1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    До 15ти Мај најкасно треба да ви ја исплатат платата и придонесите, ако не ви исплатат преку адвокат поднесете им официјално опомена, би требало да ја сфатат сериозно опомената, високи се казните за непочитување на ЗРО.
     
    На sever123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Здраво не знам дали е прашањето за тука. Мајка ми има околу 1000€ на доброволно приватно пензинско осигурување Сава, кое што е доброволно. Може ли да се извадат тие пари сега или мора да отидњ у пензија најпрво?
     
  3. once

    once Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Здраво,
    Да прашам некој што подобро знае дали вреди да се тужи за добивање оштета при здобивање со тешка телесна повреда или да се прифати сумата од осигурителна компанија (сама се повредив дома при пад).
    Ви благодарам.
     
  4. Shortie

    Shortie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Sakam samo da prasam dali nekoj znae kolku treba da iznesuva rastojanieto pomegju dva objekti. Vo slucajov od dva imoti?
     
  5. Lizi

    Lizi Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    1.373
    Пол:
    Женски
    Ми треба еден совет, доколку некој се разбира, дали постои нешто како тужба врз службено лице, т.е собраќаен полицаец, врз основа на создаден стрес, недолично однесување, при непотребно изживување и сл..? Благодарам однапред.
     
  6. malecka91

    malecka91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    68
    Ве молам доколку има некој правник нека ми пише во лп
     
  7. Elenaa11

    Elenaa11 Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки,сакам да купам стан, кој е во сопственост на банката, но нема негово владение. Која е постапката и дали вреди да се процесира? Благодарам.
     
  8. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Не би те советувал да купиш стан од сопственик кој нема владение, имено, продажбата може веднаш да се заврши, и да станеш сопственик на станот, но после доаѓа проблемот, ќе треба да поведеш постапка пред суд за да се избркаат оние кој го владеат станот, па тие зависи од околностите може да поднесат противтужба за стекнување на право на сопственост по пат на оддржувачка, итн. правни ситуации, во кои можеби ќе се погоди некоја да останете и без стан, и без пари, после ќе треба да ја тужите банката за да ви ги врати парите а во меѓувреме да се надевате да биде исполнет условот за да тужите и да не застари правото, ќе си направите компликации и многу стресови... Затоа купувајте стан кој е вселив веднаш и владението да го има продавачот во моментот на продажба, ова ви го кажувам најдобронамерно, имам еден куп вакви имотно-правни предмети, во денешно време купувајте само доколку е 100% сигурно, и со чист имотен лист. :)
     
    На Elenaa11 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. IvaVas

    IvaVas Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2020
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво, не знам дали прашањево е за овде, меѓутоа не можев да најдам друга тема за поставување на истото. Ме интересира следново, мајка ми е пензионер, зема семејна пензија ( од татко ми, починат пред 4 години ) е сега вака, мајка ми е 54 години, и сосема способна за работа. Дали има опција да се вработи, и да биде осигурана, без да се укине семејната пензија. Јас сум полнолетна и вработена. Би благодарам
     
  10. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Таман работа ако пензионерите имаат придонеси по два основа.
    Ако сака да биде во регулиран работен однос, ќе се откаже од пензијата.
    Ако сака да прима пензија и да работи, може само да добива плата, но не и платени придонеси, т.е.работа на црно.
     
    На Mantub и IvaVas им се допаѓа ова.
  11. Accounsy

    Accounsy Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, управител сум на фирма дооел и сакам да се одјавам јас како управител меѓутоа фирмата да си остане активна.(други вработени нема). Дали е возможно тоа зошто сакам да се пријавам на друго работно место, а ме интересира која е постапката во ценртален регистар и колку време ке ми биде потребно за да се одјавам во аврм од мојава фирма. Ќе ве молам за совет. Благодарам
     
  12. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    He.
     
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Со адвокат разговарај. Знам случај кај што тужеше и доби, знам случај кај што тужеше и не доби и ги изгуби и парите од осигурителната компанија, значи ништо не доби.
     
  14. snowgirl_10

    snowgirl_10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски

    може, зависи од случај во случај, какви докази имаш и дали се доволни, .....пријави го случајот, ЈО би требало да ти го разгледа и во случај да постои такво изживување би требало да се кази, зошто и да не.... делото е Злоуотреба на службената положба и овластување ,Член 353 од КЗ.

    Како и да е разговарај со адвокат :)
     
    На Lizi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. snowgirl_10

    snowgirl_10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Ќе треба да се консултираш со адвокат - регистрационен агент, зависи што фирма имаш ДОО, ДООЕЛ, и дали може фирмата да остане без управител.... ...Инаку ќе мора преку рег. агент -Адвокат да се избришиш од местото управител во ЦРСМ.
    Работите во Централен одат побрзо бидејќи се се прави преку е-систем.
    За пријава -одјава во АВРМ тоа зависи од самата инситутција.
     
  16. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Здраво, препорачајте ми добар адвокат од Скопје. Фала многу :)
     
  17. ImePrezime

    ImePrezime Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    33
    Здраво, може ли некој адвокат или некој што подобро се разбира во водење фирми да ми одговори нешто :)
     
  18. moznost

    moznost Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво. Ве молам за помош. Дали има некој запознат со процедурата за префрлање на стан од родител на дете? Дали е задолжително договорот да го направи адвокат ( така ми кажаа) па потоа да се оди на нотар или може истиот да го состави некој правник и да се завери во суд како што беше порано. Нешто слушнав дека од 2018 година задолжително е да се оди преку адвокат па нотар. И исто така дали знаете колку чини целата процедура. Благодарам
     
  19. moznost

    moznost Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво пак јас со барање помош :). Дали некој знае да ми каже колку изнесува данокот на имот за стан во кој не живееш? До лани ма моите им доаѓаше 1200 денари, откога ми го префрлија на мене данокт е 3150??? Во нивното решение немаше ставка балкон а во новот кај мене има? Дали има логика сето ова? Благодарам
     
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Процедурата е адвокат-нотар.
    Трошоците за нотарот се 50% повисоки од адвокатските.