1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    14.359
    Пол:
    Женски
    Кога потпишавме договор за работа, потпишуваме и отказно без датум и бланко лист.
    Со паметов сега никааааад, а тогаш барав работа итно и не размислив ама иииич.
     
  2. Bibi2222222

    Bibi2222222 Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2023
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
     
  3. Bibi2222222

    Bibi2222222 Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2023
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3

    Znaci orimer za dolg vo telekom ili tigo ili vo banka nevazno, ne mozat da ve viknat vo obvinitelstvo?
     
  4. Akapulka

    Akapulka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.349
    Страшно е што уште има вакви преварантски фирми кои работат на ваков расипан начин.
    Вака сите вработени сте во незаштитена позиција затоа што кога сака може да ве одјави.
    Те сфаќам што си пишала сега по стекнато раб. искуство и познавање на законите не би потпишала.
    Тоа е убавата страна, стекнатото искуство и стекнатото знаење за во иднина.
     
  5. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    14.359
    Пол:
    Женски
    Оооо ова е само дел, да знаеш само што се прават. Пример го одјавија колега зашто побарал ден зашто детето му беше во болница и го одјавија , а детето преку него осигурано, сметка за во болница ѓавол ипол.
    А вакааа да ги гледаш едни верници едни со почит према луѓето ( мижи асан да ти баам).
     
  6. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Машки
    Да, не можат да ве викнат.
     
    На ♡ Cinderella ♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.942
    Пол:
    Женски
    Со оглед дека делото не преставува кривично дело не можат да ве повикаат во обвинителство.
     
  8. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    474
    Приговор против нотарски платен налог од страна на правно лице (државна институција) мора преку адвокат да се поднесе или може самата институција?
     
  9. Ale10

    Ale10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    100
    Mora preku advokat
     
  10. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    пиши го името на фирмата,нека ги знаат
     
  11. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    14.359
    Пол:
    Женски
    Оффф беее…
    Врзани со сите се , на сите страни имаат луѓе, плус дебело плаќААт во актуелни партии.
     
  12. SumskaJagodicka

    SumskaJagodicka Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ДОМУВАЊЕ - Доколку се петмина сопственици на поголем стан во зграда управувана од фирма управител, дали на фактури за управувачки услуги треба да стојат (да бидат напишани за плаќање)
    сите петмина сопственици на стан на една иста фактура или пак еден, двајца, тројца или поинаку и како би се избрало? И во случај на спор со управител за плаќање кој би бил должникот?
     
  13. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.809
    Допаѓања:
    4.095
    Здраво феминки,

    Ми треба совет од правен аспект па би била благодарна.

    Работев во компанија во Скопје која ја напуштив во март. Во преговорите со мојата моментална компанија, која е странска (работам од дома), ми беше кажано дека можам да префрлам стар одмор (7 дена) меѓутоа испадна да не ми се прифатени деновите во моменталната компанија…
    Јас кога си заминував, не сум сигурна дали потпишав нешто за тие 7 дена од старата фирма.
    Дали може да ми исплатат од старата фирма за тие 7 дена што не сум ги искористила? Малце ми е криво што сум изиграна и би сакала совет на темава.
     
  14. JoleneM

    JoleneM Нов член

    Се зачлени на:
    28 мај 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Здраво, би сакала да прашам дали рокот за поднесување приватна тужба за кражба е 3 месеца од денот на откривање на истата или од денот кога истата се случила? Благодарам
     
  15. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    2.902
    Пол:
    Женски
    За да користиш стар одмор од фирмата каде предходно си работела, треба да нема прекин во стаж?
     
  16. JoleneM

    JoleneM Нов член

    Се зачлени на:
    28 мај 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    da
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Karamela12

    Karamela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    2.706
    Пол:
    Женски
    Некој што вадел Потврда за неосудуваност онлајн дали одма ви се праќа на меил изготвена потврда или и тоа се чека?

    И општо за овие потврди колку време се чека?
     
  18. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Машки
    Кај кражбата гонењето се превзема по приватна тужба од страна на оштетениот само доколку вредноста на украдениот предмет е помала и сторителот одел кон тоа да присвои предмет од таква вредност. Во таков случај рокот на застареност изнесува две години од извршувањето. Застарувањето на кривичното гонење почнува од денот кога е сторено кривичното дело или настапила последицата. Прекинување на застарувањето настанува со секое процесно дејствие што се презема заради гонење на сторителот поради стореното дело; во таа смисла и самото поднесување на тужба ќе го прекине рокот на застареност.
    Со секој прекин застарувањето почнува повторно да тече. Исто така застареност на кривичното гонење настапува во секој случај кога ќе помине двапати онолку време колку што според законот се бара за застареност на кривичното гонење (апсолутна застареност).
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Milka123

    Milka123 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2023
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво, дали некој можи да ми предложи добар адвокат од битола или охрид за имотно правни односи?
     
  20. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.407
    Здраво.

    Дали некој може да ми каже што точно е потребно од документи и која е постапката за промена на презиме (порадистапување во брак) и промена на адреса на живеење (во друг град). Конкретно од друг град за во Скопје.