1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. HelloHello

    HelloHello Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Вака луѓе, пишав вчера и во друга тема, ама ајде и тука еве го мислењето:

    Луѓе ве молам за помош и совет.
    Користам мерки за бремени, само два месеци до сега, и газдата проба на секој можен начин да ме саботира со уцени и закани да не ги користам мерките.. кога виде дека законот е на моја страна, сега се закани дека ќе ја затворел/згаснел фирмата, не знам како оди тоа, ама автоматски со затворена фирма губам работно место и губам породилно... и што да правам сега ајде кажете ми. До кој степен отиде замислете. А само јас сум осигурана, сопругот не е и навистина не знам што ќе правиме. Верувајте никогаш не би ги користела мерките ако знаев дека му наштетуваат на работодавачот, ама во мојов случај, бидејќи сум општ матичен лекар, тој прима пари од фондот за сите пациенти на мое име дури и во мое отсуство и не претрпува никаква финансиска загуба од фактот што користам мерки.
    Вчера доживеав таков стрес, бидејќи ме малтретира на телефон два месеци веќе и вчера кулминираше кога ми се закани дека ќе ја затвори фирмата, само за да останам без осигурување и породилно. Премногу стрес е ова за мене и за бебето. Се консултирав со многу правни лица, ама ајде да прашам и тука.
     
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Како да не, ќе ја затворал фирмата само за тебе.
    Поинаку постави се и кажи му дека можеш да го пријавиш за ова што ти го прави.
     
    На HelloHello му/ѝ се допаѓа ова.
  3. HelloHello

    HelloHello Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски

    Немам некој цврст доказ, освен две-три пораки на вибер како ми објаснува како му е трошок моето отсуство, и еден снимен повик каде ми предлага да се откажам од мерките.
     
  4. elektroalf1989

    elektroalf1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2018
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    10
    Џабе..... Во ЦСР преовладува : НЕСТРУЧНО ФЕМИНИСТИЧКО ЛОБИ кое нема благе везе за одредување на детската судбина. Тие работат само како ке им текне. Се додека не се ЗДРУЖИТЕ И ГРУПНО ДА ТУЖИТЕ....... се друго е ,, ГОЛА ВОДА ``
     
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Уште колку имаш до крај не можеш да истераш патолошка за да не ти прај притисок?
     
  6. HelloHello

    HelloHello Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Имам уште доста, терминот ми е дури јули. Не знам, очајна ситуација. Ќе пробам да најдам решение деновиве, па ќе пишам што сум направила за ако некој има сличен проблем да знае што да прави.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.918
    Пол:
    Женски
    @HelloHello искрено немам поим точно како оди ова од правен аспект. Вистина е дека ти имаш право да ги користиш мерките за отсуство од работа, бидејќи си бремена, но за да 'му излезеш во пресрет', а и тој тебе, можеш да работиш од дома, да ги преземиш телефонски ковид позитивни пациенти и пациенти што контактираат матичен за препис на хронична терапија, а колегата/колешката со кој/а што работите да си работи со прегледи.
    Јас така би играла, како најбезболно решение. Ем немаш контакт со луѓе, ем работиш.
     
  8. HelloHello

    HelloHello Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Така и правиме сега.
    Верувај му излегов во пресрет на секој можен начин, а и пациентите се покриени 100%, и телефонски, ама и за преглед, бидејќи имам редовна замена, а замената работи во истата фирма и е присутна. Ама и покрај тоа, не му одговара, едноставно сака да сум таму. И не дека нешто ќе ви смени оваа информација, ама платата ми е минимална 15 000, што не е ниту пола од тоа што тој добива пари од ФЗО, и затоа кажав не е во загуба, едноставно егото му е повредено, не може да се помири дека седам дома и сака да е по негово.
     
  9. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    Не се откажувај од ништо, тоа се твои права кои ти следуваат, дури и да ја затвори фирмата здравствено ќе бидеш осигурана по основ на невработеност, а за твојот работодавач тој има психички проблеми, како може да го доведува во опасност твоето здравје и здравјето на вашето бебе, секој знае дека бремените жени спаѓаат во ризична категорија и не треба да одат на работа без разлика на нивната професија.
     
    На IRBBB и HelloHello им се допаѓа ова.
  10. Larichka8

    Larichka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Ако може некој што знае да ми одговори, итно е.
    Работам за приватна компанија во која сакам да дадам отказ (договорот на три месеци ми завршува на 1ви март) а во договорот пишува дека треба да се извести фирмата дека даваш отказ најмалку 1 месец пред истекување на тековниот договор(отказен рок) што значи дека треба да ги известам до 1ви Февруари. А мојот зимски одмор треба да го земам од 8ми до 12ти Февруари. Дали претходно утврдениот одмор ми следува и покрај тоа што ќе излегувам од работа и во тој период ќе тече отказниот период? Дали имам право на одморот од правен аспект? Фала.
     
  11. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.918
    Пол:
    Женски
    За одморот не знам да ти одговорам, ама ако ти истекува договорот, нема потреба да најавуваш дека ќе си одиш. Кога ќе ти истечи не си никако обврзана кон нив, нема да потпишеш нов договор и готово.
     
    На Larichka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Larichka8

    Larichka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Договорите автоматски ни се обновуваат, само при вработувањето потпишав.
     
  13. Larichka8

    Larichka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Нема никој што знае да ми одговори на ова?
     
  14. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    Ви следува одморот, истиот ќе го користите во деновите кога ви тече отказниот рок.
    Ако ве интересира нешто дополнително пишете ми во порака не ми дава опција да ви пишам.
     
    На Larichka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да ве прашам доколку знаете или имате искуство извадив брз кредит за да ги покријам долговите на сопругот имам пораки во кој што тој гарантира дека ќе ми го исплати целиот јас од парите не видов ништо.. Сега не сме заедно но не сме разведени му викам дека стигна ратата и тој вели дека не го интересира и нема да го плати.. Ме интересира дали доколку го тужам ќе можам да си ги добиам парите и дали можам да го тужам во меѓувреме милион пати ме има навредено со лоши зборови
     
  16. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Можеш Mala_plava...
    Тука може да се препознае облик на семејно насилство, кое ти го трпиш..
    Под семејно насилство се подразбира малтретирање, навредување, загрозување на сигурноста, телесно повредување, полово или друго психолошко, физичко или економско насилство со кое се предизвикува чувство на несигурност, загрозување или страв, вклучувајќи и закани за такви дејствија, спрема брачен другар, родителите или децата или други лица кои живеат во брачна или вонбрачна заедница или заедничко домаќинство, како и спрема сегашен или поранешен брачен другар, вонбрачен партнер или лица кои имаат заедничко дете или се наоѓаат во блиски лични односи, без оглед дали сторителот го дели или го делел истото живеалиште со жртвата или не...
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.864
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Baram imoten list za edna nedviznina na web stranata na katastar. Koga baram po adresa nema imoten list, a spored broj na parcela izleguva koj e sopstvenik i kvadraturata na zemjisteto i objektot. Dali toa znaci deka nema imoten list sopstvenikot ili? Se raboti za lepenka kuka, znaci spored adresa mi izlaga samo samo sopstvenikot na drugata strana od kukata, probuvam brojot na kukata da go napisam so a , b no nema nisto. Sopstvenikot zivee vo stranstvo.
     
  18. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Најдобро е доколку го знаеш бројот на Имотниот лист и катастарската општина.
    Доколку немаш таков податок, а се обидуваш истиот да ги прибавиш само преку впишување на адреса преку web страната, некогаш може и да не ти го прикажува податокот, со оглед на тоа што постои рубрика за внесување на кат, спрат, влез итн.
    Ако податокот го дава со внесување на катастарската парцела на земјиштето, тогаш на таквиот податок треба да биде наведен и бројот на Имотниот лист.
    Доколку не можеш да се снајдеш, обрати се лично до Агенцијата за катастар на недвижности во Тафталиџе, на пултот за давање на информации; ќе ти излезат во пресрет и попрецизно ќе ти ги кажат податоците, а понатаму откако ќе бидеш сигурна за кој Имотен лист се работи, истиот можеш да го прибавиш со плаќање на надоместокот за вадење на имотен лист; (имај во предвид дека копија од web страната нема својство на јавна исправа).
     
  19. elektroalf1989

    elektroalf1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2018
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    10
    Штом немаш никакви редовни приходи - немаш сопствен подвижен или недвижен имот, во конкретниот случај : НЕ СТЕ ОБВРЗАНИ ДА ПЛАКАТЕ АЛИМЕНТАЦИЈА.
    ЗА СУДСКИТЕ ТРОШКОВИ, ПОВИКАЈТЕ СЕ НА ИНАТИТУЦИЈАТА ,, СИРОМАШКО ПРАВО `` и ке ве ослободат од трошкови.
     
  20. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Ne tropaj gluposti. Plakjanjeto na alimentacija e zadolzitelno, bez razlika dali imas dohod. Neplakjanje na alimentacija e krivicno delo, se odgovara krivicno.
    Ako ne si zapoznaen so odredena tematika, barem ne siri dezinformacii.