Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Машки
    Да, согласно член 117 став 1 од ЗИ, ...извршувањето врз плата и пензија, како и врз надоместок наместо плата...со почитување на ограничувањата од 1/2 за привилегираните побарувања, а за сите други 1/3, односно 1/5...извршувањето се спроведува како врз плата, пензија, така и врз надоместокот.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anushce

    Anushce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво барам мала помош да ми помогне некој со негово мислење.
    Нашиот имот татко ми и чичоми го наследија од дедоми го ставија на нивно име но не направија физичка се договорија кое чиво е пре тетките кои се откажаа .
    И така татко ми починува ненадејно млад и неговиот дел го наследува брати и сега чичко ми одеднаш почнува да бара соба дел од таа кука што живеал татко ми 56 год ...
    И сега што би можело да се деси би можело ли чичко ми да земе нешто од братми .
    И чичко ми во тој дел што седи е било на дедо ми и е наследено кого наследството преминало и на татко ми и чичкоми.
    Сега чичко ми некогаш пијан улетува ја мава мајка ми од куката во која живее 43 години која е со дијагноза бидејки братми не е тука моментално.
    Секое мислење е добредојдено
     
  3. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Машки
    Потребно е да поведете постапка за делба на заедничкиот имот со поднесување на предлог до надлежниот суд и да поведете постапка за изрекување на мерки за заштита од семејно насилство спрема чичкото.
     
  4. Anushce

    Anushce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zaednicki imot ni e i taa strana sto toj zivee 45 godini i ovaa strana sto ziveeme nie vekje 45 godini znam deka teba delba no dali toj ima pravo da ni vlwtuva taka i toa vo pijana sostojba toj si ima poseben dvor i poseben vlez a se sili deka i tuka nasiot e negov
     
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    14.992
    Пол:
    Женски
    Ваљда е за тука прашањево. Еден другар треба да наследи стан од родител и сака да го продаде. Родителот е починат. Другаров си има свое живеалиште, но има многу долгови и извршители и мислам дека сметките му се блокирани. Дали ќе може да се направи оставинска постапка и да го продаде станот без да треба да плаќа извршители и долгови за сметката? Или како може тоа да се среди?
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    1.974
    Пол:
    Машки
    Ако му одбиваат веќе од плата не би требало да му одбијат од продажната цена за станот, затоа што банките исплаќаат од сметка на должникот врз основа на налогот за извршување, но ако банката го извести ,,неформално" извршителот дека легнала голема сума на пари, извршителот може за 5 мин да го повлече претходниот налог и да донесе нов налог за извршување на парични средства по сметка, така што не е сигурно ништо, постои ризик, а да се одбегне извршувањето не може, затоа што парите од продажбата треба да легнат на трансакциска, инаку оставинска може да си направи, ама да почека со продавање.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    14.992
    Пол:
    Женски
    Аха, а ако например плаќа редовно извршители секој месец, тогаш не би требало да му сопрат од парите од продажбата така? Колку е ова сигурно дека нема да му ги сопрат?
     
  8. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    1.974
    Пол:
    Машки
    Искрено не знам, но штом станува збор за извршување нема ништо сигурно, ако разбере извршителот дека има средства за одма да се наплати долгот, убеден сум дека веднаш ќе донесе нов налог за целосно да се наплати.
     
    На SummerGirl и Adidas888 им се допаѓа ова.
  9. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    10.452
    Пол:
    Женски
    Ако некој се разбира во законите за образование, го молам нека ми пише лп.
     
  10. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    501
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Дали може да ме контактира некој за прашање во врска со договор за работа? Да напоменам дека е америчка фирма и е на англиски договорот, но работам од МК како contractor.
     
  11. Sinisa123

    Sinisa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    147
    Адвокат ако ти даде изјава дали на таа изјава треба да има датум кога ти ја дадел и да ти биде заверена на нотар изјавата за да биде правосилна? Адвокатот ми даде изјава нема ни датум на изјавата, ниту пак нотарски печат. Дали има шанса со оваа изјава да го поништам адвокатот и да си најдам друг адвокат?
     
  12. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    1.974
    Пол:
    Машки
    Само отповикај го полномошното со твоја изјава, истата завери ја на нотар, и достави ја изјавата до твојот адвокат, од денот на доставување на изјавата полномошното престанува да важи и можеш да ангажираш друг адвокат.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sinisa123

    Sinisa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    147
     
  14. Watermelon1

    Watermelon1 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2024
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала да прашам
    Пред 3 години подигнав кредит ( на мое име) Со тој кредит е купен стан којшто гласи на име на сопругот( во моментот на подигнување на кредитот не бевме во брак). Е сега прашањето ми е, дали во случај на развод јас имам право на дел од станот?
    И дали има можност да се направи промена во имотниот лист, односно истиот да гласи на двајцата?
     
  15. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    1.565
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е за тука прашањево, ама ќе го поставам.

    Имено, не ми се јасни работиве околу продажба на стан. Продавам стан.
    Е сеа, во имотен лист е впишано одредена квадратура околу 50+ квадрати, меѓутоа двата балкони се големи и плус има помошна просторија во самиот стан, кои не се впишани на имотниот. Според мене не може туку така да отиде станот без да ги земат предвид тие простории. Но, моето мислење е секако небитно. Ако ги пишам со се нив, тогаш испаѓа за 20 квадрати повеќе површината. На имотен ги нема. Многу поголема сума ми искача секако кога ги вбројувам и тарасите, па дали се рачунаат и тие во квадратура ?
    Како е според закон? Прашано е за легализирање тераси, но добив негативен одговор дека во блиска идниина ќе нема конкурс.
     
  16. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.381
    Пол:
    Женски
    @dea.18 легализирање кога ќе има, нема потреба да се брзаш за продавање. Башка секој што ќе купува ќе си бара и тој простор да е на имотен лист. Вака само ти си во загуба, ќе дојде помала квадратура за продавање. После уредно со купопродажен договор ќе си оди тоа, не е проблем. Обична процедура, али среди го тоа со квадратите.
     
    На dea.18 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    1.565
    Пол:
    Женски
    Морам што поскоро да го продадам, а за легализација не ми се чека, бидејќи кажано ми е дека ќе нема за брзо време оглас за легализација на тараси.
    Процедурата за квадратите се решава на нотар или адвокат? За колку време?
     
  18. Kumanovkaa

    Kumanovkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Може некој правник да ми пише, ми требаат некои совети
     
  19. Robot4456

    Robot4456 Нов член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Zdravo, imame situacija kade ziveeme vo kukja koja e na tetka mi veke 10 godini, taa e nestabilna licnost bidejki imase zboruvano deka kukjata ke ostane na mene no od toa nisto, pa me interesira posle kolku godini ke steknam legalno stanarsko pravo kade sto ne bi mozele da me isfrlat od kukjata i koga tetka mi ke pocine?
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    1.974
    Пол:
    Машки
    За да стекнеш право на домување потребно е писмен договор и истиот да биде евидентиран во Имотен лист како товар врз недвижноста, и истиот може да трае ограничено до рокот наведен во договорот или неограничено, но имај во предвид новиот сопственик (наследник) има право да го раскине договорот.
    За да стекнеш право на сопственост потребно е исто договор (за дар или доживотна издршка) и истиот да биде спроведен во Катастар само имај предвид ако сопственоста е пренесена со дар во рок од 90 дена од смртта на оставителот тогаш наследниците можат да бараат враќање на дарот доколку им се повредува правото на нужен дел, исто не е исклучено како наследници да бараат раскинување на договор за дар заради покажана неблагодарност, субјективен рок за застареност е 1 година од објективниот рок од 5 години од покажаната неблагодарност.
    Ако те интересира нешто подетално пиши ми во порака.