1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Eve i jas imam edno prasanje, mazena sum vo stranstvo veke 8 meseci, bev vo Makedonija ednas ama mnogu bese guzva po policiskite salteri i nemav tolku vreme za gubenje i ne se prijaviv deka sum promenila prezime.
    Znaci prasanjevo mi e do koga jas vaka mozam da si teram, da ne ja informiram nasata policija deka sum mazena, deka sum smenila prezime, adresa na ziveenje, vozacka dozvola i dali mozam da imam problem koga ke si dojdam doma i da treba da plakam kazna zosto navremeno ne sum si gi smenila dokumentite?
    Fala odnapred na tie sto mozat da mi pomognat
     
  2. gligor

    gligor Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    do Sunshine: ne, izjavata e vo moe ime, deka jas sum primil pari od nea za zemjata.
     
  3. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Имам едно прашање кое не сум сигурна дали треба на оваа тема да го поставам ама ќе пробам па вие ќе ми кажете :)
    Пријателка на моите родители е разведена од сопругот со кој има две мали деца(8-10 год)! Типот има решение дека може да ги зема децата за викенд кај него (не сум сигурна дали секој викенд или секој втор), арно ама некако последниве 6-7 месеци децата не сакаат да одат кај него од необјасниви причини, едноставно кога ќе дојде по нив бегаат , плачат ич не сакаат да одат! Женава не е во добри односи со човекот и ич не му е гајле, мавта со решението и вика полиција и стално со полиција ги зема! Малку е нездрав! Еднаш го замолила да не ги зема зашто едното дете попуштило нешто со школото па да поработи она со нив малку преку викенд, и затоа не му било гајле и си ги земал децата и си отишол! Од друга страна си помислувам да не ги измачува на накој начин штом толку наеднаш почнаа да го мразат и да бегаат од него ама они па и не се толку мали за не знаат да кажат што се случува! :roll: Дали има некој правен начин за решавање на ваков тип на проблеми?!
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    пошто имаш изјава за капарот мораш да го вратиш па да си го продадеш плацот на трето лице. Или па да се договрориш плаќането на нотар да биде взаемно зошто тоа е спрема договор. Затоа фино лепо врати и капар, а за во иднина..на нотар напиши си ти спогодба каде ке пишува се како што ти одговара. Не сум стручна ама ова некако од чиста логика.
    Јас имав проблеми со слично нешто па затоа знам...
     
  5. gligor

    gligor Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    пошто имаш изјава за капарот мораш да го вратиш па да си го продадеш плацот на трето лице. Или па да се договрориш плаќането на нотар да биде взаемно зошто тоа е спрема договор. Затоа фино лепо врати и капар, а за во иднина..на нотар напиши си ти спогодба каде ке пишува се како што ти одговара. Не сум стручна ама ова некако од чиста логика.
    Јас имав проблеми со слично нешто па затоа знам...[/quote
    abe vo zakonot za obligacii ima clen za kapar i pismanlak, i tamu stoi deka ako se pismani toj so dal kapar go gubi kaparot, ako se pismani toj so zemal kapar, treba da go vrati kaparot duplo. ona sega nejke da go zeme kaparot nazad, saka da go kupi placot, ama, da ne plaka nisto drugo osven placot, sto sekako nema sansi! seaq da ne ispadne jas da i vratam kapar pa utre da rece, amna ti mi vrati, znaci ti si se pismanil, aj sega vrati mi kapar duplo! ...za vio idnina ke znam-odma na notar so pred dogovor i gotovo, ama za sega kazete mi chare :)
     
  6. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    епа чаре, незнам...иако не е многу комплицирано, ти кажувам зошто се информирав како иде тоа на нотар со плаќањето, и мора да се договорат странките мегу себе, значи дали ке плака едниот или двајцата. Тоа ми беше муабетот.
     
  7. gligor

    gligor Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    taka, taka e, i nie si se dogovorivme, danokot ona, dogovorot po pola, ama sega izgleda i se vidoa mnogu davacki i nejke da plaka. abe jas mislev so luge si imam rabota ama...
     
  8. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    оф леле па со таа жена нема договор ццццц, боже боже секакви луѓе, ама не ме чуди знам по себе..бараат она што не им следува.
    мене ми бараа дел од барака што ми е наследство од татко ми, а на татко ми па дедо ми и баба ми уште во 89 му ја дале на поклон, е сега на тетка ми во 2009 и текнува да бара дел откако баба ми почина, а она и е од 1от брак и дедо мија нема посвоено, а во договорот за доделување на бараката уште на времето кога се делеле стојат само дедо ми баба ми и татко ми, бараката е префлена на мене и мајка ми и сега таа бара дел 1/4 цццццццц а бевме на суд и судиката и кажа деке се е завршено и регуларно.
     
  9. saba

    saba Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    za sekoja pofalba e incijativata na pravnicite koi mozat da ni dadat prvenstveni pravni soveti
    jas molam da mi se odgovori dali testamentot od soprugot kon soprugata , go iskljucuva pravoto na nuzen del, kon decata koi ne gi pocituvaat roditelite,i dali toj testament e neotpovikliv.Ve molam kade treba da se obratime kaj notarite ili kaj advokatite za izrabotka na testamentot, i dali treba svedoci.Odnapred vi Blagodaram
     
  10. stojmir

    stojmir Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Поздрав до правникот и до сите,ке пробам да го објаснам нашиот проблем па колку можете давајте совети.Се работи за висината на платата на женами од породилното боледување,вработена е во фирма трговец поединец со тројца вработени,за првиот месец е просечна плата од предходните шест месеци и зеде 8000ден,од вториот па натака според законот за здраство член19 кој гласи Ако привремената спреченост за работа траела подолго од 30 дена,основицата за надоместокот на платата се усогласува со движењето на платата кај работодавецот кај кого е вработен осигуреникот во месецот за кој се исплатува надоместокот во однос на платата од која е утврдена основицата за надоместокот на платата, односно со движењето на основицата за плаќање на придонесот за задолжителното здравствено осигурување.За нас е битна последната реченица при бидејки нето платата по работник е 1500ден зошто така решил книговодителот на фирмата и поради тоа во фондот ја земаат во обзир таа плата и за вториот и третиот зеде по 925ден,ние реагиравме ама ништо , за останатите вработени сега се плака целата бруто плата,придонесот останува ист а платата на женами ја покачија на 6250ден.Книговодителот на фирмата не убедуваше дека за трговец подинец во графата за нето плата меже да стои 0ден и ни покажа декларации од други вработени со нето плата од 0ден ,во фондот требало да земат во обзир основицата за плаќање на придонесот за задолжителното здравствено осигурување.И сега кој е во право ние размислуваме за тужба ама трошоците се големи.Однапред благодариме.Поздрав.
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    zdravo babyketi,

    jas pred nekoj mesec te prasav ovde za dokumenti za brak vo stranstvo...e znaci veke doznav sto mi treba , pa se javiv denes vo konzulat na grcija i mi rekoa treba da imam apostil pecat pa dali znaes vo koj sud kade potocno treba da gi odnesam dokumentite? isto taka mi kazaa deka treba da se zavedat na notar , pa dali prvo da gi odnesam na notar da gi zavedat ili prvo da bidat prevedeni? ako znaes nesto vo vrska so ova pisi mi , pozdrav:)
     
  12. zalibet

    zalibet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво.... :hai:
    Најпрво да ја поздравам рубрикава и едно големо браво за иницијаторот :)
    Јас сакам да ве прашама дали имате познавање од германското право,и доколку имате да ме посоветувате.
    Од адвокат кој е доделен по службена должност во Германија на наш државјанин можеме ние како семејство да му побараме да ни ги испрати обвинителните акти(ако така се викаат)и ме интересира како стручно да му се обратиме и што се можеме да добиеме информација од него(инаку социјален работник од истражниот затвор не посоветува дека можеме се да го прашаме и да му побараме)Ако може да ни помогнете околку струцниот однос кон него затоа што ние сме лаици. :)
    Однапред ви благодариме
     
  13. prolet0204

    prolet0204 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    ЗДРАВО,СЕГА Е НЕЛИ АКТУЕЛНА ПРИВАТИЗАЦИЈАТА НА ЗЕМЈИШТЕТО И ЈАС ИМАМ ПРОБЛЕМ ОКОЛУ ТОА.ИМЕНО ИМАМ ЗАЕДНИЧКО КОРИСТЕЊЕ НА ДВОРНОТО МЕСТО СО ЛИЦЕ ШТО Е ПОЧИНАТО,А НЕГОВИТЕ НАСЛЕДНИЦИ,СИН И ЌЕРКА НЕМААТ НАПРАВЕНО ОСТАВИНСКА ПОСТАПКА.ЗАРАДИ ТОА ЈАС НЕ МОЖАМ ДА СИ ГО ОТКУПАМ МОЈОТ ДЕЛ,ПА ОТКАКО ЌЕ ПОМИНЕ РОКОТ ЗА ПРИВАТИЗАЦИЈА ЈАС ЌЕ МОРАМ ДА ПЛАЌАМ КИРИЈА НА МОЕТО.ЌЕ МИ КАЖЕШ ЛИ НЕШТО ОКОЛУ ОВА? ШТО ДА ПРАВАМ?ПОЗДРАВ!
     
  14. prolet0204

    prolet0204 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    е да не заврши темава со моето прашање? :rofl:
     
  15. semra2202

    semra2202 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Mislam deka mozam eden sovet da ti dadam. Stom si mazena vo stranstvo zasto ne go prijavis tvojot brak vo ambasadata na P.M ??? I jas isto sum omazena vo stranstvo ( Belgija) , eden sloboden den si otidov do ambasada i si go prijaviv brakot i moeto novo prezime. Posle nekolku meseci mi se rodi kerkickata i isto taka i nea ja prijaviv vo ambasada. Koga kerka mi imase 6 meseci za prv pat ( odkako se omaziv) otidov vo Skopje i tamu si izvadiv pasos so novoto prezime. Navistina toa mi odzema nekolku dena, me prakaa od salter na salter no sepak zavrsiv rabota. Pokusaj i ti taka... Pozdrav !!!
     
  16. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Здраво правници...

    Блиски пријатели на свекрва ми кои што немаа деца и имаа спомнато повеќе пати дека сиот имот ќе му го остават на мажот ми. Минатата година починаа и двајцата. Како може да провериме дали оставиле тестамент?
     
  17. an-e

    an-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Draga pravnicke nemate pojma kolku sakam eden den da vi bidam koleska:) Vi se voshituvam na izbranata profesija i bi sakala da ve prasam da mi objasnite nesto okolu pravniot fakultet...na koj nacin funkcionira,ispiti,predavnja i slicno....sakam da studiram pravo megjutoa mnogu velat deka e tezok fakultet...Ke ve molam ako ne vi e tesko da mi pomognete.Blagodaram odnapred :)
     
  18. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    babyketi се вработи и најверојатно е многу зафатена, ретко се уклучува на форумов. Додека ја чекаме да се уклучи може да одговара некој друг правник, веројатно не е само babyketi правник на форумов.
     
  19. gvardijan

    gvardijan Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Ve molam za pomoa.
    Nie sme dve sestri i majka mi, imotot se vodi na tatko mi koj e pocinat.Me interesirs kako odi nasleduvanjeto, dali ne sleduva po edna trtina ili pak poinaku. Da napomenam deka majka mi dodeka bese ziv tatko mi ne barala izdvojuvanje na imotot , a isto taka voopsto nema rsboteno.
    Prasuvav povece notari koi gi vodat ostavinskite postapki , no site razlicno mi kazuvaat , a spored zakonot za nasleduvanje od prv nasleden red clen 13 se veli deka decata i bracniot drugar nasleduvaat ednakvi delovi.
    Ve molam za pomos.POZDRAV.
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Доколку татко ти го стекнал имотот во брак со мајка ти, имотот ќе се подели на 2 дела. Едниот дел ќе и припадне на мајка ти, а другиот дел ќе се подели на 3 дела. По 1 дел ќе ви припадне на тебе, на сестра ти и на мајка ти. Доколку татко ти го стекнал имотот пред да стапи во брак со мајка ти, тогаш целиот имот ќе се подели на 3 дела. По 1 дел ќе ви припадне на тебе, на сестра ти и на мајка ти.