1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Dark light ◇>

    Dark light ◇> Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Машки
    Zdravo imam problem od praven aspekt dokolku ima krivicar molam za pomos!!!
     
  2. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Sakam da prasam,dali ako go potpises dogovorot na advokat za kupoprodazba na stan a vo meguvreme se smenat rabotite i be sakas istiot da otide na notar,moze da se promeni nesto i da stane nevaliden.
     
  3. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Mozete spogodbeno da go raskinete dogovorot, ili da sklucite aneks.
    Vo sekoj slucaj ne moze da ve prisili da odite na notar, megutoa moze da ve tuzi na sud, moze da ve tuzi po povekje osnovi, zavisno od faktickata sostojba.
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kristijan4444

    Kristijan4444 Нов член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo sakam da ve prasam dali znaj nekoj dali mozam da zemam snimka od kamera na komsiite ako odam so policaec na vrata kaj niv oti mi napraja steta na kolata i ne davat nisto vikat deka policijata mu rece ovie se samo za vasa upotreba i ne smejte na drugi da mu davate informacii... ako znaj nekoj nesto kako da se spravam so ova neka pomozi. Fala odnapred.
     
  5. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Здраво луѓе,
    Имам дог.на определено. За некој ден истекува, но немам ниту анекс ниту нов договор.
    Секретарката ми вели ако не оди во аврм да ме одјави/пријави, едноставно ако ништо не направи, само ќе се продолжело вработувањето. Дали е ова точно?
    Ве молам ако знаете, пишете ми.
    Поздрав до сите
     
  6. Aleksandar441

    Aleksandar441 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Здраво сакам да прашам колку пари е да се завери едни сведителства на нотар?На број се 4 . И ако знај некој ве молам да ми кажи некој поефтин нотар во битола
     
  7. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Поевтин нотар нема, во цела Македонија цената им е иста, согласно нивната тарифа 125 денари е заверка, а секоја наредна страна е 25 ден.
    Во твојот случај вкупно ќе те чини 590 денари (4 x 125 денари), и плус 90 денари ДДВ (18% ДДВ).
     
    На Aleksandar441 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Slobodan22113

    Slobodan22113 Нов член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo!
    Ako moze malku pomos. Stanuva zbor za raskinuvanje na preddogovor za kupuvanje na stan. Sakam da go raskinam. Dali toa da go napravam so dogovor ili so spogodba. Vo ovoj slucaj jas sum kupuvacot. Jas sakam da bide so dogovor a prodavacot so spogodba. Ako moze da mi objasnite kako i zosto taka.
    Fala vi mnogu.
     
  9. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Ako nemate sustinski razliki vo pogled na sodrzinata, ne e problem dali ke bide dogovor za raskinuvanje na preddogovor ili spogodba.
    Naslovot ne pravi razlika, sustinskoto e vo sodrzinata, dali ke ima posledici za nekoja od stranite ili ke se raskine preddogovor bez nikakvi dopolnitelni megusebni pobaruvanja.
    Pozdrav
     
  10. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Вака сега ако може некој да ми одговори ке сум мн благодарна, се работи за кражба дома кога ке се дознае сторителот дали треба да с еподнесе приватна тужба и дали мора и адвокат или може и без бидејки погоре читав за некои раб декаможе и без адвокат а ако треба тогаш колку би изнесувале отприлика судските трошоци, и исто така колку би требало да наплати сторителот за вакво дело??
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Многу касно одговарам, ама може и на некој друг ќе му служи одговорот.
    Точно е дека ќе си седиш пријавена, без разлика што е истечено времето, ако не отидат да те одјават ништо не се случува. Анекс на договор или нов договор се прави за ти да си безбедна, зошто откако ќе истече договорот во секој момент може да те одјави без никаква причина. Ако имаш нов договор, ќе имаш нов временски рок во кој си сигурна дека имаш работа.
    Јас лично сум на определено, со анекси секогаш кога ќе истече договорот, и секогаш отпосле ги потпишувам. Само формалност се, јас на работа си одам, плата си земам. Ама сакам да си го имам зошто тоа е за моја безбедност.
     
    На Enci200 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Да да, фала богу така било, се средија работите.
    Јас мисев во аврм има систем и кога те пријавуваат на определено и нели има датум за истек и автоматски се прекинува. Ама добро е, не било така.
    Фала во секој случај за одговорот.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Winterland

    Winterland Нов член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво. Се надевам дека сум на право место со прашањево. Ме интересира постапката за одземање на деловна способност, дали има некој искуство како се одвива и која е шансата на човек со мозочен удар кој моментално може да се движи, но има заостанување во мозокот, размислува и функционира како дете би можела да му се одземе деловната способност?
     
  14. Winterland

    Winterland Нов член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво. Ве молам за помош. Дали може да се поднесе приговор врз постапка на доделување на имот со докази дека човекот не бил во способност во моментот да носи такви одлуки туку му било наметнато?
    Поздрав
     
  15. Marinela123$

    Marinela123$ Нов член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски


    Vi blagodaram za ubavata inicijativa. Iskrenl stignav da procitam samo mal del od razgovot, megjutoa presrekjna sum sto ima kade da se obratime nie sto sme "pravno nespretni" Bi ve zamolila da mi predlozite dobar advokat vo Skopje sto moze da mi pomogne vo resavanje na problem so semeen imot sto mi e nametnat od neodgovoren roditel i baba i dedo. Naselbata ne e bitna. Naskoro pocnuvame so ostavinska rasprava i ostavena sum sama na sebe. Bi ve zamolila za predlog na profesionalen advokat koj smetate deka e kompetenten i spremen da mi pomogne vo ovoj proces. Vi blagodaram za cela vasa pomos
     
  16. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Во судска вонпарнична постапка, при што судот одлучува за делумно или целосно одземање. Се одредува старател. Дали има имот на негово име?
     
  17. ElinelaS

    ElinelaS Нов член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имаме судско решение со кое беше доделено совладение на трети лица на имот кој е во наша сопственост со имотен лист. Тие не ја искористија шансата за извршување, а решението освен што е правосилно има клаузула за извршност пред две години. Согласно член 415 од ЗПП го пропуштија законски пропишаниот рок и клуч никогаш не им беше даден.
    Прашањето ми е дали може ваквото решение некако да стане невалидно, неважечко или како и да се фомулира со оглед на тоа што е неизвршно? Што да правиме понатаму? Некако никој до сега нема прав одговор. Ни велат да чекаме тие да преземат дејствие, па да приложиме приговор за застареност на извршувањето, но не ни се чека бидејќи тие и покрај неизвршноста го користат решението за да се покажат како лица од интерес и да ни сопираат постапки за реконструкција на кров и слично, иако не живеат во зградата јкаде истото се наоѓа.
    Би била многууу благодарна за било каква идеја [​IMG]
     
  18. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Прашањето е нејасно .. може да се обидете попрецизно да ја опишете фактичката состојба и да дадете подетално објаснување, во контекст со членот 415 од ЗПП што го споменувате ..
     
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Колку пати тужениот може да го одлага судењето?
     
  20. ElinelaS

    ElinelaS Нов член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Се работи тужба за смеќавање на владение за простор за кој имаме имотен лист ние, а согласно која требаше да им дадеме клуч, за кој не беа заинтересирани се до пред некој месец, скоро три години подоцна.