Правилно акцентирање на зборовите

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Angelche, 19 октомври 2010.

 1. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.355
  Како и сите национални јазици, и македонскиот јазик си има свои акценти на зборовите.
  Правилото за акцентирање, сигурно ви е на сите добро познато, затоа што се учи уште од 4 одделение. Секако, постојат и отсапувања, на кои што исто така треба да внимаваме.
  Да, можеби ние се изразуваме литературно, но дали правилно ги акцентираме зборовите?
  Па драги форумџии, дали правилно ги акцентирате зборовите или тоа го занемарувате?
  Како реагирате кога некој ќе неправилно ќе акцентира некој збор?
  Кога ќе слушнете некој чуден акцент? :lol:
   
 2. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.553
  Допаѓања:
  1.548
  па мислам дека литературно се изразувам..и акцент некој и да утне ке се насмееме малце и ок, не ме нервира толку многу....
  многу се нервирам кога некој македонски не зборува баш најдобро, додава и одзема букви од зборовите.. ама затоа англиски(или некој друг јазик) течно и прилично добро се изразува..
  исто така ме нервира кога ке видам СФАТИ.. напишано со В..
  кога некој ке каже прибидејки... каков е тој збор?? никогаш не сум сфатила..
  КРОМПИР.. :x :x СТРЕДА :x :x
  не знам се пишува одделно.. а не заедно..
   
 3. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  254
  Oдделение ;)
   
 4. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.653
  Допаѓања:
  54.780
  Пол:
  Женски
  Обично зборувам на дијалект, и акцентирам според дијалектот, но кога се бара литературен јазик, го користам правилното акцентирање.
  Дијалектите се дел од македонскиот јазик, а различното акцентирање е дел од дијалектите, но на телевизија користењето и на едното и на другото е недозволиво. Ми пречи кога ги слушам тие синхронизираните серии на тв (морам да напоменам дека не ги гледам, да си се исчистам од сомнеж ;) ), и кога ќе забележам неправилно акцентирање, а да не го спомнувам нелитературниот говор.
   
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  Епа кога зборувам литературно, се разбира дека правилно ги акцентирам зборовите. Е кога зборувам на дијалект, тоа е веќе друга приказна :D :D :D
   
 6. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.831
  Допаѓања:
  13.298
  Јас не акцентирам правилно.
  НЕ викам Кисела‘ Вода, сувите‘ гранки, со акцентот на правилно место. Па смешно ми е, а згора на се и никој не вика така само наставничката по македонски. Или Та‘мара. Чудно ми е, и никогаш нема да зборам така.
   
 7. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.653
  Допаѓања:
  54.780
  Пол:
  Женски
  Мислам дека "сувите гранки" не е акцентска целост ;)
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  ^ И јас така мислам. Акцентот е на ТЕ само во народната поезија.
  А иначе за ТАМАРА.... како го изговараш: Тама‘ра? :^)
   
 9. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.506
  Во маало си зборувам на сленг, си го обожаавам маалскиот сленг. Кога ќе излезам од населба е малку поинаку :) На јавни места, особено на работно место, исклучително внимавам како се изразувам. И ме живцира кога ќе чујам неправилно акцентирање од страна на колеги, и од сите луѓе со дејност во културата, јавни личности и политирари. Од останатите воопшто. Добро, ептен ако не е некој исклучок... 8)
   
 10. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.831
  Допаѓања:
  13.298
  ^^ Во учебникот по македонски го имаме тоа. А Тамара, неможам ни да препознаам како го изговарам. :wasntme:
   
 11. kuchka

  kuchka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  13
  сувите гранки е акцентска целост формирана од придавка и именка и акцентот паѓа секогаш на придавката и акцентирањето се врши на сувите ;) мислам дека е убаво да се употребува акцентот бидејќи ако не ни требал немало ни да го измислат :D :D ;)
   
 12. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.999
  Сакам да се изразувам правилно,како што си е редот....Со оглед на тоа дека работата ми налага комуникација со многу луѓе,мора да внимавам.Со блиски луѓе нормално е да се употреби и некој сленг ама кога ќе се замешаш со друг народ, мислам дека мора да пазиме на тие работи.Сепак факт е дека Македонија има доста дијалекти и не можеме да очекуваме сите да зборат правилно,со акцентот на место итн.
   
 13. EMILI1999

  EMILI1999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  Може ли некој да ги Акцентира следниве зборови ( интернет, компонира, атеље, антена, микроскоп, коментар, пиеса, култура ) Ви благодарам за секоја помош!
   
 14. lavce1359

  lavce1359 Активен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2012
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  16
  микроскоп на И; коментар на А; антена на Е; ателје на последното Е; компонира на И; интернет на средното Е; пиеса на Е; култура на второто У. мислам дека се така ;)
   
  На EMILI1999 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.916
  Допаѓања:
  26.680
  Пол:
  Женски
  Ееее.. дијалетите се друга приказанаа. :!: Литературно секако сите мора правилно да ги акцентираме зборовите.. :) А обично во струмичкиот најчесто се акцентира зборот неправилно „телефон“.. на „о“ кога паѓа акцентот.. :puke:
   
 16. kiki200

  kiki200 Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Може ли некој да напише 10 збора правилно и неправилно акцентирани ??
   
 17. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.831
  Допаѓања:
  13.298
  Погоре имаш зборови правилно акцентирани, ама ти не ни можеше да погледнеш нели? Или сакаше некој друг да ти ја напише домашната работа?
   
 18. kiki200

  kiki200 Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  океј е немора да напаѓаш :):*
   
 19. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.750
  Допаѓања:
  32.503
  Пол:
  Женски
  @kiki200 Правилата за акцентирање на зборовите во македонскиот стандарден јазик не се стихови кои можат да се прочитаат и механички да се научат. Тие бараат логика во разбирањето и правилен изговор во усната комуникација. Ако ги познаваш правописните правила и правилата за отстапување од третосложното акцентирање, нема да имаш потреба од помош, уште помалку некој да ги коригира твоите акцентски грешки во изговорот на зборовите.
  Тоа што ќе ги препишеш истите зборови од форум е само лицемерие кон себе. На тој начин нема да научиш ништо. Потруди се самостојно да постигнеш резултат и не очекувај дека секогаш некој ќе биде на располагање за да ти помогне на овој начин.
  П.С. Имаме толку убав литературен јазик што навистина не ја разбирам потребата од игнорантен и површен однос кон неговото изучување.
   
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.961
  Допаѓања:
  55.841
  Пол:
  Женски
  Знам многу добро на кој збор каде треба да стои акцентот, но кога зборувам се случува да нагласам друг вокал наместо правилниот.