1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правило за добар текст

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од rici.aaaaa, 2 мај 2012.

 1. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.389
  Се надевам дека нема ваква тема,воедно и се надевам дека ке ви се допадне! Значи оваа тема ја започнувам,надевајки се дека ке можеме да подискутираме околу она :"Дали се плашите " да го прочитате својот текст пред пријатели,сакани и кога пишувате дали сте помислиле дека постои правило кое ке го следите на пример:ВЕРУВАЈ ВО СЕБЕ,БИДЕТE ИМАГИНАТИВНИ,БИДЕТЕ НЕЗАУЗДАНИ,БИДЕТЕ ХРАБРИ ДОДЕКА ПИШУВАТЕ. Или едноставно земате празен бел лист хартија го пишувате она што ви лежи,а потоа кога ке посакате да биде прочитано она што сте го напишале кај вас започнува некој вид на страв од критика .Би сакала да ги споделиме чуствата околу пишаниот збор.Поздрав
   
 2. Elichka

  Elichka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2012
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Женски
  Дали постои правило за добар текст

  Страв од критика не сум почувствувала никогаш.
  Не се плашам да ги читам текстовите кои јас сум ги напишала пред други, но имам и некои приватни кои не сакам да стигнат до рацете на другите.
  Иначе, правило за добар текст, може да се каже дека постои.
  Добра тема + инспирација + стилски изразни средства + опширни и сликовити описи + конкретни и јасни реченици = би требало да излезе добар текст. :)
   
 3. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Дали постои правило за добар текст

  Можеби не правило, но некоја си формула. Добар текст е различен за различни очи. Секој има свој стил на пишување.
  Но, еве, мојата т.н. формула за добар текст би била: сликовита компарација + анафора + не предолги реченици + никакво забегување од темата.
   
  На LadyyGaga му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Дали постои правило за добар текст

  па ова зависи различни вкусови,различни стилови итн.Еден текст различни луге на рзличен начин го гледаат....
   
 5. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  834
  Дали постои правило за добар текст

  Бегање од клишеа како од ѓавол ! :devil: И избегнување на реченици составени од еден збор кој би требало да ја долови уметничката смисла...
   
 6. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  834