1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правен факултет-Јустинијан Први

Дискусија во 'Образование' започната од MyMar, 4 јуни 2010.

  1. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Незнам за другиве не ми предавале, ама Астеруд е најпроблематичен професор што постои,ќе си имаш маки со нејзе. Не пушта за жива глава :( Со лесно
     
    На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Shanina

    Shanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Книгата не мора да биде оригинал, затоа не прави проблем, инаку првиот дел од испитот сите ќе го полагате писмено, а вториот усно, а доколку не сакаш да полагаш на делови или во случај да го паднеш едниот дел се полага цел испит писмено.
     
  3. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Лелее :|, сепак фала ти :)
     
  4. Slav

    Slav Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Decki moze nekoj da mi prati vo PP silabus od Angliski jazik?
     
  5. Macedonianbro

    Macedonianbro Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    26
    Здраво на сите ....Јас сум прва година,прв семестар на Правен ....Е сеа што студенти колеги ми кажаа на кратко дознав е дека,постојат скрипти кажано скратено прераскажување на предметот.Имало и копии од прашањата од стари колоквиуми претходно.Ми кажаа ова може да го најдам во копирниците Зоки и Либро у Мавровка...Така и сторив,земав скратени скрипти по Социологија, Историја,Вовед и Економика на Право .... Прашањето е .... Треба сериозно да се потпирам на скриптите и само од нив да учам,зошто просто кажано се прочистени и само најглавното го има ....40 страни се спрема тупењето од 500 страни на главните книги ....Да учам за испит сега од книга или од скрипта ми е збунетоста ?!
     
  6. Tete Capdevila

    Tete Capdevila Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Да не продава некој Вовед во право од Балајџиев?
     
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Тие прашања што ги има во книжарите се од времето кога полагавме електронски влезни колоквиуми, не знам сега како и што полагате ама не се истите сигурно, не се потпирај на тоа...Околу скриптите, можат да ти бидат од помош али со нив се стига максимум до 7мица, и тоа не кај сите професори, некои ти бараат малтене се за 6ка, така да загреј столчето ако не сакаш да влечеш предмети.
     
    На Macedonianbro и SummerGirl им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    За Каролина Господ да ти е на помош. Проблематична професорка. На другарка моја и предаваше. Маста им ја извади на сите од групата. Ќе те исцеди за 6ка.

    Останатите се ок. Особено Јасна. Јас немав никаков проблем со неа.

    @Tete Capdevila мислам дека ти ме прашуваше за истото.

    Од прв семестар професорите се ок, ама од втор се терсене. Од прв особено внимавајте на Вовед и Економика.
     
    На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Ох, во ред :|
    Ти благодарам :)
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Многу е уфилмана. Од прва година она, Родна и Тина се оу мај гад. Премногу бараат. Јас додека студирав Каролина не предаваше на правни студии, ниту Добринка и Александар Спасов. Професори по Вовед во право беа Мицајков и Бајалџиев. Вториов беше коректен, ама првиот беше најкатил професор.
     
  11. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    А вака на прв поглед изгледаше океј, ама како што слушам не е баш (facepalm)
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Не сум слушнала некој да каже добар збор за неа. Можеби ти ќе имаш среќа.
     
    На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    23
    Спасов,Вовед во право која книга бара сега во прва година?
     
  14. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Да не продава некој Вовед во правото?
     
  15. Monicka_monka

    Monicka_monka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Да не знае некој на правен предмет што е презапишан во оваа 2019 год.и кој не е полаган ниту еднаш во неа дали може да се полага во 2020 год.на пример во јануарска сесија
     
  16. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.642
    Допаѓања:
    116.348
    Пол:
    Женски
    Е-2 важи 3 сесии.
    Ако лани во септември/октомври си запишала Е-2 и не си ги искористила сесиите годинава,тогаш треба ново Е-2 за да полагаш во јануарската сесија.Но,рокот за Е-2 беше од 23 септември до 4 октомври.За сега дали ќе можеш да запишеш Е-2 прашај на Студентски Прашања.
    Ако си го презапишала со Е-2 оваа година,може уште да има важност.Важно е кога имаш запишано Е-2.
    Оди на Студентски Прашања,таму најубаво ќе ти кажат.
     
  17. Macedonianbro

    Macedonianbro Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    26
    Што е Е-2?!
    Ми падна на очи дека пуно го зборуваат,тема е.Бруцош сум,има ли врска и за нас?!
     
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.642
    Допаѓања:
    116.348
    Пол:
    Женски
    За сите години важи тоа.Кој нема полагано или нема положено предмет во трите редовните сесии,мора да го презапише со Е-2 процедура.
    Ако мора да презапишеш предмет,треба да одиш на Студентски Прашања и да кажеш дека сакаш да презапишеш предмет,па ќе треба да пополниш изјава за презапишување и да уплатиш илјада денари во пошта или банка.
     
    На Macedonianbro му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Macedonianbro

    Macedonianbro Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    26
    Не нова генерација сум на Правен,19/20 прв семестар во прва година ...Ова значи ако еве не положам Вовед во Право во нормалните три сесии во јануари,јуни итн...ќе мора да запишам е2 семестар и ми се дава шанса плус уште некоја сесија да полагам наместо да презапишам?! Многу ми е збунувачко ....Нормално е паднеш семестар,го презапишуваш и одново слушаш и полагаш ...
     
  20. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.642
    Допаѓања:
    116.348
    Пол:
    Женски
    @Macedonianbro
    Да надополнам.
    Да,ако не го положиш предметот додека има рок во трите редовни сесии,мора да го презапишеш со Е-2.
    Не се слуша предметот,само се презапишува.Дур има рок,можеш и во казнена сесија да полагаш.
    Е-2 се запишува и ако немаш услов за летен семестар и за можеш да полагаш во Јануарска сесија.
    Ќе појдеш на Студентски,ќе им ја кажеш твојата ситуација,ќе прашаш и ќе ти кажат што треба да направиш.
     
    На Macedonianbro му/ѝ се допаѓа ова.