1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Не би требало, нема причини, банката ја интересира навремено плаќање на ратите од кредитот, а кога вие ќе го упишете правото на сопственост тоа зависи од вас, во случајов кога ќе го платите данокот на промет на недвижности, за да нотарот го солемнизира договорот и после да го спроведе во катастар.
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. elektroalf1989

    elektroalf1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2018
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    10
    Нееее НИКАКО !!!!!
     
  3. Але ~

    Але ~ Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам,, доколку сакам да затворам дооел фирма која што има некои минимални долгови мора да оди во стечај и потоа како се враќаат долговите? Дали лицето мора да е вработено пак и дали ке го следува здраствено ако тоа не е вработено туку неговата сопеуга/сопруг? И колку чини и трае стечајната постапка?
     
  4. Diamant

    Diamant Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Машки
    Ako ides vo stecaj ne treba da gi plakas dolgovite. Samo avansot za stecaj. Od 500 evra do 1000 evra
     
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Да ме потсети некој за процедурата.
    Купувам имот. За на нотар ми треба ли да ми е платен данокот и Град Скопје или може да го средиме договорот кај нотарот а отпосле да платам данок? Околу 2000 евра е, немам толку.

    И, дали е можно данок да се плаќа на рати?
     
  6. Diamant

    Diamant Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Машки
    Mora da go platis
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    прво данок потоа нотар иначе да може да се плати на рати ама неможе да се префрли имотот без платен данок, не ти ги даваат договорите
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Дали имам право на адвокат при потпишување на договор за вработување?
    Дали мора одма да го потпишам?
    Сакам пред да се одлучам дали да работам за нив, договорот што ќе го потпишувам да го виде адвокат?
     
  9. Diamant

    Diamant Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Машки
    Mozes da pobaras kopija od dogovorot za vrabotuvanje i da go odneses na advokat ili drug pravnik da go procita.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mar89

    Mar89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Машки
    Zdravo... Izvinete so pisuvam so latinica... Vaka imam problem so brat mi, pred izvesen period napravivme rokada vo stanovite t.e. toj so tatko mi (brat mi izleze od negoviot pomal stan i se vseli vo pogolem na tatko mi) a se dogovorivme da koga ke se preseli da mi ja doplati razlikata od maliot stan do golemiot. Majka mi e umrena pred nekoja godina a stanot e steknat vo brak.. E sega sakam da znam kade da odam da se sovetuvam ili da pocnam procedura da se podeli stanot vo koj e brat mi bidejki po negovo sega ne sme se taka dogovorile edno drugo nesaka da doplati a dogovorot bese razlikata da ja doplati. Znam loso e sto nemame nikakov notarski ili advokatski dogovor ama stanot e uste na ime na tatko mi i toj go ima predupredeno deka nema da mu go prepise stanot dodeka ne mi gi isplati parite. Se raboti od 30m2 razlika vo stanovite a jas mislam deka mi sleduva del od mojata majka... Ve molam za pomos i izvnete za dolgiot post.

    Blagodaram
     
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Имаше оставинска постапка?
     
  12. Mar89

    Mar89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Машки
    Ne... Neznam na sto konkretno mislis?
     
  13. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Најпрво треба да видиш на чие име се запишани становите во катастар, ако поголемиот стан е запишан на име на вашата мајка и татко, или ако е запишан само на вашиот татко, а поголемиот стан е стекнат во брак, тогаш во оставинската постапка требало тоа да се наведе за да делот од вашата мајка да биде рамноправно распределен помеѓу вашиот татко, вас и вашиот брат (наследници од прв наследен ред), вашиот татко може слободно да располага со неговиот имот (помалиот стан, и делот од поголемиот стан) значи можно решение за твојот проблем е следново малиот стан да ти го префрли тебе, делот на татко ви од поголемиот стан на вашиот брат, а имено, вашиот брат си има дел од наследството на вашата мајка, а вие вашиот дел од наследството на вашата мајка (вашиот дел од поголемиот стан) да му го продадете на вашиот брат, или другото можно решение е да најдете заеднички јазик и да го испочитувате взаемно тоа што сте го договориле со вашиот брат.
    Ако ве интересира уште нешто пишете ми приватна порака, сте ја исклучиле опцијата за пишување.
     
  14. Mar89

    Mar89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Машки
    Zdravo

    Samo da vi kazam ne ja iskljuciv opcijata za poraka moze komotno da mi pisete . Drugo pogolemiot stan e na ime na tatko mi a pomaliot na brat mi. Dogovorenoto ne e ispocituvano, da e nemase da pisam za problemot ako nema neli... Da e ispocituvano toa sto sme se dogovorile vo nasiot slucaj da doplati za pogolemiot stan, nema da baram resenie bidejki ne se naogja "zaednicki jazik" se se brise se se zaborava... Takvo vreme doslo od sopstven covek da se pazis... Da se navratam na temata. Vo imotniot list za golemiot stan stoi ime na tatko mi no pak ke napomenam steknat e vo brak so majka mi, sto po nekoj zakon znam deka toj del ke mora da se deli. Pomaliot stan ima udel tatko mi a sopstvenik brat mi i taa razlika od maliot do golemiot okolu 30m2 treba da ja doplati so sto vo "usmeniot dogovor" bese edno dogovoreno a sega toa nevazi. Dali da povedam ostavinska postapka ako pravel nekoj znae li dali ke my se isplati bidejki dobar del finansiski vo mojot slucaj treba da se dade.

    Blagodaram
     
  15. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Ok, ќе ти пишам во порака.
     
  16. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Вака, значи, добив вирус и отсуствував од работа 3 дена, ме заменуваше колешка која и плаќаат на рака.
    Денес, ме праша работодавецот дали ќе одам в понеделник на работа, му кажав дека, сеуште не можам да кажам, бидеќи цел ден повраќав и имав дијареа во средата и организмот почна пополека да ми закрепнува, еве денес 4 ден, се чувстувам подобро, но немам енергија.
    Го прашав дали треба да земам белешка од кај докторката.
    Ми рече не, ќе го решиме поинаку.
    Е сега, претпоставувам ќе ми крати од одмор или плата.
    Кое е моето право на боледување и дали е правно поддржано ако ми крати од одмор и плата.
     
  17. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Постојат 'КРИТЕРИУМИ за дијагностичките постапки и оцена на привремената спреченост за работа поради болести и повреди'.
    За остварување на привремената спреченост за работа поради болест и повреда, основ на критериумите е една шифра од МКБ – 10 - Меѓународната класификација на болестите.
    Избраниот лекар може да утврди привремена спреченост за работа во траење до 7 дена.
    Овде не е запазена потребната процедура за остварување на правото на работникот.
    Потребно било веднаш да се отвори постапка пред матичниот лекар, врз основа на привремената спреченост за работа поради болест, и за тоа писмено да се извести работодавецот.
    Во спротивно постои ризик, работодавецот да го откаже договорот за вработување, поради неоправдано изостанување од работа три последователни работни дена.
     
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Работодавецот ми рече и да отвораме и да не отворам, секако ќе ми скрати од плата. И аку во фирмава сум 3 месеци.
     
  19. Stefenator

    Stefenator Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Добра вечер
    Со девојка ми веќе одиме 3 години заедно и сега живееме заедно,а таа има 17 јас 19 дали ќе имам проблеми.Благодарам
     
  20. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    На какви проблеми мислиш? Живеењето заедно една година се смета за вонбрачна заедница, и се изеднчува со бракот во поглед на меѓусебното издржување и имотот стекнат во таа заедница.
    Ако мислиш на нејзината возраст, доколку таа сака и нејзините родители/стратели и дозволуваат, нема проблем. Со тоа што таа се додека не стане полнолетна е под старателство, ама тоа не би требало да создава некои пречки во секојдневието. Со оглед на тоа што законот вели дека дете кое навршило 14 години има релевантна волја да стапи со некој во интимни односи, а бракот е дозволен и пред полнолетство односно од 16 години, нема пречка. Никој не може да те обвини за полов напад или дека ја држиш со сила. Нормално, се додека таа е согласна со тоа и исто така нејзините родители.