1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Diamant

    Diamant Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Машки
    Ja ne naplakjam. Ama spored tarifata mu sledi. Zasto ja napustil kancelarijata. Se pojavil na sudenjeto, ane se odlozilo po negova vina.
     
  2. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Да, му следува износ согласно Адвокатската тарифа, иако рочиштето било одложено.
     
    На RAK91 и Babyiscomming им се допаѓа ова.
  3. Victor80

    Victor80 Нов член

    Се зачлени на:
    16 декември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво,прво поздрав до сите,се надевам дека некој ќе ми даде стручен совет или искуство околу мојот случај.
    Имено јас сум сопственик на пола куќа во која сум роден а и живеам а тука се родени и моите деца која ја градеа татко ми и мајка ми кои живееа во заедница со дедо ми,од кога почина дедоми Бог да го прости целиот имот се подели на 2 еднакви дела(татко ми и тетка ми од друг град која нити живеела нити учествувала а и кога се градеше куќата таа беше мажена).Е сега тие поднесоа до суд предлог физичка делба и нагласено дека куќата била неделлива,тие сакаат да се продаде по секоја цена,за нив не е важно,јас им предложив сума на тоа не возвратија и мислам дека ќе притиснат да се оди до лецитација.
    Прашањето ми е дали јас и моето семејство сме некако заштите бидејќи куќата ја градел татко ми а јас веќе 20 години ја подновувам одржувам надградувам и дали и по кој однос може да се прогласи за неделлива зошто ние немане каде да одеме.
    Иначе куќата е класично Македнска градба од пред 40год.на 2 спрат,приземје+кат со широки ходници и двата спрата се адаптирани за живеење на 2 фамилии-со кујни,спални,дневни...(така живеевме со татко ми тие на 1,ние на 2 спрат,единствено 2-те купатила се на призенје.Најискрено ве замолувам за совет или искуство,однапред ви благодарам
     
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Според Тарифникот мора да се плати иако е одложено.

    Отприлика: 9.360,00 (ако само тебе те застапувал, а ако имало и други освен тебе, тогаш сумава се сголемува за 25% за секое лице) +18% ДДВ = 11.045,00 денари.
     
  5. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Тоа е нивно, легитимно право и како заеднички наследници можат да располагаат со куќата. Доколку нема ништо на твое име, не можеш да го оспоруваш да ја продаде. Етички би било доколку сака да ја продава прво тебе да ти ја понуди или да ти даде дел од сумата. На суд можеш да истакнеш само колку си вложил во куќата и да бараш тоа да ти биде надоместено.
     
  6. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Може ли некој правник да ми пише во приватна порака.
     
  7. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Дали институција во Македонија може да ми одбие полномошно (двојазично) заверено на нотар во странство, со печат потврден во основен суд во странство и со апостил печат од странското мин.за надворешни. Ве молат кажете ми во кој закон да барам и да им докажам дека тоа полномошно е исто како и македонско. Фала однапред.
     
  8. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Za da bide validno kaj nas, potrebno e istoto da bide prevedeno od strana na ovlasten sudski preveduvac
     
  9. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Дали тоа е напишано во некој закон?
     
  10. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Ima soodvetni odredbi vo povekje zakoni, zoup, zpp, zkp
     
    На Enci200 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Во решението за работа ми пишува образложение, дека за време на користењето на годишниот одмор ако, има работодавачот потреба од мене, јас сум должна да го прекинам одморот.
    Дали е ова правно исправно?
    И дали до толку ни е за нигде државава појдена?
     
  12. Vtora smena 34

    Vtora smena 34 Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    zdravo
    tatko mi dozivea mozocen udar pred 2 meseci. Sega e nepodvizen znaci ne mozi da odi.Moeto prasanje e dali ima pravo na invalidska penzija ima staz od 4god i 3 meseci veke podolg period ne e vo raboten odnos i ima 58 god. Nemaat nikakvi drugi primanja i mmajka mi ne raboti bidejki mora da se grizi za nego .
    so eden zbor nemaat finansii nitu za lekarstvata
    ve molam za sovet sto moze da se napravi i dali ima pravo na invalidska penzija
     
  13. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Тука ти е се убаво објаснето :)
    https://www.pravdiko.mk/koj-ima-pravo-na-invalidska-penzija/
     
    На Vtora smena 34 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Не знам за инвалидска пензија, но би требало да има право на надоместок за туѓа нега и мобилност.
     
    На Vtora smena 34 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Vtora smena 34

    Vtora smena 34 Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    da no koga otidovme ni rekoa deka nema godini za invalidska penzija
    dodeka ni se javi eden advokat i ni rece deka toj ke sredel za penzija ama dobro da mu platime.
    zatoa ve prasuvam vas
    se somnevam da ne saka samo da gi iskoristi
     
  16. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    За тоа што ви кажале дека ќе средат за инвалидска пензија, нема да коментирам.

    Само ќе ви ги кажам условите кои ги исполнувате, и кои не ги исполнувате во однос на фактичката состојба.
    Прво, условот дека постои инвалидност е исполнет, без оглед дали ќе се земе предвид критериумот да има над 50 години (ова во секој случај е исполнето, согласно годините на вашиот татко).
    Второ, вашиот татко бил подолго време невработен, а несреќата се случила пред 2 месеци, и поради тоа не е исполнет условот со повреда на работа или професионална болест ако се земе критериумот без оглед на работниот стаж, значи кумулативно не е исполнет овој услов со погоре наведениот прв услов.
    Трето, ако се бара инвалидска пензија по вториот критериум односно да имал пензиски стаж од најмалку 1/3 од негови 20 години заклучно со неговите 58 години, или моментално вашиот татко има, како што пишавте, 4 години и 3 месеца пензиски стаж, а треба да има 12 години 6 месеци и 20 дена пензиски стаж за да се смета дека ги исполнува кумулативно условите за добивање на инвалидска пензија, за жал и овој услов не го исполнува.

    Заклучок, никој не може да ви среди за инвалидска пензија кога законски за жал, вашиот татко не ги исполнува условите, да не испадне дека ви наметнувам мислење, затоа само ќе ви кажам размислете си убаво, повелете и линк до ФПИОМ за потребните услови за остварување на инвалидска пензија:

    http://www.piom.com.mk/prava-na-osigurenikot/invalidska-penzija/
     
  17. Vtora smena 34

    Vtora smena 34 Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    vi blagodaram na obrazlozeniot odgovor
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  18. DakaBaby

    DakaBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali nekoj znae da mi.odgovori na baba mi I zavrsil rokot za,obnova,na dokumenti za tugja nega rokot I bil 9 Januari sto treba za prodolzuvanje sea dali ke I ja prekinat negata vo iznos od 3900den ili treba od novo dase podnese za odobruvanje.
     
  19. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Дали сопругот може да ми биде жирант?? Итно ми е, ви благодарам
     
  20. Loretta

    Loretta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    637
    Здраво, имам потреба од правен совет, ако има некој слободен ве молам за лп