Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Одјава од МВР од матичната општина и поднесување на документи во МВР во Скопје, заедно со венчаница и имотен лист на новата адреса.
     
  2. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.407
    Мене од кај што сум на стара адреса од МВР ми рекоа дека не треба да се одјавувам... Право во Ск демек. А имотниот нема врска колку е стар?
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Е сега по службена должност ако си ја тераат процедурата е друго, јас се одјавував.
    Мислам дека нема врска колку е стар имотниот лист.
     
  4. princessgirl47

    princessgirl47 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ми стигна покана од ОЈО за да дадам појаснување во врска со некаква измама член 247 во својство на осомничен за нешто од почеток на 2022год. Не е наведено за што е. Како би можела да дознаам? Сите се на одмор и судијата и обвинителот? Се извадив од памет, можно ли е да е некаква грешка?
     
  5. Melanija Meli

    Melanija Meli Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2016
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    здраво, ми трева мислење ваше.
    Договорот за работа ми завршува другиот месец, дадов отказ меѓутоа отказен рок е 3 месеци. Дали мора да се одработи тој рок бидејки договорот ми завршува?
     
  6. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Машки
    Не. Со истекот на времетраење на договорот истекува и времето за отказен рок, тоа значи отказниот рок трае заклучно со денот на истекот на договорот за вработување.
     
  7. Mrs.Charming

    Mrs.Charming Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2016
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Здраво, за потврдите за неосудуваност и забрана за вршење дејност, дали може да поднесе некој барање без мене ( брат ми) само со копија од лична карта, и да ги подигне? Бидејќи јас нема да сум присутна, а ми требаат за следната недела. Дали има некој друг начин да ги земе без мое лично присуство , или можеби онлајн ако оди брзо тоа со е-услуги? Ако имал некој искуство, нека ми каже.
     
  8. Cvekarka

    Cvekarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2023
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    674
    Пол:
    Женски
    Здраво ако може некој што се разбира со кривично право да ми пише приватно,или некој адвокат би сакала да прашам неколку работи.Фала нека ми пише хитно ми е
     
  9. Melanija Meli

    Melanija Meli Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2016
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво, едно прашање дали од кога ќе заврши договорот за работа и немате потпошано нов договор ве офјавуваат од завод или не? а сеуште работите со птказен рок
     
  10. MG3

    MG3 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Дали можам да го тужам хотелот ако имам добиено физичка повреда кај нив во претерано лизгава соблекувална (во спа центар)? Имам 6 конци на ногата.
    @Forca или некој друг ако знае да ме посоветува?
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Машки
    Може да тужите со тоа што да барате надомест на штета.
     
    На MG3 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MG3

    MG3 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Како се прави тоа? Мислам каква е постапката, кои документи ми требаат?
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Машки
    Ви одговорив во порака.
     
  14. Sinisa123

    Sinisa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    147
    Ако може да ми објасните ова зашто е. Го видов денеска на годишната даночна пријава. Дали фирмата што плаќа данок, од ујп ќе ти ги вратат парите или за друго нешто е?
     

    Прикачени фајлови:

  15. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Во согласност со членот 141 ставот 4 од Законот за работните односи, секој вработен кој користел отсуство заради боледување или породилен одмор (отсуство) има право да го искористи неискористениот годишен одмор најдоцна до 30 јуни следната година.

    Моментално сум бремена и здравје во октомври планирам да го отворам породилното отсуство, ако биде сѐ во ред, на денот на породувањето и би била отсутна до јули 2024г.
    Дали тоа значи дека целиот одмор што ќе ми остани неискористен, ќе можам да го користам кога ќе се вратам на работа? А потоа да користам платен одмор од тековната година?

    Бев денес во правната служба, не знаеја да ми одговорат, единствено дека до 31ви декември морам да искористам 10 дена за да не ми пропаднат. И за тоа барав, ама никаде не успеав да најдам.

    И уште нешто, какви е тоа законско најавување на користење породилно отсуство 1 месец пред почеток?
    Јас знам кога ми е термин, ама тоа апсолутно ништо не значи, оти можам и во 7ми месец од бременоста да се породам.
     
  16. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Dali znaete notar sto raboti vo sabota?
     
  17. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    Што точно значи ,,Република Македонија " како сопственик во катастар ,конкретно гледам на апликацијата катастар.гов.мк за имот кој во требало да се дели меѓу татко ми и чичко ми ама чичко ми вика дека го легализирал на свое име. Гледам тажу не стои негово ниту на дедо ми име туку Република Македонија .
     
  18. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    2.072
    Пол:
    Машки
    Ако има разлика помеѓу пресметаниот и платениот данок, обврзникот има право на поврат на разликата на данокот (ако разликата е позитивна) или е должен да ја плати разликата (ако разликата е негативна), има и уплатница за плаќање.
    Еве јас имам право на поврат од 1 денар, но не го барам бидејќи може следната година да биде -1 денар. Па ќе треба да го платам. А ако плаќам банката наплаќа провизија.
    Screenshot_20230803-180010.jpg
     
    На ЀѐЍѝ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    2.072
    Пол:
    Машки
    Кривичен законик
    Screenshot_20230804-100020.jpg
     
    На ЀѐЍѝ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Машки
    Некој те пријавил за нешто, односно поднел пријава против тебе. Во твој интерес е да отидеш, да се запознаеш за што станува збор и да дадеш исказ. Можеш да ангажираш и бранител.