1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам едно малку по комплексно прашање, доколку некој е запознаен ќе ве молам за одговор.
    На кратко значи мајка ми почина пред скоро време, има долгови на нејзино име (кредит во банка) и фирма со милионски долг спрема ујп, фирми итн. Татко ми е жив, јас сум полнолетна брат ми е малолетен. Прашањето ми е дали долгот од фирамата го наследуваме ние(за лично нејзиниот знам дека е на наш терет), до каде може да се оди за наплата на долгот, дали може повеќе од 30% од плата да му се одбива на татко ми?. Инаку мајка ми и татко ми немаат имот на ниво име.
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Не сум стручна на темава, ама колку што знам ако се откажете од наследството или ако нема наследство, не се наследуваат долговите. Единствено ако сте биле жиранти за кредитот, за тоа ќе се наплати од кокредитобарател или жирант.
     
  3. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Vaka stojat rabotite. Stom nema nedvizen imot na nejzino ime, nema da sproveduvate ostavinska postapka. Vo slucaj dokolku se sprovede ostavinska postapka, dajte negativna naslednicka izjava, odnosno izjava deka ne se prifakjate za nejzin naslednik.
    Za nejzinite dolgovi odgovaraat samo licata sto ke stanat nejzini naslednici. Sto znaci deka ako ne se prifatite za nejzini naslednici nikoj nema da gi vrakja nejzinite dolgovi.
     
    На Ladyinblackkk и WildMk им се допаѓа ова.
  4. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Дали ако се малолетниот син земе нејзина пензија автоматски ќе се смета како наследник?
     
  5. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Ne. Naslednik moze da stane samo i edinstveno vrz osnova na resenie za raspravanje na ostavina. Toa resenie go donesuva notar vo ostavinska postapka.
     
    На Ladyinblackkk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Значи како и да е, ако не сме наследници на имот од нејзе не можеме да наследеме ниту долгот. Ниту ние ниту татко ми.
     
    На Ale10 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Ти пишам порака.
     
    На Ale10 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    За издавање извод на новороденче, има две опции: родено во брачна и родено во вонбрачна заедница. Но, никаде не пишува за дете родено на самохран родител. Според управата за водење матични книги, ова се потребните документи:
    Прашањето ми е дали би можела само со мои документи да извадам извод за детето, и дали би можела да добијам тужба од страна на биолошкиот татко ако не е заведен како негов родител на документ?
     
  9. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Ќе бараат документи и за таткото, или спротивно изјава од таткото дали го прифаќа детето за негово.
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Viktorija123

    Viktorija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ima predlog za fizicka delba pomegu naslednici na koi i e utvrden delot sto im pripaga so ostavinska pravosilna presuda.Prasanjeto moe e...Koga eden od naslednicite pokazuva alcnost vo odnos na negoviot del i isplatata od drugata strana,koja e ulogata na Sudot za da se iskontrolira toa, i dali vo slucaj koga ne moze da se postigne dogovor pomegu naslednicite, edinstveno resenie e prodazba na stan preku izvrsitel .iako negoviot del e najmal
    Ve molam za odgovor
     
  11. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Барајте од судот неговиот идеален дел да биде исплатен од другите сосопственици, да не оди со продажба на недвижниот имот, тоа е спротивно на интересот на сосопствениците кои имаат поголем идеален дел, односно сосопственикот.
     
  12. Viktorija123

    Viktorija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

    Во тој случај, дали ќе се постапува по веќе направена процена пред 5 години?
     
  13. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Ќе треба нова, али пробајте може ќе ви ја признаат, но правилото е судот одлучува за цена на м2 која важи во време на донесување на одлуката.
     
  14. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Барав во Законот за работ.односи за боледување.
    Како се плаќа?
    Јас бев во изолација 15 дена поради Ковид со отворено боледување.
    Правам муабет со некои луѓе и ми велат дека тие 15 дена нема да ми го платат од работа бидејќи не ми следувало боледување, бидејќи немам 6 месеци.
    Јас за одмор знам дека не следува ама па неплатено боледување??
     
  15. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Ti sleduva boleduvanje. Pagja na tovar na rabotodavacot vo visina od 70% od platata.
     
  16. Prinsess_Eva

    Prinsess_Eva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2020
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    919
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ако знае некој како се плаќа боледување. Од 13 јануари до 15 март бев на боледување. Од 13 јануари до 10 февруари ми се регулирани од фирма, а остаток од фонд. Е сега, за февруари од фонд ми имаат пуштено 9300 денари. Како се пресметува? Се зема просек од последни 6 плати, или? Ако се зема просек од 6 месеци тоа 9300 е малку, ептен малку :^) Некој да ми објасни?
     
  17. rumcherry

    rumcherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Ве молам да ми кажете дали апелација има рок до кога мора да даде одговор на некој предмет?
     
  18. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Зависи за каков вид на постапка се работи, граѓанска или кривична.
    За кривична не можам подетално да ти кажам, али за граѓанска зависи дали се работи за општа парнична постапка или за некоја од посебните парнични постапки.
    Сепак иако рокот е законски определен претежно во пракса Апекационите судови во мк одлучуваат до 6 месеци ако се работи за спор за кој е определена некоја од посебните постапки, а до една година ако се работи за општата парнична постапка.
     
  19. Shy&Glam

    Shy&Glam Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Прашањето ми е малку покомплексно, па би сакала доколку има некој стручрн овде да ми одговори.
    Татко ми е починат, па јас сакам да почнам оставинска постапка бидејќи не е разделен имотот од дедо ми. Проблемот е во тоа што нашата куќа се води како дивоградба на име на татко ми, а е изградена на имот на дедо ми. Дали може да имаме проблем во овој случај доколку некој посака дел. Инаку куќата е изградена во брачна заедница и уште чуваме документи од кредити на име на мајка ми.
    Ќе бидам многу благодарна доколку некој ме посоветува.
     
  20. Artlover

    Artlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2017
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Здраво да прашам дали би имало проблеми од правен аспект лице што има изградено манастир при тоа истиот не признаен од црквата да догради соба и купатило за живеење таму?
    Притоа за изградба да отвори сметки за донации бидејќи финансиски не е во можност да изгради сама.
    Ќе има ли проблем со УЈП за основ за донирање за потеклото на парите?