Правен факултет-Јустинијан Први

Дискусија во 'Образование' започната од MyMar, 4 јуни 2010.

 1. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  825
  Допаѓања:
  819
  Пол:
  Женски
  Од мене совет за бруцошите: Одете редовно на предавања,и фаќајте поени за активност на час,во прва година може ке треба повеќе пати да се јавиш за еден поен ама понатаму е многу полесно
   
  На Lady Lawyer му/ѝ се допаѓа ова.
 2. siki-mac

  siki-mac Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0

  a kako go otvarate forumot,koja strana??
   
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.703
  Допаѓања:
  9.952
  Пол:
  Женски
  Да ве прашам за електронските индекси нешто: Дали ви работеа одма кога ви ги дадоа? а ако не , колку чекавте?
   
 4. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  492
  Како мислиш дали ни работеле одма кога ни ги дале? :^)
   
 5. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.703
  Допаѓања:
  9.952
  Пол:
  Женски
  Па нас ни ги дадоа одма првата недела. Ама не работат одн. не можеме да се логираме. Требаше да бидат активирани до сега... ама ете и денес пробав да се логирам и ми вика погрешна комбинација на пасворд и корисничко име.
   
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  492
  Да не мислиш на електронското досие?
   
 7. brmbrmbrm

  brmbrmbrm Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  Ima li nekoj koj e zapisan ili bil zapisan na praven fakultet na Pravni Studii ...prva godina sum i mi e potrebna pomos bidejki tamu nikoj nisto ne objasnuva site o4ekuvaat da znaeme SE odnapred :@.... mi treba pomos konkretno za predmetot Istorija na Pravoto ( B. Popovska)- so e bitno a so ne ? ima premnogu izopa4eni iminja , godini , opisuvanje od kade do kade se protegala nekoja teritorija.... i sl stvari a testovite se so zaokruzuvanje i 4ri ponudeni odgovori .... ke moze nekoj da mi kaze so kako da u4am ? isto i za voved vo pravo ( D. TAskovska)? ve molam ako nekoj nesto znae neka mi pomogne ...blagodaram mn
  [mod-kirilica:14gj5sd3][/mod-kirilica:14gj5sd3]
   
 8. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.703
  Допаѓања:
  9.952
  Пол:
  Женски
  Оф леле, јас сеа мака мачам како ќе поминат есеиве?!
   
 9. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.875
  Допаѓања:
  30.667
  Пол:
  Женски
  Јас дипломирав на правен одамна, по старата програма бев и тогаш историја на право кај Б. Поповска не се полагаше многу лесно, беше многу обемен и асистентот многу бараше. Сестра ми(таа е по ЕКТС) лани кога полагаше историја исто кај Билјана Поповска кажуваше дека многу лесно било и дека прашањата биле општи, значи најбитното. Јас мислам дека повеќе внимание треба да обрнеш на Вовед во право, зашто и потежок е испитот, и Добринка Тасковска е малку лева :lol: таква беше јас кога студирав, а и сестра ми кажуваше дека давале многу зезнати прашања, двосмислени, тешки и небитни. Сепак најдобро е да ти објасни некој кој студира по новата програма.
   
 10. bile991

  bile991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  10
  Некој да каже какви прашања дава Поповска на колоквиум ? :)
   
 11. rozeta-duskovska

  rozeta-duskovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Praven fakultet-Skopje

  Me interesiraat dokolku nekoj moze da mi dade informacii za pravniot fakultet vo Skopje ...Bas se interesiram so kak, zosto ? :D cekam informacii :*
   
 12. sheistheone

  sheistheone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Vaka sega sum 4ta godina i razmisluvam za zapisuvanje na fakultet...nekako najveke bi sakala da odam na politicki studii na pravniot fakultet...pa bi sakala da znam kako e,dali e mnogu tesko,dali se mn golemi knigite,i so kolku poeni bi mozela da vlezam vo drzavna kvota...ako ima nekoj so znae ili so e na ovoj faks bi go zamolila da mi odgovori...
  [mod-kirilica:261pgc7i][/mod-kirilica:261pgc7i]
   
 13. brmbrmbrm

  brmbrmbrm Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  Правен факултет

  Запишана сум на правен факултет Јустинијан Први и сум прва година. Бидејќи никој ништо не објаснува на факултетов и сите очекуваат да знаеме се, а уствари сме почетници морам овдека да прашам. Сакам да учам за адвокат, ама не знам како иде тоа. Знам дека овие првите три години се за диплома правник и после тоа ништо не ми е јасно што треба да правам. Треба ли просек за тоа, или можеби постои некое определување нешто додека си на овие 3 години? Знае ли некој?
   
 14. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.879
  Правен факултет

  После тие 3 години, имаш опција да продолжиш на 2 години мастер студии, кај што си избираш насока... во твојов случај ти треба правосудна, најверојатно на модул казнено право. Во текот на вкупните студии ти треба просек минимум 8,00 ако сакаш да одиш во Академија за обука на судии и обвинители.
  После студиите ти треба стаж од минимум 2 години за да можеш да полагаш правосуден испит, па после тоа имаш испит за адвокати... :?:
  Многу е, и јас сум веќе дипломиран правник, во моментов сум на втората година на мастер студии - казнено право и мислам дека на старост ќе успеам да бидам тоа што сум замислила кога сум се запишувала на факс... Животиште! :worried:
   
 15. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.875
  Допаѓања:
  30.667
  Пол:
  Женски
  Испит за адвокати веќе не се полага. Сега само со правосуден можеш да бидеш адвокат :)
  А за просекот 8.00 за на Академија, законот го изгласаа, ама дали помина на Уставен суд и дали стапи во сила?
   
 16. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.879
  Изгласан е законот, мојава генерација се надеваше дека ке падне на уставен зашто одредбите треба на законот ретроактивно да му важат, т.е. сме се запишале според стариот закон за академијата, а сега треба да ни важи новиот... Сеедно, ако не факултетот (дојди вчера) - државава не зеза цело време :sweat:
   
 17. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  85
  И Снежана среќно си живееше со принцот и јас ќе остарам и коса ќе ми побеле дур завршам со Родна...
   
  На Tamara__96 и JuLleE им се допаѓа ова.
 18. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.879
  Aуууффф таа убавицата.... Па искрено јас немав многу мака со неа, жива среќа, ама може бев меѓу ретките такви! Многу заглавија кај неа, особено некој што немаше средства во моментот да и ги купи и покаже книгите нејзини... Срамота за интелектуалец и многу нехумано... Да не зборувам што дави и замара со глупости, семинарска ваква, семинарска таква, чекај редови од сабајле до вечер кај неа... честопати сме размислувале да кампуваме пред канцеларија со надеж дека кога-тогаш ке ја начекаме жива... :rofl:
   
 19. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  825
  Допаѓања:
  819
  Пол:
  Женски
  Значи минимум 8.00 просек требало за академија,а на факултетот пак колегите спомнуваат дека и за полагање на правосуден требало просек,тоа би било апсурдно стварно..нема такво нешто нели? :o
   
 20. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.879
  Не треба просек за правосуден, ти треба минимум 2 години приправнички стаж. Инаку освен 8,00 просек за Академијата, треба да исполниме и ред други апсурдни критериуми, од типот на искази на 50 луѓе во врска со нашата личност, истовреме да те познавале не знам колку години, а да не ти се роднини... :?: