТАТИ дека постои било какво нарушување. Од тогаш па наваму хомосексуалноста официјално не се смета за болест, туку досегашната клиничка литература демонстрира дека истополовните односи, чуваства и однесувања се НОРМАЛНИ и се позитивни ВАРИЈАЦИИ на човечката сексуалност.
     
    На MajklMK и tessie им се допаѓа ова.
  16. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Мислам дека еден текст не е доволен да докаже дека се родени така.Абеја изнесе доказ дека некој се излечил, и дека е болест.Tака да тие официјални текстови мене не ми држат вода.
     
  17. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Значи очигледно ти не разбра.
    Ова е историја. Вистинска. Не е неофицијален текст.
    Во 1990 година НАВИСТИНА Светската Здравствена Организација ја декласифицира хомосексуалноста како болест! Моментално нигде во најголемите и најбитните здравствени организации и друштва хомосексуалноста не се води како болест, поради претходните психички и физички истражувања.
    То така е :D Не е шпекулација, не е рандом текст од интернет.
    Ти преферираш да верваш на некој шо напишал дека една личност се излекла, а не на СЗО?

    Знајш ти како настанале тие „лечења“ на хомосексуалците?
    Ги мачат, ги малтретират се дури признат дека се излечени. Се дури не се повлечат во себе.
    Неодамна гледав документарец за една хомосексуална девојка од Србија мислам беше, на 15-16 години си фатила девојка. Од дома дознале и за пуштиле во ЛУДНИЦА каде шо седела под седативи 5 години. Се дури на крај не почнала да се одесува како шо знаела дека мора за да излези некогаш од таму. Почала да вели дека е излечена, дека сега машки сака и слично. Кратко после нејзиниот излез сега веќе полнолетна, сеуште ЛЕЗБЕЈКА, ја тужи психијатарската болница како и нејзиното семејство.
    И го украле најубајот дел од животот. На сопственото чедо. Сега е девојката со ментални нарушувања. Депресија, анксиозност, параноја, намалена самодоверба, суицидалност...

    Браво. Ако го поддржвате то. Браво. Треба срам да му е на таквите луѓе. Тие се тие шо треба во лудница да скапват.
    Како големите промени за кои зборав претходно не се убави промени?
    Како признавањето на правата на црнците не беше убава промена?
    Како признавањето на правата на жените не беше убава промена?

    Сега ти тука седиш на фемина и дебатираш и работиш и живејш како шо живејш, а се надевам се најубо дај Боже, благодарение на жените кои пред стотици години СТАНАЛЕ И ЈА ДОНЕСЛЕ ВАКВАТА ПРОМЕНА! Да не биле тие, јас и ти сега и сите ние тука ќе работевме по цел ден и ќе ќутевме на ќотекот од мажот. Оти така било.

    Човештвото еволуира постојано. Мора да се прилагодиме на сечиите потреби. Мора да има промени.
    Хомосексуалноста не настанала вчера, постои од самото постоење на човештвото. Ама сега е времето кога луѓето се сметат за поразумни и понеконзервативни.
    А идните генерации ќе се однесуваат, и ќе ги прифаќат промените во согласност со то како ние ќе ги воспитаме ;)

    Моето дете лично ќе биди воспитано да не ги дели или ограничва луѓето според религијата, расата, сексуалноста, националноста или слично. Моето дете ќе биди воспитано да ги одбира луѓето околу него исклучиво според то какви луѓе се.
    Според мене, сите се делиме само на луѓе и нелуѓе.
     
    На Lolo5, teddi, MajklMK и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    Vinozitke еве:
    http://www.ilgiornale.it/news/esteri/lo ... 93486.html
    Иако со ова светот на LGBT воопшто не се согласува,сепак испитувањето е направено со цел идните родители да можат да изберат.Исто така многу дисутибилно.
    Бај д веј
    И луѓе не ли е ова дискусија за правата на Homo sapiens sapiens и неговите сексуални определби,а не за животни,натприродни сили и што ти знам не? :D
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  19. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    А што е со таквите кои години имале нормални сексуални односи, а по години се смениле и станале хомосексуалци, баш ова ме интересира, дали ете како што велат дека е стекнато од раѓање само, не треба да останат такви како што се до крајот од мали, како што тие се чуствувале години и се му било нормално и биле сексуално задоволени, го промениле ставот и станале хомосексуалци, Има и такви!! дали тоа не е заради влијание на околината и желбата да пробаат нешто ново (бидејќи се се нуди на пазарот) бидејќи му се допаднало.
     
  20. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски

    То е друго. То е експериментирање со сопствената сексуалност.
    Јас сум хетеросексуална, ама ако сакам да пробам секс со жена ќе пробам. То нема да ме напрај лезбејка... То ме прави само љубопитна. И сигурно има луѓе кои се филмат и кои се преправат и кои испробват... Збораме ние за 100% хомосексуални луѓе. Од сите има исклучок.