1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. elektroalf1989

    elektroalf1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2018
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    10
    Alooooo, KAKVI DEZINFORMACII ???
    KOGA NEMAŠ NIKAKVI PRIHODI , OD KADE KE PLAKAŠ ???
    A TI, ĆITAJ MALCE ZAKONI I PRAŠAJ PRAVNIK ....
    SAMO DOKOLKU IMAŠ REDOVNI PRIMANJA PO OSNOV NA PLATA , ILI BILO KAKVI DRUGI REDOVNI PRIHODI, TOGAŠ TI SE ODBIVA PO 1/3 OD REDOVNITE PRIMANJA..
    DRUGPAT PRED DA MI REPLICIRAŠ, POSOVETUVAJ SE SO ADVOKAT-KA
     
  2. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Razgovaras so advokat!
    Otvori krivicen zakon, vidi go krivicno delo Neplakjanje izdrska.
    Pa posle dojdi debatiraj.
     
  3. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
  4. elektroalf1989

    elektroalf1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2018
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    10
    Добро, доколку немаш никакви приходи и финансиски и имотно не си обезбеден - а или соц.случај...... Што тогаш ????
    Да не одговара кривично или во затвор ???
    Алоооо, доколку имаш услови да плакаш а не исполнуваш обврски или судски одлуки - ОДГОВАРАШ КРИВИЧНО, ама доколку не си во можност тогаш не си обврзан-а. Ај жити бога .... Толкувај ми го тој закон , член или став по кој се повикуваш ????
    Освен ако не е во КОЛИЗИЈА со некој друг закон ?!?!?
    Ама баш од НЕКОИ АДВОКАТИ ( не сите - голем дел) ние клиентите увек плакаме тродупло .....за жал
     
  5. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Zdravo,

    Izvinete za latinicata, bi sakala dokolku moze nekoj advokat da mi pise lp? sakam da prasam nesto,
    Imajte ubava vecer :)
     
  6. mmacichka

    mmacichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали ќе може да поразговарам со некого од вас што е запознаен со забрана за напуштање на државата за време на судска постапка, и после пресудата е укината, но сеуште ги враќаат личностите од граница ?? Итно ми треба инфо доколку знаете
     
  7. Viktorija123

    Viktorija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Naslednik sum na 1/6 od stan od 110kvadrati.Stanot e podelen pomegu mene,brat mi ( 1/6 ) i majka mi 4/6.Ve molam da mi kazete , koga bi sakala da mi bide isplatena mojata 1/6 ,a procenka na stanot e izvrsena pred 7 godini, kolku pari ke me sleduva.
     
  8. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Добар ден. Имам едно прашање па ако може некој да ми одговори . Имам земено кредит преку брзиве кредити . Кредитот ми е 25000 денари . Пола е исплатен. Моментално немам толку пари да го исплатам целосно а заминувам за странство , не планирам да се враќам назад во Мк подолго време . Прашањето ми е , пошто мојата трансакциска сметка ќе биде затворена , нема да можат откаде да наплатат и сигурно ќе ме дадат на извршител , па на суд..дали ќе имам нешто проблем со законот ако сакам да се вратам во Мк после неколку години ? Да напоменам немам имот ниту нешто вредно на мое име
     
  9. anonimna.999

    anonimna.999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Ми треба правен совет незнам каде да се обратам.. за измама за кредити се работи
     
  10. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Мислам дека по 5 години застарува делото откако ќе отиде кај извршител.
     
  11. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Ne e delo, tuku paricno pobaruvanje.
    Kaj izvrsitel pobarucanjeto ne zastaruva. Moze da se naplati i posle 100 godini
     
    На Forca и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. Trnoruskaaa

    Trnoruskaaa Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Здраво да прашам ми правеа АНОНИМНА анкета од една заедница но одкако ми пратија договор да потпишам видов дека бараат ЕМБГ при што јас одбив затоа што знам за анкета нема потреба од такво нешто па рече анкетата ќе биде поништена ако сакам но сега не знам дали тоа ќе го направат ,што е правилно во оваа ситуација ?дали можат да злоупотребат нешто во врска со анкетата што по закон знам треба да е анонимна не со иницијали име презиме итн.
     
  13. elektroalf1989

    elektroalf1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2018
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    10
    Со судската одлука одиш во МВР -ОДДЕЛ ЗА ПАСОШИ во зградата на МРТВ и таму преку компјутрр ке ја тргнат забраната но само во случај на ПРАВОСИЛНА СУДСКА ОДЛУКА.
     
    На mmacichka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Под анонимна анкета се подразбира без име и презиме.
    ЕМБГ во никој случај не давај ризично е, не ноже да им се знаат намерите, може да злоупотребат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Derun

    Derun Нов член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Тема: Оставинска постапка
    Имам голем проблем.
    Имам градено куќа каде што еден дел од земјиштето не е на мое име. Поради новата дигитализација во Катастар. Тој дел што не е на мое име е на човекот од кој што го купив земјиштето кој што е починат. Знам дека за да се префирли ма мое име треба да покренам оставинска. Тоа е во ред. Меѓутоа јас кога го најдов неговото семејство излегоа други проблеми. Жена му на покојниот е жива. Синот му е починат. И тој има жена и две деца. Ако покренам остовина еден дел им следува на децата. После треба да ги тужам и така натаму. Дали некој знае решение за ова? Јас не можам да ја легализирам куќата. Ако чекам децата да пораснат 10 години ќе поминат. Многу голем проблем имам не знам што да правам. Ве молам некој ако знае нешто да ми помогне.
    Фала ви однапред!
     
  16. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Бев учесник во сообраќајна незгода на почетокот на јануари, бев удрена на пешачки. На 20 јануари поднесов за записник од полицијата сеуште чекам за негово издавање. Ми кажаа дека рокот е 1 месец кај мене веќе 2 месеци ќе станат, па и кога се јавуваш да прашаш полицаецот што бил на увид е арогантен до немај каде. Прашањето ми е дали вообичаено каснат записниците?
     
  17. rrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    168
    Многу се два месеци за Записник и скица за таква сообраќајка. Ако е посложена со повеќе учесници можеби би требало нешто повеќе од 1 месец, ама вака и еден месец е многу не пак 3 месеци, со оглед дека сообраќајката ти била на почетокот на јануари.
     
    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Плус ми немаат земано крв и мокрача ниту на мене, ниту на шоферот. Поминавме само со апаратот за "дување" за алкохол.
    Се матат работи во оваа наша држава до немај каде.
     
  19. rrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    168
    Не е проблем тоа. Кај голем дел од сообраќајните незгоди за утврдување на алкохолисаност се користи Дрегер, само во исклучителни случаи се зема примерок од крв. Штом ве тестирале со Дрегер тое е релевантен доказ. Без гајле за тоа
     
    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Јас за сообраќајка чекав 2 месеци за записник.