Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.595
    Допаѓања:
    18.638
    Пол:
    Женски
    Или не е префрлено како што треба, или не е ваше односно сте го користеле но легално не било на ваше име.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  2. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    2.072
    Пол:
    Машки
    Не е за мене лично.
    Членот има напишано:
     
    На ЀѐЍѝ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    Значи треба наново да барам легализација за да се среди ?
     
  4. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.595
    Допаѓања:
    18.638
    Пол:
    Женски
    Да
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    1.957
    Пол:
    Женски
    Доколку станот е купен на кредит 2016 година(мојот сопруг), а законски сме се венчале 2018 година и се уште се плаќа кредит(сопругот повторно), а јас не сум дала ништо за тоа, дали се рачуна како брачна стечевина или не?
    И како се наследува тогаш? (откако ќе се исплати се разбира, и што би било ако на сопругот му се деси нешто а не е доисплатен?) имаме едно дете, плус он има уште две
     
  6. Ema10

    Ema10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Здраво, дали на некој му се случило полицаец да го застани за брзо возење при тоа ми кажува дека сум возела 50 од дозволено 40 а ми дава лист за плаќање на него пишува дека сум возела 59 од максимално дозволено 60. Како да постапам во случајов?????
    Притоа мн арогантно се однесуваат полицајциве, зарем немаат кодекс на однесување.

    Ве молам за помош
     
  7. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Женски
    Ве молам одговор од правник или сметководител.Мајка ми има договор на 6 месеци,усно и дадоа решение за одмор,пред истек и не и даваат во писмена форма ,бараше и викаат што ке ти е.Договорот не и го продолжуваат ама ,има шанси и да ја одјават порано ,за да не и дадат регрес.Дирекорот кажува 1 ден порано дека е договорот ,ама нели се рачуна од датум исти до датум за 6 месеци.Може и да ја одјвави порано ако нема решение,и нема да добие ни плата ни регрес?
     
  8. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Машки
    Доколку не ѝ дадат регрес, па реши да тужи за исплата, ќе биде неопходно пред судот да докаже дека се стекнала со правото на годишен одмор за конкретната година; значи како еден од писмените докази - решение за годишен одмор за конкретната година ...
     
  9. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Женски
    Ne i davaat barase,direktorot i kazal sto ke ti e tebe,prijavena si na 6 meseci i gotovo,sto ponatka da pravi ?
     
  10. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Во случај на развод,каде има и малолетни деца,колку години треба да имаат децата за да добие цср мислење и од нив 10год.ли не можам да најдам?
     
  11. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Машки
    Пред донесување одлука за доверување на дете на чување и воспитување, дете со навршени 10 години може слободно да го изрази своето мислење во ситуации во кои се одлучува за неговите права и мора да биде прашано и да се консултираат со него за неговото мислење..
     
  12. luckyclover79

    luckyclover79 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2023
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Добар ден, би сакала да замолам да ми предложите добар адвокат за имотни проблеми во Скопје.
     
  13. Dreamsdocometrue

    Dreamsdocometrue Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Дечки,
    итно ми треба адвокат од Струмица за граѓански работи но некој што е стварно посветен и сериозен да си ја познава работата?

    Секое мислење би ми значело. Фала ви
     
  14. Olivera76

    Olivera76 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво имам прашање во врска
    со наследство на имот. Ние сме две сестри од кои едната е омажена а јас не сум и живеам со татко ми во семејната куќа која е негова сопственост и мајка ни е почината. Татко ми е хроничен алкохоличар и нон стоп се задолжува и не ги враќа долговите користи и кредит и сега повторно сака да го рефинансира и само се заглавува се повеќе и повеќе финансиски. Ние со сестра ми сакаме да ни ја препише куќата но тој не сака. Има две сестри кои порано му имаат земано ниви кои ги наследил со денационализација. Татко ми добиваше мал мозочен удар и е со оштетен црн дроб. Се плашиме доколку нешто му се случи дали и неговите сестри би имале право да наследат дел од неговата куќа или само ние како негови деца? Друго прашање ми е бидејќи има долг кон водна заедница и е на извршител и долг за неплатени здравствени придонеси бидејќи се пријавувал како индивидуален земјоделец ние би можеле да ги префрлиме нивите на наше име или прво ќе треба да ги плаќаме неговите долгови?
     
  15. Dreamsdocometrue

    Dreamsdocometrue Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Се што е на негово име - негова сопственост не може да префрлите без него односно само тој може да ги префрли на ваше име со договор за дар. По неговата смрт, доколку претходно не ви префрли, ќе го стекнете целиот имот по основ на наследство. Но, доколку наследите негов имот, ќе наследите и негови долгови, сразмерно на имотот што сте го наследиле.
     
    На Olivera76 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Olivera76

    Olivera76 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    А ако сака сега да ни препише дали прво ќе треба да го плати долгот за нивите кон водна заедница?
     
  17. Olivera76

    Olivera76 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    И што значи сразмерно на имотот за долговите? Може ли подетално да ми објасните?
     
  18. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Машки
    Неговите сестри се наследници од втор наследен ред, а согласно Законот за наследување наследниците од првиот наследен ред (брачниот другар и потомците на оставителот) ги исклучуваат наследниците од вториот наследен ред (брачниот другар и родителите на оставителот, односно нивните потомци), кои би биле повикани на наследство само доколку не постои ниту еден наследник од првиот наследен ред.
    Во конкретниот случај, евентуалните долгови кои ги има човекот, не се од значење за да може истиот со договор за дар или слично да располага со својот имот за време на живот, односно по својата смрт имотот да биде наследен. Имотот може да се подари односно наследи и со долгови, со тоа што обврската за исплата на тие долгови во таков случај преоѓа на лицата кои го примиле подарокот, односно на наследниците и тоа до висина на наследениот имот. Тоа практично значи дека ако како наследник наследиш имот од приближно 50.000 евра, обврската за исплата на евентуалните долгови од твоја страна не може да го надмине тој износ...
     
    На Olivera76 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Maja1986.

    Maja1986. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2023
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Здраво ,ме интересира кога се купува стан , данокот кога се плаќа веднаш или може по некој месец ?
     
  20. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Здраво ми треба консултација во врска со правна работа. Ако има некој слободен нека ме контактира во лп. Однапред благодарам
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.