1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    a istoto i go pishuva vo dogovorot .....
    Koe istoto?
    Deka dokumentite ne se sredeni???
    Pisi mi .
     
  2. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
     
  3. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Mnogu ubavo Ve sfatif!
    Znam za sto se raboti i jasno mi e .
    Medjutoa bitno mi bese sto ste pisale vo predogovorot vo vrska so kaparot.
    Za "razumen rok" pravno se misli 15 dena do eden mesec.
    Me interesira dali ste ja dobile tuzbata i sto pisuva vo tuzbata?
     
  4. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    neznaev deka razumen rok e 15 dena ....znaci sega dobivme nesto kao opomena za 15 dena da se vratat parite ako ne odi na sud ....moze li on so ova da gi dobie parite ?...zatoa shto se raboti za krajno ne kulturno stvorenje i za toa soprugot se naljuti i nesaka da mu gi vrati inace vo drugi okolnosti ne biu zemala tugi pari ponikakao
     
  5. ubav4e

    ubav4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    здраво и големо фала што постои оваа тема.
    Јас сум нов член и ме мачи едно правно прашање.татко ми е сопственик на стан кој веке 5-6 години е под кирија на една иста станарка.би сакала да знам дали има ненакви шанси да ни го земе станот бидејки многу нетолку запознаени личности со правото ми велат дека постои можност таа да добие бидејки постоел некој закон за подстанари и тн...
    Доколку можете вратете ми одговор бидејки мислам дека таа станарка нема добри намери и сакам да си го зачувам тоа што ми следува мене и на мојот брат.
    ПОЗДРАВ :)
     
  6. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Pravoto na sopstvenost e licno,neprikosno i neotudjivo pravo.
    Dokolku tatko Vi e sopstvenik na stanot vrz osnova na nekoj validen dokument(koj e toj ,pisete mi?)nikoj nemoze da mu go narusi ili odzeme toa pravo,.a vo sprotivno ke odgovara pred zakonot.
    Tatko Vi so podstanarive ,najverojatno ima skluceno nekakov dogovor za neam na stan(pisete mi dali ima takov dogovor i sto pisuva vo nego),pa vrz osnova na nego tie imaat pravo samo opredeleno vreme,koe e precizirano vo dogovorot da ziveat vo stanot ,a potoa da se iselat.
    Da ne pisuvam na pamet..pisete mi podetalno za situacijava ,a jas ke Vi pisam poopsirno.
    Pozdrav .
     
  7. dan.i

    dan.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    koj moze da mi kaze za zakon za izmena na testament i kade moze da go procitam .blagodaram
     
  8. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Zakon za nasleduvanje.
    Kazete mi sto Ve interesira ,pa ke Vi pastiram del.
    Poz.
     
  9. Morkov4e

    Morkov4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    Imam eden problem koj veruvam deka e od pravna priroda...Mojata majka i tatko se pocinati,no tatko mi ne ostavi testament vo koj me oznacuva za naslednik bidejki smetase deka nema potreba,zaso sum edinstveno dete...Imam eden bratu4ed koj trazi nesto sto e negovo,t.e toa e moe,ali mene ne mi e jasno kako on ima pravo da trazi nesto..Kazuva kako tatko mi mu vetil eden pomal stan koj go imame..Se se sveduva na faktot deka mu e obekjano,a ne pokazuva dokument..Dali mene toa treba da me zagrizuva ili ne??
    I imam uste eden problem,osven toj pomal stan,imame i eden pogolem koj ja duri sega doznav deka toj ne e legaliziran...Dali ja bi imala problem so toa i dali mene moze nekoj toj stan da mi go zeme???Ja imam samo 19 godini i ne gi razbiram ovie raboti,pa ako bi mozele da mi gi objasnite....Vi blagodaram mnogu odnapred!pozz
     
  10. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669

    Za da ti odgovoram na tvoite prasanja,draga MORKOV4E mora da znam vrz osnova na sto stanot-golemiot e vo sopstvenost na tatko ti (odnosno bil ,dodeka toj da pocine).
    Isto taka treba da znam vrz osnova na sto (na koj dokument,dali e toa dogovor za kupoprodazba ili nasledno resenie ili dr.
    Vo princip ti ,kako edinstveno dete na tvoite roditeli si edinstveniot naslednik na celiot imot,medjutoa TREBA da mi kazes vrz osnova na koi dokumenti ,tatko ti go imal vo sopstvenost imotot ,za da mozam da ti ponudam sovet.
    Najdi gi dokumentite i pisi mi.
    Poz.
     
  11. Dpapfpep

    Dpapfpep Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Неможам да го разберам нашиот Правен систем? Имам следна ситуација, првостепена судска одлука одбиена како неоснована , по поднесена жалба и второстепената е одбиена од Апелација и по вторпат жалба Врховен суд ја отфрла пресудата на Основниот и на Апелациониот како неоснована нивна ослука. Сега повторно судење за исто дело кое траеше скоро 3-4 години. Нели одлуката на Врховниот суд е конечна . Зошто повторна постапка? Нека ми објасни некој правник од Вас почитувани .
     
  12. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Vasiot post e malku nejasen za nas pravnicite...
    Ama ke se obidam da razberam i da Vi objasnam...
    Moram da znam sto pisuva vo vtorostepenata presuda,odnosno presudata na Apelacioniot sud.
    Isto taka treba da znam sto pisuva vo presudata na Vrhovniot sud...
    Se mi se cini deka presudata na prvostepeniot sud e ukunata i predmetot e vraten na povtorno sudenje.
    Mozam samo da Ve utesam i da Vi kazam deka spored noviot Zakon za procesna postapka dokolku po vtor pat se ukine prvostepenata presuda ,Apelacioniot sud e dolzen da odluci toj ,pa taka nemoze mnogu da trae postapkata.
    Ako sakate pisete mi citirano sto stoi vo ovie ,gore navedeni presudi (mozete i licno preku lp)pa ke mozam so sigurnost da kazam.
    Pozdrav.
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.659
    Пол:
    Женски
    Zdravo,

    Neznam dali moevo prasanje e za vo ovaa tema no mi treba informacija. Bidejki vo leto ke se vencam so decko mi vo Grcija pa me interesira dali mozebi znaete koi dokumenti mi se potrebni od Mk , isto taka neznam kade treba dokumentite da se prevedat na grcki jazik i da se stavi specijalen pecat. Ako znaete nesto vo vrska so ova , pisete mi. Pozdrav, Slavica
     
  14. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Драга Славица...
    Прво да Ви казам дека за во Грција ,кои документи се потребни за венчавање незнам,ама можете да се информирате на сајтот на Министерството за надворешни работи.
    Мислам дека ако им пишете ке Ве упатат ,каде да добиете информации.
    Инаку,сите потребни документи можете да си ги преведете кај овластен судски преведувач за грчки јазик.
    Цените ви се движат од 250 денари па нагоре по страна.
    Поздрав и прашајте пак ,ако нешто не Ви е јасно.
     
  15. Vasko-St

    Vasko-St Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Pozdrav od Stip

    Bi sakal mislenje od pravnicite okolu potpisuvanje na policiski zapisnik za storen soobrakaen prekrsok. Se eden kolega vozac se ubeduvame ovie denovi pa resiv da pobaram strucno mislenje. Se raboti za slednoto :
    - Dali vozacot koj storil soobrakaen prekrsok i vrz osnova na toa policaecot na lice mesto mu izgotvuva zapisnik za storeniot prekrsok, ima pravo da ne go potpise zapisnikot ?
    - Dali ako po svoja odluka ne go potpise zapisnikot, retroaktivno ke se sooci so sankcii predvideni so zakonot ?
    Vo slucajov se raboti za soobrakaen prekrsok, upravuvanje tehnicki neispravno motorno vozilo. Kolegata imal takva situacija i ne go potpisal zapisnikot.

    Vi blagodaram
     
  16. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Sekoj moze da go potpise ili ne zapisnikot.
    Ne potpisuvanjeto ne povlekuva nikakvi pravni posledici ,tuku nepotpisuvanjeto na zapisnikot znaci deka onoj ,koj ne go potpisal ne se slozuva so negovata sodrzina.
    Sekako deka "rabotata" ke dojde do sudot i tamu ke se utvrduva dali i kolku e verodostojno se ona ,koe stoi vo zapisnikot.
    Znaci prijatelov,vo slucajot voopsto nema da snosi posledici od pravna priroda sto ne go potpisal zapisnikot.
    Pozdrav Vasko i drago mi e sto pisa :)
     
  17. Vasko-St

    Vasko-St Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Blagodaram za odgovorot Babyketi. Pozdrav
     
  18. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Нема за што Васко!
    Пиши пак ..и на другите теми....
    Поздрав!
     
  19. gligor

    gligor Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ajde vaka, prodavam zemja. Se javi edna gospoga , mi ostavi kapar za sto I dadov izjava zaverena na notar, deka od nea sum zemal kapar za taa zemja kako dokaz deka gospogata nema da se predomisli da go kupi.tolku. Vo izjavata ne stoi ni sto ke se sluci ako ona se predomisli I ne go kupi, ni sto ke se sluci ako jas se predomislam I ne go prodadam. Duri I ne ni pisuva za koj plac se raboti ni kolku e golem ni pod koja cena e dogovoren. Nisto. Pred dogovor ne napravivme, znaci samo izjavata e. Koga dojde red da potpiseme dogovor na notar, gospogata pocna da se buni, u stilu-nejkam jas da platam danok, nejkam jas da plakam za zaverka na dogovorot kaj notar, nejkam da platam za obva , za ona, iako usno se dogovorivme koj sto plaka, sega pocna da se buni I ne potpisavme dogovor. Sega ne saka da ja kupi zemjata ako treba da plakame po pola za davackite, saka ona da si plati samo za zemjata a jas da I platam se drugo. Inaet me faka I ne I go vrakam kaparot, za toa e I kapar neli-kako dokaz deka nema da se predomisli. 100 luge odbiv za placot, smetajki deka ona ke go kupi.muabetot mi e, dali sega da I pratam preporacano pismo vo koe ja vikam na notar da go potpiseme kupopordazniot dogovor, I ako ne se soglasi I togas da potpise, I da si platime po pola, dali mozam da si go prodadam palcot na treto lice? Ne sakam da go prodadam, pa da mi se pojavi od nekade da mi mavta so izjavata od notar deka dala kapar I deka ne se predomislila za placot, pa da imam problem nekakov. Inace vo izjavaat ne stoi ni za kolku vreme treba da go kupi placot. Znaci izjavata e edna recenica-„jas zemav pari od nea kako dokaz deka nema da se predomisli da go kupi placot“. I dali voopost taa izjava drzi voda i ima kjar od nea?
     
  20. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    а дали нешто воопшто има таа потпишано на нотар??? Изјава дека дала пари ама за што?????